۵ پرهیز دارویی برای مبتلایان به پرولاپس دریچه میترال

0

۵ پرهیز دارویی برای مبتلایان به پرولاپس دریچه میترال

آیا می دانید در صورت ابتلا به پرولاپس دریچه میترال باید از خوردن چه داروهایی اجتناب کنید؟

اگرچه اکثر بیماران مبتلا به MVP یا پرولاپس دریچه میترال، از وجود آن در خود آگاه نیستند، با این حال داروهایی وجود دارد که این افراد باید از مصرف آن خودداری کنند. به عبارت دیگر، برای پیشگیری از بروز علائم و عوارض MVP بهتر است این پرهیزها را رعایت کنند.

زمانیکه مبتلا به پرولاپس میترال می باشید، تعدادی از داروهای اساسی در کمد داروهای شما می تواند اثرات فیزیکی شدیدی بر روی شما ایجاد کند.

برخی ممکن است باعث ایجاد لخته و یا خونریزی شوند. یا این امکان وجود دارد که برخی دیگر از آنها بعنوان داروهای بتا بلوکر یا داروهای MVP از بروز آن جلوگیری کنند. در موارد شدیدتر، بعضی از داروها ممکن است تهدیدی برای زندگی شما به حساب بیایند.

این داروها درد شما را تسکین می دهند؟ آلرژی، فعالیت های روزانه شما را مختل کرده است؟

قبل از مصرف این قبیل داروها برای درمان مشکلتان، برچسب دارویی مربوط به آن را با دقت بخوانید و عوارض جانبی احتمالی در نظر بگیرید.

در صورت شک داشتن، می توانید با داروساز محلی یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید.

منع مصرف کدام داروها برای افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال وجود دارد؟

 

۱-داروهای تسکین درد یا OTC

داروهای بدون نسخه مثل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) معمولا برای درمان درد مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، زمانیکه مبتلا به پرولاپس دریچه میترال هستید، ممکن است مصرف آنها کاملا برای شما عاری از خطر نباشد.

داروهایی نظیر آسپیرین، ناپروکسن سدیم (Aleve) و ایبوپروفن (Motrin، Advil، و غیره) می توانند خون را رقیق کنند و با حفظ مایعات بدنی باعث افزایش فشار خون شوند که این باعث افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی، به ویژه درصورت مصرف دوز بالای آن خواهد شد. این داروها همچنین می توانند منجر به تشدید علائم MVP گردند.

افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال و بیماری های دریچه قلبی باید از مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی خودداری کنند. چنانچه در حال مصرف رقیق کننده های خون برای فیبریلاسیون دهلیزی یا داروهای تجویزی برای درمان فشار خون بالا می باشید، در مورد مصرف این قبیل داروها با پزشک خود صحبت کنید. او می تواند به شما در یافتن دارویی بی خطر برای  تسکین دردهایتان کمک نماید.

 

مطالب مرتبط
8 نوع حرکت ایروبیک درون آب

۲-داروهای دکونژستان

 ضد احتقان های بینی یکی دیگر از انواع داروهایی می باشند که افراد مبتلا به MVP باید از مصرف آن پرهیز کنند. این داروها اغلب برای از بین بردن و تسکین علائم سرماخوردگی و آنفولانزا مورد مصرف قرار می گیرند و می توانند باعث افزایش فشار خون گردیده و یا با داروهای تجویزی تداخل نمایند.

دکونژستانهای بدون نسخه حاوی (Sudafed pseudoephedrine) یا فنیل افرین به عنوان یک ماده فعال می باشند.

این داروها موجب انقباض عروق و تحریک سیستم عصبی مرکزی می شوند که باعث افزایش فشار خون و باعث افزایش یا تشدید علائم MVP مانند آنژین، درد قفسه سینه و تپش قلب می گردند.

به طور کلی، عمل دکونژستان ها باعث افزایش آدرنالین، نورآدرنالین و فعالیت آدرنرژیک در بدن شده که با عوارض جانبی شامل اضطراب و نگرانی همراه می گردد.

علاوه بر این، برخی داروهای ضد انعقاد شامل NSAID ها می باشند. به همین دلیل است که منع مصرف این داروها برای افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال وجود دارد.

 

۳-داروهای کاهش دهنده اشتها

اگر پرولاپس میترال دارید، مراقب مصرف داروهای کاهش دهنده وزن باشید. خصوصا برخی از سرکوبگرهای اشتها، بعنوان یک علت و تشدید کننده مشکلات در قلب و دریچه های آن شناخته شده اند.

دکسفنفلوامینین (Dexfenfluramine) و فنفلورامین (fenfluramine) دو نمونه از کاهش دهنده های اشتها می باشند که باعث ایجاد مشکلات در قلب می شوند. با اینکه این داروها چندین سال پیش از بازار مصرف خارج شده اند، موارد دیگری مانند فنترومین (phentermine)، دایسل پروپیون (diethylpropion) و فنتیمترازین (phendimetrazine) هنوز به طور گسترده ای در دسترس می باشند. این داروها می توانند اثرات مشابهی در پی داشته باشند.

