۱۲ مورد از بهترین مکان های دیدنی چین (قسمت دوم)

0

در قسمت اول، ۶ مورد از مکان های دیدنی چین معرفی شد. این بخش به معرفی ۶ مورد دیگر از مکان های دیدنی چین می‌پردازد.

۷- سد سه دهانه و رودخانه ی یانگ تسه (Yangtze)

رودخانه ی یانگ تسه در چین به چانگ جیانگ (Chang Jiang)  از روح نواز ترین مکان های دیدنی چین در سفر به چین است. معنی یانگ تسه، رودخانه ی طولانی مشهور است. رودخانه ی قدرتمند یانگ تسه بیش از ۶۰۰۰ کیلومتر به درازا کشیده شده که آن را به بزرگترین و مهمترین رودخانه ی در چین تبدیل کرده و سومین رود بلند در جهان بعد از رودخانه ی آمازون (Amazon) و رودخانه ی نیل (Nile) است. جاری از تبت در غرب به سمت شانگهای در شرق از طریق هشت استان، رودخانه ی یانگ تسه ،برای بیشتر از ۲۰۰۰ سال مهم ترین مسیر حمل و نقل چینی بوده است. (حدود ۲۷۰۰ کیلومتر قابل حمل و نقل).

 این منطقه ی آب گیر وسیع با ۷۰۰ انشعابش یک پنجم  از مجموعه مناطق موجود در کشور را پوشش می دهد و یک چهارم از زمین های کشاورزی کشور را در بر می گیرد. در حالی که طول بزرگ این رودخانه موجب دیدن آن از نقاط مختلف در چین می شود به علاوه یکی از محبوب ترین قسمت هایش برای توریست ها سد زیبای سه دهانه است. این سه دهانه با نام های کوتینگ (Qutang)، وو (Wu)، زایلینگ (Xiling) فضای ۲۰۰ کیلومتری است که بین شهر های فِنجی (Fengjie) و ییچانگ (Yichang) کشیده شده.

 در مکان هایی از آن ترکیبی از سیل های مواج و  مناطق کم عمق خطرناک وجود دارد. در این قسمت مسیر رودخانه از طریق گلوگاهی می پیچد و صخره های تنومند و قله های کوهستانی بلند اش در یک منظره ی کشیده شده به پرهیجانیِ منظره ای از گرند کنیون است.

۸- باغ کلاسیک سوژو (Suzhou)

این مجموعه یکی ازمهم ترین باغ های تاریخی و یکی از بهترین مکان های دیدنی چین در سفر به چین را شامل می شود، از این رو به عنوان میراث جهانی یونسکو تخصیص داده شده است. باغ های کلاسیک سوژو را باید در بالای برنامه ی سفر به چین خود دسته بندی کنید. در شهر تاریخی سوژو در استان جیانگسو، این باغ های با شکوه در قرن ۱۱ و زمانی که این شهر رشد بی سابقه ای را تجربه می کرد، در میان ۲۷۰ باغ یا بیشتر در اینجا کاشته شدند.

از باغ های مجددا ترمیم شده، مشهور ترین آن ها باغ لذت بخش لینگرینگ (Lingering) است، یک مکان هفت هکتاری که در سال  ۱۸۰۰ در محل یک پارکی که در اصل در طی سلسله ی مینگ به وجود آمده بود، ظاهر شد. این باغ یکی از مشهور ترین مجموعه باغ ها در چین است که شامل استخر، چندین ساختمان جذاب، یک تپه ی دست ساز انسانی، باغی از درختان هلو و مسیر دوست داشتنی پوشیده شده ای که بر روی دیوار های آن بیش از سیصد قرص سنگ حکاکی شده با شخصیت های قدیمی چینی وجود دارد، می شود.

همچنین ارزش اش را دارد که از باغ چانگ لَنگ تینگ پاویلیون (Cang Lang Ting Pavilion) بازدید کنید. یک باغ ۲ هکتاری که ویژگی های منحصر بفردی شامل یک جفت دالان که قسمت داخلی و خارجی را به هم وصل می کند را به شما پیشنهاد می کند.

