۸ عادت نادرستی که به سلامتی کودک شما آسیب می رساند

0

 ۸ عادت نادرستی که به سلامتی کودک شما آسیب می رساند

نقش والدین به عنوان الگوی رفتاری

کودکان با توجه به رفتار وگفتار شما یادمی گیرند که در زندگی خود چگونه رفتار کرده و چگونه در مهارت کسب کنند. برای اینکه به آنها بیاموزید چطور سالم زندگی کنند به جای تنبیه یا تشویق کردنشان، با رفتار و منش خودتان برای آنها یک مدل و الگوی مناسب باید.

 

زمانی که روش درست و مناسبی برای زندگی خود داشته باشید کودکانتان نیز شما را الگو قرار داده و روش درست را انتخاب می کنند و درنتیجه زندگی سالمی خواهند داشت. برای اینکه بتوانید برای کودکانتان الگوی مناسبی باشید باید ابتدا عادت های بد خود را شناخته و آنهارا کنار بگذارید.

در این مقاله که توسط کارشناسان کودک وب سایت وردنگار تهیه شده است به هشت عادت رفتاری که ممکن است به فرزند شما آسیب بزند اشاره شده است:

 

عادت بد ۱

انتقاد از خود

اگر مدام از ظاهر خود و اینکه چگونه به نظر می رسید انتقاد کنید و نظر منفی بدهید این تصور برایتان ایجاد می شود که میزان عزت و اعتماد به نفستان، به ظاهر شما یا لباسی که می پوشید و یا وزنتان بستگی دارد.

 

این رفتار بد شما باعث می شود که کودکان در آینه که نگاه می کنند مدام دنبال کاستی ها و نقص خود باشند. این کودکان دچار مشکلات اعتماد به نفس می شوند و پیش خود تصور می کنند که ظاهر آراسته و مناسبی ندارند.

 

به جای انتقاد و ایراد گرفتن از خودتان در مورد این صحبت کنید که وقتی غذای سالم می خورید، ورزش می کنید  و خواب کافی دارید چه میزان حس خوبی دارید. با این کار به طور غیرمستقیم به کودکان خود درس های مهمی می آموزید.

 

مطالب مرتبط
علت لب شکری شدن در نوزادان کشف شد

عادت بد ۲

خوردن غذا برای کاهش میزان ناراحتی و عصبانیت

اگر هنگامی که ناراحت و ناامید هستید برای برطرف کردن حس بدت خود غذابخورید این عادت زشت را به کودکانتان می آموزید.

 

به جای این کار زمان هایی که احساس خوبی ندارید برای بهتر شدن حالتان از راه های دیگری مثل درد و دل با یک دوست یا پیاده روی رفتن استفاده کنید.

 

عادت بد ۳

استفاده بیش از حد گوشی، بی وقفه صحبت کردن یا فرستادن پیام

منصفانه نیست هنگام خوردن شام وقتی که سرتان به گوشی  گرم است از کودکان خود بخواهید گوشی خود را کنار بگذارند و برای دوستان خود پیام نفرستند. رفتار شما  روی کودکان بیشتر از حرف ها و نصیحت هایتان تأثیر گذار است.

شما می توانید چند قانون در خانه تعیین کنید و همه افراد حتی والدین به آن عمل کنند. مثلا سر میز شام به جای استفاده از گوشی، با هم یک جمع دوستانه ترتیب دهید یا در زمانی مشخص به همراه خانواده به دوچرخه سواری بروید.

 

عادت بد ۴

تجمل گرایی و توجه بیش از حد به ظاهر

بسیاری از دختران علاقه دارند که لباس های زیبا بپوشند و با یکدیگر مشغول بازی شوند اما متخصصان می گویند هوشیار باشید که تجملات از سایر ارزش ها مهم ترنشود.

 

loading...

اگر دوست دارید که با دخترتان وقت بگذرانید سعی کنید تفریحات سالم انتخاب کنید مثلا یک ورزش به او یاد بدهید یا با هم به گردش بروید. او با این کار می آموزد که باید در برابر مشکلات و پستی و بلندی های زندگی قوی و قدرتمند باشد. به علاوه او یاد می گیرد که ورزش باعث کاهش استرس می شود. همانطور که زیبایی او را تحسین می کنید به او یادآور شوید که به همان اندازه باهوش و مهربان نیز هست.

