۷ هفت بیماری که از ظاهر ناخن ها می توان تشخیص داد

0

۷ هفت بیماری که از ظاهر ناخن ها می توان تشخیص داد

شکل و فرم ظاهری ناخن بیماری و مشکلات درونی شما را نشان می دهد. شاید شما از دسته افرادی باشید که احتمالا وقت زیادی برای سوهان کشیدن، شکل دادن، طراحی و لاک زدن ناخن هایتان می گذارید (حتی ممکن است کسی دیگر این کار ها را برایتان انجام دهد)، اما مطمئنا زمانی را برای بررسی سلامتی آنها نمی گذارید.

 

این بدان معنی است که ممکن است به خطوط، لکه ها و رنگ های عجیبی که در ناخن هایتان ایجاد می شود توجهی نکنید. واقعیت این است که این تغییرات غیر عادی نشان از بیماری می دهد.

 

با اینکه هیچ روشی جایگزین مراجعه به پزشک نمی شود اما خود شما با نگاه به ناخن خود تا حدودی متوجه خواهید شد که چه اتفاقی در بدنتان در حال رخ دادن است. پس به سرعت لاک ناخن تان را پاک کرده و به بررسی آن ها بپردازید.

 

در این مقاله که توسط کارشناسان سلامت وبسایت وردنگار تهیه شده است ارتباط بین ظاهر ناخن ها و سلامت عمومی بررسی شده است:

 

ناخن هایی که رنگ پریده و سفید شده اند

دکتر شیلپی آگاروال، پزشک خانواده در لس آنجلس می گوید که منظور از سفید شدن ناخن ها، رنگ سفید و سیاه نیست،  بلکه بی رنگ یا کم رنگ شدن ناخن ها مد نظراست.

این تغییر رنگ در ناخن خبر از بیماری به نام آنمی یا کم خونی را می دهد. علت این بیماری کاهش آهن و به دنبال آن کاهش گلبول قرمز است.

به همین دلیل مقدار اکسیژن خون کاهش یافته و رنگ بافت های بدن از جمله بافت زیر ناخن ها سفید می شود. برای تأمین کمبود آهن بدنتان از خوراکی هایی مثل گوشت قرمز، سبزیجات، لوبیا و غذاهای فیبر دار استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط
8 فایده شگفت آور چای زنجبیل و زرد چوبه

در شرایط جدی تر، ناخن های سفید شده نشان از بیماری کبدی یا دیابت را می دهد. هر دو این بیماری ها باعث ایجاد اختلال در جریان خون می شوند. دکتر آگاروال می گوید اگر بیماری دیابت در مراحل اولیه شناسایی شود، با رژیم غذایی می توان آن را کنترل کرد. سعی کنید از خوردن غذاهای دارای قند و چربی خود داری کنید و غذاهای فیبر دار را جایگزین آنها کنید. غذاهایی مثل سبزیجات و غلات قند خون را ثابت نگه می دارد و تا حدودی از آسیب هایی که قند خون بالا ایجاد می کند جلوگیری به عمل می آورد. اگر مشکل از کبد باشد لازم است که برای تشخیص بهتر به پزشک مراجعه کنید.

 

زرد و زخیم شدن ناخن ها

دکتر آگاروال می گوید مطمئنا ناخن هایی که زرد و ضخیم می شوند زیبا به نظر نمی رسند. ضخیم شدن ناخن ها نشان از عفونت قارچی می دهد. به طور عمده این ضخیم شدن سبب ایجاد خط هایی روی ناخن می شود.

او همچنین در ادامه می گوید درمان های موضعی به بهبود ناخن های آلوده به عفونت کمک شایانی نمی کند پس پزشک شما ممکن است داروی خوراکی تجویز کند تا این عفونت از ریشه نابود شود.

 

ناخن هایی با خط های تیره

دکتر آگاروال در توضیحات خود اینگونه بیان می کند: با اینکه ممکن است هر ماه برای چکاپ پوست خود به دکتر مراجعه کنید باید دقت داشته باشید که ناخن هایتان را نیز بررسی کنید.

