آزمایش MRI مایع نخاعی برای تشخیص میگرن

0

آزمایش MRI مایع نخاعی برای تشخیص میگرن

محققان پس از کشف این که افراد مبتلا به میگرن میزان مایع مغزی نخاعی شان، به میزان قابل توجهی بالاتر از افرادی است که دارو را مصرف نمی کنند، تحقیقات بیشتری را برای مطالعه این روند، به عنوان روش جدید برای تشخیص اختلال سردرد شروع کردند.

محققانی که از بیمارستان دانشگاه مانهایم (Mannheim) و دانشگاه هایدلبرگ Heidelberg)) بو از کشور آلمان بودند، این یافته های جدید را در این هفته در نشست سالانه انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی در شیکاگو، IL ارائه دادند.

دکتر ملیسا میر، یک متخصص رادیولوژی، می گوید: “این امر می تواند مفید باشد، ابزاری تشخیصی برای پیشگیری یا حتی تشخیص میگرن و رهایی از دردهای میگرنی که انواع سردردهای دیگر را نیز شامل می شود. “

محققان از یک نوع MRI به نام MRI سدیم برای اندازه گیری سطح سدیم در نقاط مختلف مغز استفاده کردند. به نظر می رسد این مطالعه برای اولین بار از این تکنیک برای مطالعه میگرن استفاده کرده است.

تشخیص میگرن چالش برانگیز است

میگرن یک نوع شایعی از درد شدید سر است که اغلب از یک سمت سر شروع می شود و درد شدیدی را به همراه دارد.

با این حال، این عوامل شامل تعداد حملاتی است که حداقل ۵ تا ۷۲ ساعت طول می کشد و سایر علائمی نظیر تهوع و استفراغ یا حساسیت نسبت به نور و صدا را نیز به همراه دارد.

میگرن بیش از ۱۰ درصد افراد در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد و تحقیقات نشان داده اند که زنان حدودا سه برابر بیشتر از مردان به آن دچار هستند.

شیوع میگرن در ایالات متحده بسیار بالا است، جایی که حدود ۱ در ۷ نفر آن را تحت تاثیر قرار می دهد. میگرن، همراه با سایر انواع سردرد، عامل اصلی مراجعه بیماران سرپایی به اورژانس است.

مطالب مرتبط
سوزن خشک در برابر طب سوزنی : آنچه پژوهش می گوید

برخی از حملات میگرنی ممکن است با تغییرات بینایی شناخته شده به عنوان اورا ((aura رخ دهد. تقریبا یک سوم افراد مبتلا به میگرن می توانند سردرد را پیش بینی کنند، چرا که اورا – که به نظر می رسد به عنوان نور چشمک زن یا تشعشعات نورانی در دید رخ می دهد – قبل از سر درد ظاهر می شود.

میگرن برای تشخیص به چالش کشیده می شود، زیرا علائم آن به طور گسترده ای متفاوت است، در نتیجه بسیاری از موارد تشخیص داده نمی شوند و درمان نمی شوند. برخی از بیماران مبتلا به سردرد تنشی نیز می توانند با میگرن اشتباه تشخیص داده شوند و در نتیجه درمان اشتباه را دریافت کنند.

MRI سدیم برای بررسی بافت زنده مغز

دانشمندان در حال افزایش استفاده از MRI سدیم به عنوان راهی برای اندازه گیری خواص بیولوژیکی بافت زنده با روش غیرمخرب هستند.

برای این مطالعه ، دکتر میر و تیمش تصمیم به استفاده از MRI سدیم برای مطالعه میگرن به دلیل وجود شواهدی که سدیم نقش مهمی در مغز دارد، کردند.

محققان ۱۲ زن را که به طور متوسط ۳۴ ساله بودند به ثبت رساندند که از نظر بالینی برای میگرن مورد آزمایش قرار گرفتند. زنان اطلاعاتی در مورد تعداد، مدت زمان و شدت حملات میگرنی و حوادث شان ارائه دادند.

آنها همچنین ۱۲ زن دیگر را که سالم بودند و در سلامت قرار داشتند، به عنوان تیم کنترل کننده، تعیین کردند.

سپس، محققان بافت مغزی تمام شرکت کنندگان را با استفاده از MRI سدیم بررسی کردند و مقادیر غلظت سدیم گروه میگرنی را با گروه کنترل مقایسه کردند.

سدیم مایع مغز و اعصاب مرتبط با میگرن

اختلاف آماری معنی داری بین دو گروه در سطح سدیم ماده خاکستری و سفید، مخچه و مغز وجود نداشت.

مطالب مرتبط
دانشمندان کشف کردند چرا زنان، بیشتر دچار میگرن می شوند؟

با این حال، سطح سدیم در مایع مغزی نخاعی در گروه میگرن به طور چشمگیری بیشتر از گروه کنترل بود.

مایع مغز و اعصاب، که هم مغز و نخاع را پوشش می دهد، نه تنها مغز را تحت فشار قرار می دهد بلکه محیط شیمیایی آن را تثبیت می کند.

دکتر میر امیدوار است که این یافته ها با تشخیص چالش برانگیز میگرن کمک کند. او و تیمش همچنان به بررسی ارتباط میان سدیم و میگرن ادامه خواهند داد.

وی گفت: “همانطور که این یک مطالعه اکتشافی بود، ما برای بررسی بیشتر بیماران، ترجیحا در طی یا به زودی پس از یک حمله میگرنی، برای ارزیابی بیشتر برنامه ریزی می کنیم.”

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار مجاز می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.