 

مطالب مرتبط
به کودکان خود آشپزی بیاموزید.

عادت بد ۵

استفاده از نوشیدنی های الکلی برای فراموش کردن مشکلات

اگر از یک روزکاری بد وخسته کننده برگردید و جلو کودک خود بگویید که من برای فراموش کردن مشکلات  و از بین بردن استرس خود به نوشیدن مشروبات الکلی نیاز دارم به او یاد می دهید که یک راه خوب برای احساس آرامش کردن و از بین بردن استرس نوشیدن مشروب می باشد.

 

به جای این کار یک راه مناسب برای سلامتی به او بیاموزید. ورزش، مدیتیشن یا تفریحاتی که کل اعضای خانواده در آن شرکت کنند راه های مناسبی برای فراموش کردن یک روز بد و انرژی گرفتن می باشد.

 

عادت بد ۶

ایجاد حس رقابت در کودکان

یکی از عادت های بد والدین این است که مدام کودکان خود را با دیگر همکلاسی ها، خواهرها، برادرها و همسایه ها مقایسه می کنند. این راه مناسبی برای تربیت کودکان نیست.

 

به جای این کار به آنها بگویید که برای رسیدن به هدف هایشان تمام تلاششان را انجام دهند و شما نیز در این راه به آنها کمک خواهید کرد. سعی کنید به کودکان کمک کنید تا بتوانند روی فعالیتی که می خواهند انجام دهند تمرکز کنند.

 

به کودک خود در پیدا کردن فعالیت مورد علاقه اش یاری برسانید و برای موفق شدنشان در آن زمینه حمایتشان کنید. به او برنامه ریزی کردن را آموزش دهید و بگویید اگر به هدفش برسد حس بسیار خوبی پیدا خواهد کرد.

 

عادت بد۷

بحث و جدل در حضور فرزند

اگر شما و همسرتان هر روز با یکدیگر بحث و دعوا می کنید کودکانتان اینطور برداشت می کنند که دعوا کار خوبی است. یکی از عوامل مهم ایجاد دعوا، استرس می باشد. اگر شما برای مدیریت استرس و مشکلتان نیاز به کمک دارید از تکنیک های مدیریت استرس استفاده کنید. ممکن است در ابتدا احساس کنید که بحث و جدل باعث بهتر شدن حالتان شده در صورتی که این گونه نیست به علاوه دعوا تأثیر منفی بر روی کودکتان دارد.

عادت بد ۸

غیبت و سخن چینی

قضاوت کردن و مسخره کردن رفتار و ظاهر دیگران نشانه این است که شما کمبود عزت نفس دارید. احتمالا شما از روی عادت به این کار مشغول می شوید پس سعی کنید که عادت زشت خود را ترک کنید.

حتی ممکن است از روی عادت به خواندن و تماشای مجلات و برنامه های تلویزیونی راجع به افراد مشهور بپردازید. به جای این کار، تلویزیون را خاموش کنید یا مجله تان را کنار بگذارید و با کودکان خود به دوچرخه سواری بروید و با بازی کردن و دیدن طبیعت انرژی رفته خود را دوباره بازیابید.

راه حل:

ابتدا خودتان را درمان کنید

اگر تصور می کنید که کودکان، عادت های زشت و نادرست شما را نمی بینند یا به آن توجه نمی کنند سخت در اشتباهید. ابتدا ایرادهای خود را پیدا کنید و سعی کنید آنها را کنار بگذارید. حتی در ترک عادت های بد از فرزند  خود نیز کمک بگیرید. کودکان علاقه زیادی دارند که در حل مشکلات به شما یاری برسانند.

یادتان باشد زمانی اعضای یک خانواده احساس موفقیت و پیشرفت می کنند که در انتخاب راه های درست به یکدیگر کمک کنند.

اختصاصی سایت وردنگار: کپی تنها با ذکر منبع مجاز است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.