۸ نوع سردرد و چگونگی خلاص شدن از شر آنها

۸ نوع سردرد و چگونگی خلاص شدن از شر آنها

درد در یک طرف سر: میگرن

سردرد فقط یک درد نیست. با توجه به اینکه نیمی از تمام افراد بزرگسال حداقل یک بار در طول عمر خود این نوع درد را تجربه می کنند، به درستی شناسایی منطقه ای که سر شما دچار آسیب گردیده، می تواند بهترین درمان را برای خلاص شدن از شر این نوع دردها ارائه کند.

اگر درد فقط به یک طرف سر (سمت چپ یا راست) محدود شده باشد و با احساسی شبیه به تیر کشیدن یا پالس زدن همراه گردد، احتمالا این درد از نوع میگرن است. این در حالی است که بیش از ده دلیل برای اینکه شما از میگرن رنج ببرید ممکن است وجود داشته باشد.

دکتر  Raissa Villanueva یک متخصص مغز و اعصاب در مرکز پزشکی دانشگاه روچستر می گوید:

” درد میگرن به طور معمول شدید است و بر عملکرد شما تأثیر می گذارد. همچنین ممکن است با سایر نشانه های ناتوان کننده مانند حساسیت به نور و صدا همراه شود. در مورد نحوه خلاص شدن از این سردرد توصیه وی به شما این است که آنچه را که انجام می دهید متوقف کنید و تنها استراحت نمایید. اگر این درد به صورت مکرر زندگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد، از یک پزشک برای روش های پیشگیرانه کمک بخواهید.”

 

دردی که یک منطقه سر را پوشش می دهد: سردرد تنشی

درد فشاری که اطراف سر شما را پوشش می دهد به احتمال زیاد نوعی سردرد تنشی است. شما ممکن است لازم باشد عادات روزمره ایی را که می تواند سردرد را کاهش دهد، بررسی کنید چون که واقعا این دردها خنده آور نیستند. دکتر Villanueva می گوید:

” بیماران اغلب می گویند صدایی در درون سر خود دارند. مصرف داروهای مسکن بدون نسخه مانند NSAID ها یا استامینوفن می تواند درد را در همان نطفه خاموش کند. حتی داروهای ترکیبی حاوی آسپرین، استامینوفن و کافئین دو ساعت بعد از مصرف استامینوفن به تنهایی کمک کننده هستند. “

 

مطالب مرتبط
یک سرباز گوش خود را در تصادف از دست داد و پزشکان گوش جدیدی را در زیر پوست دستش پرورش دادند

درد در صورت: سردرد سینوسی

اگر در چشمان و گونه های خود احساس فشار کنید، احتمالا مبتلا به سردرد سینوسی شده اید. دکتر Villanueva یادآوری می کند:

“اما اینها در واقع موارد بسیار نادر هستند و اغلب در واقع میگرن، علت احتمال درد ناشی از صورت است. اگر در شما یک عفونت ویروسی یا باکتریایی تشخیص داده شود (و علائم واضح بیماری عفونی سینوسی مانند درد دندان، فقدان بویایی داشته باشید)، پزشک احتمالا آنتی بیوتیک ها  را در صورت وجود عفونت باکتریایی یا اسپری های ضد احتقان بینی یا آنتی هیستامین ها را تجویز خواهد کرد.”

 

درد ناگهانی در هر نقطه ای از صورت: سردرد های رعد آسا

حداقل ۱۶ نشانه وجود دارد که سردرد شما مورد جدی به حساب بیاید و سردردهای رعد آسا می تواند یکی از آنها باشد. این احساس شبیه برق گرفتگی ناگهانی در داخل سر شماست. به گفته بنیاد میگرن آمریکا، این نوع دردها شدید هستند، در نهایت ۵ دقیقه طول می کشند و شما ممکن است ندانید که چرا آنها اتفاق می افتند.

هنگامی که شما در مورد انواع سردرد صحبت می کنید، این نوع درد بدون سیگنال های هشدار دهنده می باشد. اگر شما این مورد را تجربه می کنید، با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس بروید. این نوع سردردها می توانند ناشی از شرایط تهدید کننده زندگی مثل آنوریسم مغزی، سکته مغزی یا خونریزی مغزی باشند. به سادگی از کنار آنها رد نشوید.