خط های سیاه و قهوه ایی که در ناخن ها ایجاد می شوند نباید نادیده گرفته شوند. این خط ها نشان از بیماری به نام ملانوما دارند. به همین دلیل باید به سرعت شناسایی و درمان شوند (ملانوما نوعی تومور پوستی است). هر چند مدت یکبار لاک ناخن های خود را پاک کرده و به ظاهرشان توجه کنید.

loading...

البته نور خورشید نمی تواند از لاک عبور کند و به ناخن برسد پس از این نظر لاک ها مانند یک سد محافظتی عمل می کنند.

 

مطالب مرتبط
افزودن شیر به چای از زرد شدن دندان ها جلوگیری می کند

وجود سوراخ و گودی های کوچک در سطح ناخن ها

تورفتگی های ایجاد شده بر روی ناخن نشان از بیماری پسوریازیس می دهد. این بیماری سبب ایجاد تورم و قرمزی در بعضی قسمت های بدن می شود.

دکتر آگارول می گوید کسانی که به پزوریاسیس پیشرفته مبتلا هستند به دلیل جمع شدن و انباشته شدن سلول ها در زیر ناخن هایشان ناهمواری و گودی هایی به وجود می آید. برای تشخیص این بیماری به پزشک خود مراجعه کنید. او در صورت نیاز، داروهای خوراکی، موضعی، تزریقی یا نوردرمانی برایتان تجویز می کند.

 

ناخن های شکننده و نازک

دکتر آگاروال مگوید که شکسته شدن ناخن ها امری طبیعی است اما اگر با وارد شدن ضربه های کوچک نیز شکسته شوند، یعنی غده تیروئید شما درست عمل نمی کند.

این غده که در زیر گلوی شما قرار دارد متابولیسم، انرژی و رشد شما را کنترل و تنظیم می کند. حال اگر میزان این هورمون کاهش پیدا کند سبب ریزش مو، شکننده و باریک شدن ناخن ها و کاهش رشد می شود.

گاهی اوقات کاهش هورمون تیروئید سبب جدا شدن ناخن از جای خود می شود. از نظر دکتر آگاروال با افزایش هورمون تیروئید روند بهبود ناخن ها سرعت می یابد. پس اگر ناخن شما شکننده یا نازک شده و دیر رشد می کند به پزشکتان مراجعه کنید و یک آزمایش خون بدهید تا اگر مشکل تیروئید داشتید سریع متوجه آن شوید. کم کاری و اختلال در عملکرد تیروئید با مصرف قرص بهبود یافته و ناخن ها به حالت عادی خود برمی گردند.

 

ظهور خط های سفید در ناخن

برای تشخیص دادن این مشکل بهتر است لاک ناخن خود را پاک کنید. تعداد این خط های سفید افقی که در سطح ناخن دیده می شود اصولا زوج است و در بیش از یک ناخن ایجاد می شود. دکتر آگاروال شرح می دهد که این خط ها نشان از بیماری های کلیوی، کبدی و یا کمبود پروتئین است. این خط ها به دلیل مشکلات داخلی یا کمبود یک ماده در بدن ایجاد می شوند.

البته بعضی خط ها به دلیل آسیب فیزیکی که به ناخن رسیده است ظاهرمی شود و خود به خود پس از چند روز یا چند ماه خوب می شوند.

 

مطالب مرتبط
9 مزایای شگفت انگیز تیروزین

ناخن با ظاهری بنفش یا آبی

زمانی که چهره شما بنفش می شود یعنی به میزان کافی اکسیژن به بدنتان نمی رسد، همین اتفاق برای ناخن هم می تواند اتفاق بیفتد یعنی اگر اکسیژن کافی به بافت زیر ناخن نرسد رنگ آن تغییر کرده و بنفش یا آبی می شود.

دکتر آگاروال یکی دیگر از دلایل ایجاد این رنگ را بیماری های تنفسی یا عروقی می داند. گاهی نیز به دلیل برودت و سردی هوا سرعت چرخش گردش خون افت می کند به همین دلیل اکسیژن کافی به انگشت ها نمی رسد و ناخن ها آبی می شوند.

اگر ناخن هایتان پیوسته به رنگ آبی یا بنفش در می آیند حتما برای چک کردن میزان اکسیژن خون خود به پزشک مراجعه کنید.

 

اختصاصی سایت وردنگار: کپی تنها با ذکر منبع مجاز است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.