۹- قصر پوتالا (Potala)، تبت

یکی دیگر از بهترین مکان های دیدنی چین کاخ مجلل پوتالا در شهر لهاسا (Lhasa) تبت است که به عنوان قلعه نظامی و محل سکونت دالای لاما (Dalai Lama) ساخته شده و برای قرن ها مرکز سیاسی و قدرت مذهبی به حساب می آمده و شامل مهم ترین ثروت های مذهبی بوده است.

 اولین کاخ از دو کاخ پوتالا، کاخ سرخ است که در قرن ۱۷ ساخته شد و شامل مجموعه ای از مهم ترین معابد در تالار جلوس می شود. نقاشی های دیواری، صحنه هایی از زندگی دالاهی لاما ها و پادشاهان تبتی را شرح می دهند. نکات برجسته دیگر کاخ سرخ، سالن های وسیع آن است که به تعالیم دینی اختصاص دارد و مقبره های با جزئیاتی (مقبره های گنبدی شکل که به نام استوپا (stupas) شناخته می شوند) که متعلق به تعدادی از دالایی لاما ها هستند. کاخ سفید به همان اندازه چشمگیر است که در سال ۱۶۴۸ تکمیل شد و شامل اقامتگاه خواب، اتاق مطالعه و اتاق پذیرایی است که تا سال ۱۹۵۹ بیشتر استفاده نشده اند یعنی  زمانی که دالاهی لاما ها از تبت گریختند.

هنگامی که در لهاسا هستید مطمئن شوید که یکی دیگر از جاذبه های توریستی چین، یعنی باغ های جواهر با شکوه دیدن می کنید. این باغ های ۹۰ هکتاری در قسمتی از محل اقامت تابستانه دالاهی لاما قرار گرفتند و برای اولین باز در سال ۱۸۴۰ باز شدند و همه چیز را از کاخ های بزرگ، غرفه های چینی (pavilions) تا دریاچه های خوشایند در بر می گرفتند.

۱۰- تفرجگاه شانگهای: سیل گیر

یک اقدام هوشمندانه و برنامه ریزی قابل توجه که از شهر محافظت می کند را می توانید در یکی از برترین جاذبه های گردشگری چین در سفر به چین تفرجگاه عالی شهر و کنار رودخانه ی شانگهای ببینید. جُنگشان لو (Zhongshan Lu) یا با نام بهتر شناخته شده همان سیل گیر است. زمانی که در حال قدم زدن در منطقه ی پیاده رو رودخانه هوانگپو جیانگ (Huangpu Jiang) هستید، حتما فراموش کرده اید که به میان بزرگترین شهر چینی چنگ زده اید. ( جمعیت شانگهای به بیش از ۲۵ میلیون نفر تجاوز کرده).

این منطقه به علت حالت اروپایی خود،  به عنوان محل سکونت بین المللی در شهر درآمده و برای ۵۲ ساختمان محافظت شده ی انگلیسی و فرانسوی اش مشهور است که که در حال حاضر به رستوان، کافه ها، مغازه ها و گالری ها تبدیل شده اند. تنوع تاثیرات از سبک گوتیک تا رنسانس در تعدادی از ساختمان های هنر تزئینی (Art Deco) و معماری مانند مکان های برجسته ای از جمله اداره گمرک با برج ناقوس اش و هتل صلح باشکوه نمایش داده شده.

 برای دیدن بهترین چشم انداز ها در سفر به چین، از برج ۴۶۸ متری مروارید شرقی یکی دیگر از جاذبه های توریستی چین دیدن کنید که در مقابل بانک رودخانه ی هوانگپو جیانگ قرار گرفته.