 

درد پشت چشم: سردرد خوشه ای

اگر احساس می کنید درد شما حالتی مانند فرو کردن جسمی سخت پشت چشم شماست، ممکن است به یک سردرد خوشه ای دچار شده باشید. Villanueva می گوید: “این دردها همچنین سردرد های خودکشی نامیده می شوند، چرا که درد بسیار، بسیار شدید است.” سردرد خوشه ای مردان را بیشتر از زنان تحت تأثیر قرار می دهد و با علایم دیگری همچون قرمزی چشم در اثر درد، نشانه پارگی در چشم، آبریزش بینی در همان سمت و یا افتادگی پلک، همراه است.

loading...

شما همچنین ممکن است احساس اضطراب داشته باشید و آرام و قرار نداشته باشید. تشخیص درست از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا درمان این دردها با میگرن (که همچنین در یک طرف قرار می گیرد) متفاوت است. در مورد چگونگی خلاص شدن از شر این نوع سردرد پزشکتان ممکن است درمان با اکسیژن فشار بالا (که در آن استنشاق اکسیژن را از طریق ماسک صورت دریافت خواهید کرد) را به شما پیشنهاد کند.

 

مطالب مرتبط
آیا خوردن قند مانوز می تواند از افزایش وزن جلوگیری کند؟

درد بالای سر و یا صورت: سردرد ناشی از آلرژی

این نوع دردها شامل سینوس هایی می شوند که موجب سردردهای ناشی از آلرژی فصلی گردیده و باعث تجربه علائم دیگری همچون آبریزش بینی، عطسه و آبریزش از چشم خواهند شد. شما می توانید برای برطرف شدن مشکل خود و تشخیص درست از یک پزشک کمک بگیرید. دکتر ویلیانووا می گوید:

“برای تسکین این قبیل سردردها، بهترین درمان شامل اجتناب از عوامل آلرژی زا است، در حالی که می توان از آنتی هیستامین های بدون نسخه یا تجویز شده و دکونژستان استفاده نمود.”

 

درد به حالت فرو رفتن یک جسم نوک تیز در سر: سردردی که با عنوان سردرد منسوب به هواپیما تلقی می شود

از آنجایی که سفر هوایی شاید برای برخی افراد آسان نباشد، یکی از ۱۲ نفر از چیزی با عنوان سردرد هواپیما رنج می برد. این نوع درد با تغییر در فشار استرس در طول سفر هواپیما تنظیم می شود. برای پایین آوردن خطر ابتلا به آن، سعی کنید استرس خود را کنترل کنید، از میزان کافی آب بدنی برخوردار باشید و زمانیکه احساس می کنید قرار است سردردتان آغاز شود از مسکن استفاده نمایید.

 

هر جایی از سر شما: سردرد عصبی

جالب است بدانید که درد سر با هر چیز خاصی شروع می شود مثل انجام ورزش، ارگاسم و یا حتی در طول فعالیت یا بعد از کار بدنی رخ می دهد. شما می توانید برخی از درمان های خانگی برای بهبود سردرد خود امتحان کنید.

به گفته بنیاد میگرن آمریکا (AMF)، سردردهای شدید ممکن است به مدت پنج دقیقه تا دو روز شما را از کار بیندازند. دکتر ویلیانووا می گوید:

“سردردها علائم نسبتا متغیری دارند و می توانند شدید، یک طرفه، ضربان دار، و یا ناخوشایند باشند.”

این واقعا نادر است (ورزش آغازگر میگرن های متفاوتی است)، اما شما باید برای ارزیابی دقیق درد و بررسی علایم جدی تری همچون خونریزی مغزی توسط یک پزشک ویزیت شوید. خبر خوب این است که اگر هیچ مشکل جدی پزشکی برای ایجاد این سردردها وجود نداشته باشد، این نوع دردها معمولا پس از شش ماه از بین می رود. بنیاد میگرن آمریکا (AMF) یادآوری می کند که مصرف ناپروکسن ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از تمرین می تواند کمک کننده باشد (پیش از شروع هر داروی جدید، با پزشک خود مشورت کنید.)

 

مطالب مرتبط
رفع چین و چروک صورت با روش های خانگی

نواحی مختلف درد در انواع سردردها:

 

نویسنده:

Jessica Migala

oct 17 2017

اختصاصی وبسایت وردنگار: کپی تنها با ذکر منبع مجاز است.

نظرات بسته شده است.