اقدامات هوشمندانه برای مراقبت از خود در برابر HPV

مراقبت از خود در برابر HPV

0

*****رایج ترین عفونتی که از طریق رابطه جنسی انتقال می یابد، HPV  یا پاپیلومای انسانی است که در حال حاضر حدود ۷۹ میلیون امریکایی به آن مبتلا هستند. کلمه پاپیلوما اصطلاحی برای ورم های کوچک خوش خیم یا زگیل هایی است که می توانند آلت های تناسلی مردان و زنان را آلوده نمایند. هر ساله حدود ۱۴ میلیون نفرافراد جدید به این میکروب آلوده می شوند و تقریبا تمام اشخاصی که از نظر جنسی فعال هستند، در مقاطعی از زندگیشان به این میکروب آلوده می شوند.

HPV چگونه گسترش می یابد؟

این عفونت از طریق تماس پوست با پوست گسترش می یابد و بیشتر از طریق رابطه جنسی دهانی، مهبلی و مقعدی با فردی که آلوده به میکروب است، سرایت پیدا می کند. شخصی که مبتلا به این ویروس است، لازم نیست که علائم یا نشانه های آن را به طور ظاهری داشته باشد تا این میکروب را به دیگران منتقل نماید. اهمیتی ندارد که شما فقط با یک نفر یا تعداد زیادی نزدیکی کرده اید چون هر فردی که از نظر جنسی فعال است می تواند به HPV  آلوده باشد و تخمین زده می شود که بیش از ۷۰% از افراد به این ویروس آلوده شده باشند.

HPV  باعث چه خطراتی برای سلامتی می شود؟

HPV  مربوط به گروه وسیعی با بیش از ۱۵۰ ویروس است که بعضی از آنها باعث زگیل تناسلی شده و بعضی دیگر موجب سرطان می گردند. هر ساله حدود ۱۵۰ میلیون نفر در ایالات متحده به زگیل تناسلی مبتلا می شوند و اگر فردی دارای یک یا چند زگیل در ناحیه تناسلی است که رشد می کند یا مسطح است یا شبیه گل کلم می باشد، باید سریعا برای تشخیص به پزشک مراجعه نماید.

انواع سرطان های HPV  مربوط به سرطان رحم، سرطان های سر و گردن، سرطان آلت تناسلی و سرطان مقعد هستند. فردی که دارای HPV  است هیچ راهی ندارد که بداند آیا به سرطان مبتلا خواهد شد یا خیر ولی اکثر ویروس های HPV  بدون آنکه مشکلی برای سلامت فرد ایجاد کنند، خود به خود از بین می روند.

مطالب مرتبط
6 خواسته مهم مردان در رابطه جنسی و روش های افزایش لذت جنسی آن ها

چگونه از آلوده شدن به HPV  جلوگیری کنیم؟

چند روش برای کاهش خطر ابتلا یا جلوگیری از HPV  وجود دارند که به شرح زیر هستند:

خودداری از رابطه جنسی: این تنها راه قطعی برای جلوگیری از HPV  است ولی برای اکثر بزرگسالان عملی یا واقع بینانه نمی باشد.

رابطه جنسی کم خطر را با کاندوم انجام دهید: هیچ تضمینی وجود ندارد که استفاده از کاندوم بطور ۱۰۰% باعث جلوگیری از انتقال HPV  شود اما در مورد زنانی که شریک جنسی آنها از کاندوم استفاده می کند، خطر آلودگی تا ۷۰% کاهش پیدا می کند. با این حال به خاطر داشته باشید که HPV  از طریق تماس پوست با پوست در طول رابطه جنسی گسترش می یابد و از طریق عرق بدن سرایت پیدا نمی کند.

حتی اگر آلت مرد با کاندوم پوشیده شده باشد، با این حال هنوز حاوی مقداری از عفونت هست که در صورت تماس با آلت زن می تواند آلودگی را انتقال دهد.

تعداد شرکای جنسی خود را کاهش دهید: داشتن رابطه تک همسری می تواند تا حد زیادی باعث کاهش خطر ابتلا به HPV  شود ولی هرچه تعداد شرکای جنسی در طول زندگی بیشتر باشد، احتمال ابتلا به این میکروب نیز افزایش می یابد.

واکسن HPV  بزنید: این واکسن بنام گارداسیل در سال ۲۰۰۶ ساخته شد و یک روش موثر و ایمن برای مردان و زنان در برابر ابتلا به بیماری هایی مثل سرطان است و توصیه می شود که در فاصله سنی بین ۹ تا ۲۶ سال تزریق گردد. تزریق این واکسن قبل از آنکه فرد از نظر جنسی فعال شود، می تواند باعث کاهش ابتلا به این ویروس گردد.

زنها باید تست واژن را مرتبا انجام بدهند: این نکته مهم است که زن ها آزمایشات منظمی درمورد سرطان رحم در مراحل اولیه ای انجام دهند که هنوز قابل درمان هستند. تست واژنی موسوم به پاپ اسمیر، آزمایشی است که به بررسی ناهنجاری ها در سلول هایی می پردازد که در رحم وجود دارند و یکی از بهترین راه ها برای کشف سرطان رحم محسوب می شود.

مطالب مرتبط
ماساژ عمیق بافتی چیست و چه فوایدی دارد؟

رابطه جنسی را در سنین جوانی شروع نکنید: هرچه در سنین جوان تر شروع به داشتن رابطه جنسی نمایید، خطر آلوده شدن شما به ویروس HPV  افزایش می یابد چون احتمال اینکه با افرادی ارتباط داشته باشید که حامل این میکروب هستند بیشتر می شود. خیلی مهم است که شرکای جنسی راجع به سوابق روابط جنسی قبلی خود به هم راست بگویند چون اگر اطلاع کافی از این موضوع داشته باشند، می توانند در رابطه با انتقال HPV  به نحو عاقلانه تری رفتار کنند.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.