۱۱- دریاچه غرب تاریخی در هانگزو (Hangzhou)

تعداد کمی از شهر های چینی می توانند اجتماع یکسانی از مکان های تاریخی باشکوه و معابد باستانی خود را همانند شهر هانگزو به رخ بکشند. این شهر که خود یکی از جاذبه های گردشگری چین در سفر به چین شماست،  مرکز استان ژجیانگ (Zhejiang) در پایانه ی جنوبی کانال مشهور بزرگ چینی، می باشد.

بسیاری از این مجموعه های غنی در اطراف دریاچه دوست داشتنی غرب دور هم جمع شده اند. یک زمین ۶ کیلومتر مربعی پر از آب که در قلب شهر قدیمی امتداد یافته، با تپه های فراوان، پاگودا ها (بتکده ها) و معابد احاطه شده است و با جاده هایی که توسط انسان ها ساخته شده اند و تاریخشان به قرن ۱۱ باز می گردد به پنج بخش مجزا تقسیم شده است. اینجا ناحیه ی حیرت انگیزی برای ماجراجویی با پای پیاده است زیرا که از دریاچه ای به سوی دریاچه ی دیگر می گذرید تا با گروهی دیگر از ساختمان های خوب قدیمی دیدار کنید (این ناحیه مخصوصا در فصل بهار بسیار تماشایی است، زمانی که تعداد زیادی از درختان هلو در آن جا شکوفه می دهند).

قسمتی از سرگرمی هم وقت گذرانی بر روی تعدادی از پل های خوب قدیمی دریاچه است. یکی از بهترین پل های موجود برای تفریح پل شکسته دوئِنگیو (Duanqiao) است که جاده ی بایدی (Baidi) را به ساحل متصل می کند و در جزیره ی بهشت کوچک با چهار دریاچه ی کوچک اش که توسط پل های زیگزالی کوچکی با ۹ قوس به همدیگر متصل شده اند، ماجراجویی شگفت انگیزی را به شما در یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری چین پیشنهاد می کند.

۱۲- مقبره نور: آرامگاه شمالی امپراطوری

در ناحیه کوهستانی شمال شرقی چین شهر قدیمی شِنیانگ (Shenyang) یکی دیگر از مکان های دیدنی چین قرار دارد که مرکز مهم تجاری، فرهنگی و همچنین مقبره ی نور است که با نام آرامگاه شمالی امپراطوری شناخته شده. یکی از مهم ترین مکان های تاریخی در شمال شرقی چین است. این معبد برای سبک معماری منحصر بفرد اش مورد ملاحظه قرار گرفته که شامل ترکیبی از مکان های تدفین منظم و سنتی و ساختمان هایی شبیه قلعه های دوره ابتدایی چینگ می شود. در این مکان امپراطور هوانگ تایجی (Huang Taiji) که از سال ۱۶۲۸-۳۵ حاکم شد به خاک سپرده شده، در مکانی وسیع که بیش از ۱۸۰۰۰۰ متر مربع را پوشش می داد و ۸ سال زمان برد تا کامل شود و برای راهروی روح اش (Path of Souls) بسیار قابل توجه قرار گرفته، این مسیر یک راهرو با ستون های سنگی و اسب های مورد علاقه امپراطور است.

یکی دیگر از مکان های مهم امپراطوری، کاخ با ابهت امپراطوری است که تاریخ اش به دوران اولیه چینگ باز می گردد. این کاخ دومین مجموعه کاخ بزرگ کاملا محافظت شده بعد از کاخ امپراطوری در پکن است. این مجتمع  به عنوان محل اقامت نخستین امپراطور های چینی به کار برده می شد و شامل چندین حیاط مجلل است که در اطراف آن ها ساختمان های متعددی دسته بندی شده اند، از جمله سالن حکومت عالیه (Chongzheng Dian) که دارای تخت امپراطوری است. این آرامگاه، خود یکی از جالب ترین مکان های دیدنی چین است!

مطالب مرتبط
تصاویری از مجلل ترین کیک های عروسی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.