داروهایی مانند فنترمین، برای جلوگیری از گرسنگی، اعصاب آدرنرژیک را تحریک می نماید که موجب فشار خون بالا، تپش قلب، درد و دیگر علایم متنوع سیستم عصبی شامل نشانه های سندرم MVP و مشکلات قلبی می گردد.

نتیجه گیری: با وجود پرولاپس دریچه میترال از مصرف این داروها پرهیز کنید.

 

مطالب مرتبط
دیابت: آیا ژن درمانی می تواند سطح قند خون را تنظیم کند؟

۴-داروهای گیاهی و مکمل ها

گیاهان ممکن است طبیعی باشند، اما همه آنها مفید نیستند. اگرچه بعضی از داروهای طبیعی می توانند به مدیریت علایم MVP کمک کنند، با این وجود بسیاری از داروهای گیاهی می توانند خطرناک تر از داروهای رایج باشند.

داروها و مکمل های مختلف گیاهی نمی توانند تحت مطالعه و آزمایش دقیق قرار گیرند. بنابراین توسط سازمان غذا و داروی آمریکا FDA تأیید نمی شوند و گزارشات مربوط به تداخلات جدی و حتی مرگبار از آنها در هنگام ترکیب با داروهای قلب تجویزی، مانند رقیق کننده های خون و داروهای فشار خون، دور از انتظار نیست.

برخی از گیاهان حتی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در قلب و دریچه های آن گردند. از مصرف داروهای گیاهی شامل ما هوانگ (ephedra)، جینسنگ (ginseng)، گینکو بیلوبا (ginkgo biloba)، یونجه (alfalfa)،مخمر سنت جانز (St. John’s wort)، پالمیتو (saw palmetto)، اکیناسه (echinacea)، یوهیمبین (yohimbine)، بیلبری (bilberry) و ذغال اخته (fenugreek) در صورت وجود پرولاپس دریچه میترال باید خودداری شود.

 

همچنین بخوانید:

غذاهای بسیار مفید برای سلامتی قلب و عروق

 

۵-برخی از آنتی بیوتیک ها

افراد مبتلا به MVP، بیماری های دریچه ای قلب و افرادی که در معرض خطر ابتلا به آریتمی هستند، باید هنگام مصرف آنتی بیوتیک ها احتیاط کنند، چرا که بعضی از داروهای آنتی بیوتیکی می توانند ایجاد کننده مشکلات قلبی باشند.

داروهای آنتی بیوتیک مانند آزیترومایسین (azithromycin) و لووفلوکساسین (levofloxacin) می توانند تغییراتی در سیستم الکتریکی قلب ایجاد کنند که ممکن است منجر به آریتمی شود. بعضی از آنها مانند Z-pak حتی با مرگ و میر مرتبط با قلب در ارتباط می باشد.

آموکسی سیلین (Amoxicillin) و سایپروفلوکساسین (ciprofloxacin) نیز ممکن است خطرناک باشند، هر چند که تعداد خطرات گزارش شده از آنها کم بوده است.

به طور کلی، آنتی بیوتیک های ماکرولیدی (macrolide) داروهایی هستند که در افراد دچار پرولاپس دریچه میترال و یا در معرض افزایش خطر ابتلا به آریتمی، منع مصرف دارند.

افراد بیشتر در معرض خطر شامل بیماران مبتلا به سندرم QT طولانی و افرادی با میزان ضربان کم قلب و یا میزان پتاسیم / منیزیم کم می باشند.

 

مطالب مرتبط
آیا دارو بهترین درمان برای بیماران مبتلا به زوال عقل است؟

آیا موارد دیگری برای پرهیز، در افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال وجود دارد؟

بله، مراقب داروهای حاوی کافئین و دیگر محرک های القاء کننده آدرنالین باشید. اگر شما یک زن هستید، از مصرف قرصهای پیشگیری (به ویژه در صورت سیگار کشیدن) اجتناب کنید، چرا که احتمال لخته شدن خون را در شما دو چندان می کند.

 

همچنین بخوانید:

ده نکته طلایی که هر زنی در مورد بیماری های قلبی باید بداند!!!

 

رژیم غذایی نیز نقش مهمی در شرایط MVP ایفا می کند. در واقع، بیماران تنها با دانستن اینکه کدام مواد غذایی می توانند از به وجود آمدن علایم جلوگیری کنند، می توانند تکرار و شدت علائم را کاهش دهند. از طرفی برخی داروها، مواد غذایی و تمرینات ورزشی خاص وجود دارد که افراد دچار پرولاپس دریچه میترال باید از انجام آن صرف نظر کنند.

در نهایت، هر چیزی که دارای پتانسیل برای کاهش یا افزایش فشار خون است، عملکرد قلب و سیستم عصبی مرکزی را ناپایدار می سازد، باید توسط پزشک برای درمان این شرایط تجویز گردد و یا از آن پرهیز شود.

 

اختصاصی سایت وردنگار: کپی تنها با ذکر منبع مجاز است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.