تاثیر آلودگی هوا بر سلامت قلب

آلودگی هوا

یک مطالعه جدید که در مجله Circulation به چاپ رسید، به بررسی اثرات سطوح پایین آلودگی بر روی آناتومی قلب می پردازد. خطر آلودگی هوا واقعی و فراوان است. دو سال پیش، یک مطالعه منتشر شده در The Lancet Neurology ادعا کرد که آلودگی هوا یکی از عوامل خطر اصلی سکته مغزی در سراسر جهان است.

همچنین، حتی سطح پایین آلودگی به نظر می رسد بسیار مضر است. اخبار پزشکی اخیرا در مورد یک مطالعه که آژانس حفاظت محیط زیست  (EPA) میزان آلودگی هوا را با خطر بالای دیابت در ارتباط می داند، گزارش شده است.

در حال حاضر، استفان پترسن – استاد پزشکی قلب و عروق در دانشگاه Queen Mary در لندن در انگلیس – مطالعه جدیدی را انجام داده است که نشان می دهد که حتی سطح پایین آلودگی هوا هم می تواند تغییراتی در قلب ایجاد کند که مشابه با نارسایی قلبی است.

دکتر نای آونگ، که همچنین وابسته به دانشگاه ملین ماری است، محقق ارشد این مقاله است.

آلودگی هوا می تواند باعث افزایش بیماری قلب شود

دکتر آونگ و همکارانش اطلاعاتی را درباره بیش از ۳۹۰۰ فرد سالم که در مطالعه Biobank در بریتانیا شرکت کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند.

شرکت کنندگان داوطلب اطلاعاتی درباره سلامتی، منطقه مسکونی و شیوه زندگی خود ارائه کردند و اجازه دادند محققان اندازه و وزن قلب شان را با استفاده از MRI اندازه گیری کنند.

این تحقیق ارتباطی قوی بین زندگی در کنار یک جاده پر مشغله را با بیماری قلبی نشان داد که در نتیجه وجود دی اکسید نیتروژن (NO2)  در محیط زندگی آنها، بطن چپ نسبت به بطن راست رشد بیشتری کرده بود.

محققان خاطرنشان می کنند که این نوع  بزرگ شدن بطن چپ اغلب در مراحل اولیه نارسایی قلبی دیده می شود.

مطالب مرتبط
چهار قاتل خاموش تستوسترون که باید از آنها دوری کنید

علاوه بر این، دکتر آونگ و تیمش روابط بین آلودگی و تغییرات در آناتومی قلبی پیدا کردند.

دانشمندان با استفاده از ذرات ریز (PM2.5) برای اندازه گیری ذرات آلودگی هوا، بطن های قلب را ۱ درصد برای هر میکروگرم PM2.5 در هر متر مکعب و هر ۱۰ میکروگرم در هر متر مکعب NO2 افزایش داد.

آلودگی هوا همانند کلسترول مهم است

دکتر آونگ در مورد یافته های تیمش اشاره کرد و گفت: “گرچه مطالعه ما مشاهداتی بود و ارتباط علت دیگری نشان نداده است، ما شاهد تغییرات قابل توجه در قلب حتی در مقادیر کم آلودگی هوا هستیم.”

نویسنده ارشد این تحقیق افزود: “آلودگی هوا باید به عنوان یک عامل خطر قابل تغییر باشد. پزشکان و عموم مردم باید در مورد سلامت قلب خود و ارتباط آن با آلودگی هوا بیشتر بدانند و به آن اهمیت دهند، درست مثل اینکه آنها درباره فشار خون، کلسترول و وزنشان فکر می کنند.”

دکتر آونگ می گوید: “مطالعات آینده ما، شامل داده هایی از افرادی است که در شهر های مرکزی مانند منچستر مرکزی و لندن زندگی می کنند، با استفاده از روش های دقیق تر اندازه گیری عملکرد قلب، انتظار می رود یافته ها حتی بیشتر مهم و بالینی تر باشند.”

پروفسور جرمی پیرسون، مدیر پزشکی معاونت در بنیاد قلب بریتانیا – یک سازمان غیر انتفاعی که بخشی از این مطالعه را تامین می کند – نیز گفت:  “ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم مردم برای جلوگیری از عوارض آلودگی هوا از خانه هایشان بروند. در حال حاضر دولت ها و نهاد های دولتی باید اقداماتی انجام دهند تا همه مناطق را امن کرده و مردم را از این آلودگی ها حفاظت کنند.

هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد

مطالب مرتبط
آرتروز در انسان از پیشگیری تا درمان

نظرات بسته شده است.