میزان نرمال اسید معده چقدر باید باشد؟

اسید معده

0

بسیاری از افراد داشتن اسید معده را به عنوان یک چیز بد تصور می کنند و اغلب علائمی مانند سوزش سر دل، ریفلاکس و سوء هاضمه را در این موضوع، مقصر میبینند. داروهایی که از بروز اسید معده جلوگیری می کنند، از متداول ترین داروهایی هستند که امروزه مصرف میشوند و نشان دهنده این مسئله است که چه میزان از افراد، در این زمینه مشکل دارند.

حقیقت این است که اسید معده بسیار مهم است و چندین عمل حیاتی در بدن را  انجام می دهد و در صورتی که به اندازه کافی تولید نشود، سلامت شما به خطر خواهد افتاد. علائمی مانند سوزش سر دل و ریفلاکس معده، معمولا توسط ترشح زیاد اسید معده ، به وجود نمی آید. اکثر افرادی که به این علائم مبتلا هستند، به اندازه کافی اسید معده ندارند و  ممکن است مشکلات گوارشی دیگری داشته باشند که باعث ناراحتی آنها می شود.

غالبا افزایش اسید معده باعث رفع سوء هاضمه و بهبود سلامت کلی بدن می شود

پوشش دیواره معده، آنزیم های  پپسین و رنین، و همچنین اسید هیدروکلریک، ترشح میکند که اسیدیته مناسب برای آنزیم های گوارشی را فراهم می کند. کمبود اسید هیدروکلریک معده در افراد بالای ۵۰ سال رایج است و می تواند منجر به ضعیف شدن عمل گوارش و کمبود مواد غذایی ، به ویژه کمبود ویتامین B12 شود.

در چنین حالتی، اسیدیته معده را با مصرف وعده های غذایی میتوانید افزایش دهید و این کار توسط قرص هایی به نام بتایین هیدروکلراید انجام میشود. بعد از اینکه بتایین هیدروکلراید در شکم حل شد، ۲۵ درصد حجم آن را اسید هیدروکلریک  تشکیل میدهد. یکی دیگر از قرص هایی که  برای افزایش اسید هیدروکلریک استفاده میشود، گلوتامیک اسید هیدروکلراید است که کمی قوی تر  است و مقدار دوز مورد نیاز بین ۶۰۰ تا ۱۸۰۰ میلی گرم است که همراه با مواد غذایی باید مصرف شود.

مطالب مرتبط
نحوه مصرف بروموکسین ( Bromhexine ) + مصرف در بارداری و شیردهی

یکی دیگر از روش های مفید برای افزایش اسیدیته معده ، خوردن یک لیوان آب حاوی ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب بعلاوه نصف آب یک لیمو ترش در هنگام صرف غذا میباشد. بعضی افراد این تجربه را داشته اند که این عمل واقعا باعث بهتر شدن هضم شده و  نفخ شکمی را کاهش میدهد.

افرادی که کمبود شدید اسید هیدروکلریک معده دارند ( آکلور هیدریا) ،ممکن است با خطر ابتلا به سرطان معده روبرو شوند، از این رو آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C، E و سلنیوم باید بخشی از برنامه مکمل روزانه آنها باشد.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.