آیا باکتری های روده کلید پیشگیری از آسم در دوران کودکی است؟

0

آیا باکتری های روده کلید پیشگیری از آسم در دوران کودکی است؟

یک مطالعه نشان می دهد که انتقال آسم از مادر به کودک نه تنها به ژنتیک بر می گردد بلکه به نظر می رسد باکتری های روده نیز نقش مهمی در آن ایفا می کنند. پروبیوتیکها در آینده ممکن است برخی از موارد آسم نوزاد را از بین ببرند. آسم یک بیماری نسبتا شایع است که حدود ۱۳ درصد زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد.
در دوران بارداری، علائم می توانند بدتر شوند و کنترل ضعیف علائم به وزن کمتری می رسد. این اثر به ویژه در نوزادان پسر بیشتر مشهود است.
همچنین، اگر آسم مادر باردار در این دوران به خوبی کنترل نشود، فرزندانش بیشتر احتمال دارد که به آسم مبتلا شوند. این نشان می دهد که بیشتر از تعامل با ژن ها، موارد دیگری تاثیرگذار هستند. تغییرات رحمی نیز باید مورد بررسی قرار گیرند.

پیشگیری از آسم با باکتری های روده ای

در سال های اخیر، باکتری های روده ای ما، یا میکروبیوم ها، توجه زیادی را به دلیل کنترل یک سری شرایط مختلف، به خود جلب کرده اند. آنها در شرایط متفاوتی همچون دیابت نوع ۱ و اسکیزوفرنی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته اند و در حال حاضر، بر روی پیشگیری از آسم در نوزادان مورد مطالعه هستند.

میکروبیوم و آسم نوزادان

گروهی از محققان – به رهبری محقق و اپیدمیولوژیست میکروبیوم، آلبرتا آنیتا کوزیرسکی – برای بررسی تعامل بین آسم در دوران بارداری و باکتری روده، مطالعه ای را انجام داده اند. نتایج آنها اخیرا در مجله تنفسی اروپا منتشر شده است.
محققان ۱۰۰۰ مادر و نوزادشان را به منظور مطالعه سلامت نوزادان استخدام کردند. در ۳-۴ ماهگی، میکروبیولوژیک مدفوع نوزادان مورد بررسی قرار گرفت و با نمونه های مادران بدون آسم مقایسه شد.

مطالب مرتبط
دندان نهفته چیست؟+ بررسی راه های درمان آن

آنها دریافتند که پسران قفقازی که مادرانشان مبتلا به آسم بودند، یک سوم بیشترین احتمال ابتلا به میکروبیوم روده با خصوصیات خاص در سن ۳-۴ ماهگی داشتند. آنیتا کوزیرسکی گفت: “ما شاهد کاهش قابل توجهی میکروب های لاکتوباسیلوس در پسربچه های قفقازی بودیم که مادرشان، در دوران بارداری، مبتلا به آسم بودند. این مسئله در نوزادانی که مادرشان به آلرژی مبتلا بوده یا اضافه وزن داشتند، بیشتر دیده شد.”

این تغییر میکروبیوم قبلا به عوامل دیگر نسبت داده شده است. به عنوان مثال، مادران مبتلا به آسم بیشتر احتمال دارد که آنتی بیوتیک بیشتری مصرف کنند، یا زایمان سزارین داشته باشند، هر دو آنها توانایی تغییر آرایش باکتری های روده کوچک کودک را دارند. تجزیه و تحلیل در این مطالعه برای این عوامل در کنار وزن قبل از بارداری، تغذیه با شیر مادر، قومیت و آلرژی مادران، کنترل شد.

حتی پس از لحاظ کردن این عوامل، سطوح لاکتوباسیلوس در نوزادان ۳ تا ۴ ماهه مادران مبتلا به آسم کمتر بود. سطح این باکتری ها در کودکانی که مادرشان اضافه وزن یا آلرژی داشتند، بسیار پایین بود.

پیشگیری از آسم در دوران کودکی

برای اولین بار، دانشمندان کشف کرده اند که تغییرات در باکتری های روده می تواند منجر به آسم مادر در طول حاملگی شود.

 

کوزیرسکی اهمیت یافته ها را توضیح می دهد:
“کشف ما، با تحقیقات بیشتر، در نهایت منجر به یک روش پیشگیرانه شامل تغییر میکروبیوم روده در نوزادان برای کاهش خطر شد.”

محققان بر این باورند که این تفاوت در میکروبیوم ممکن است به همین دلیل باشد که نوزادان در سن کم در معرض آسم قرار دارند. با این حال، آنها ممکن است در طول بلوغ بیشتر در معرض آسم باشند. محققان برخی از کمبود های طراحی مطالعه را ذکر می کنند. به عنوان مثال، تعیین آسم در مادران از طریق پرسشنامه هایی که خودشان پر کردند، انجام شد نه با معاینه پزشک متخصص.

مطالب مرتبط
میکروبیوم روده می تواند عملکرد ایمنی ضد تومور در کبد را کنترل کند

اما به این دلیل که مطالعه تعداد زیادی از شرکت کنندگان را شامل می شود، محققان نتیجه گرفتند: “نتایج ما اولین شواهدی از تاثیر آسم مادر قبل از زایمان بر ترکیب میکروبی روده است که مستقل از وقایع تولد و پس از تولد می باشد.” یافته ها نشان می دهد که احتمال دارد یک روز آسم نوزاد را به سادگی با استفاده از پروبیوتیک ها پیشگیری کرد. البته، قبل از این که این درمان ساده انجام شود، باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

ترجمه از: فرزانه پاشایی

اختصاصی وبسایت وردنگار: هرگونه کپی تنها با ذکر لینک وردنگار مجاز می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.