آیا ماری جوانا برای درمان التهاب روده مفید است؟

التهاب روده

التهاب روده – افرادی که از ماری جوانا برای درمان التهاب روده استفاده میکنند ،عملا، ممکن است به آن چیزی که میخواهند برسند.  تحقیقی جدید نشان داد، مولکول هایی که در بدن ما وجود دارند، به پردازش شاهدانه ها که بعنوان اندوکانابینوئید نیز شناخته میشوند، ممکن است این توانایی این را داشته باشند که از التهاب روده در موشها جلوگیری کنند.

در صورتیکه این تحقیق لزوما درمورد انسانها انجام نمیگیرد و  به همین دلیل است که برخی از مصرف کنندگان شاهدانه، تشخیص داده اند که  این دارو به تخفیف علائم بیماری التهابی روده(IBD )کمک میکند.

اصطلاح IBD ، دربرگیرنده طیف وسیعی از شرایط، مانند بیماری کرون و کولیت اولسراتیو میباشد، که سیستم ایمنی بدن، اشتباها به روده حمله میکند.

اینچنین شرایطی، میلیون ها نفر از مردم در سرتاسر جهان را تحت تاثیر قرار میدهد و به همین دلیل، برخی از این افراد با  ماری جوانا، که خواصی ضد التهابی دارد، شروع به درمان خود میکنند.

بث مک کورمیک، میکروبیولوژیست در دانشگاه ماساچوست، میگوید: ” شواهد و مدارک زیادی در مورد مزیتهای دارویی ماری جوانا وجود دارد، اما علم آن را مورد تائید قرار نداده است.”

“برای اولین بار، ما متوجه شدیم که چه مولکول ها یی در این فرآیند درگیر هستند و اینکه چگونه اندو کانابینوئیدها و کانابینوئید ها در کنترل التهاب روده نقش دارند.”

 مطالعه نشان داده است که التهاب روده در موش ها با دو فرایند مهم تنظیم میشود که به طور دائم باعث تعادل یکدیگر می شوند.

نخستین فرآیند که در تحقیقات قبلی شناسایی شد، با سیستم ایمنی بدن در ارتباط بود.غالبا زمانی که یک سیستم ایمنی سالم، در معرض کلونی باکتری قرار بگیرد، از طریق التهاب به این فرآیند، پاسخ میدهد.

به همین دلیل است که داشتن روده ای سالم، بسیار قابل توجه است. روده دارای مجموعه ای از کلونی های میکروبی انباشته شده است اما پاسخ التهابی به آن نهفته است و فقط وجود یک پاتوژن بیگانه یا چیزی ناشناخته لازم است تا به آن حمله کند.

مطالب مرتبط
خطرات و مزایای کرایولیپولیز یا کول اسکالپینگ یا پیکرتراشی سرد

فرآیند دوم شناسایی تعادل با نخستین فرآیند میباشد. برای اولین بار، این مقاله، پاسخ التهابی سیستم ایمنی را با استفاده از مولکول های خاصی به نام اندوکانابینوئیدزها، شرح داد . این  مولکول ها از طریق روده و شبیه فرآیند خروج سموم، از آن خارج میشوند.

زمانی که محققان گیرنده های اندو کانابینوئید، در موش ها را مسدود کردند، التهاب از بین رفت و این التهاب، مورد آزمایش قرار نگرفت و سلول های ایمنی بدن به روده ها حمله کردند.

 اندوکانابینوئید ها،  همانطور که حدس زده اید، بسیار شبیه به مولکول های کانابینوئیدی هستندکه در شاهدانه وجود دارند. در حقیقت، گیاه شاهدانه باعث کشف سیستم اندوکانابینوئید شد، از این رو، به این نام شناخته میشود.

به دلیل این پیوند ، نویسندگان فکر میکنند که شاهدانه میتواند جانشین مناسبی برای اندو کانابینوئید های از دست رفته باشد که به گیرنده هایی که در سراسر بدن یافت میشود، میچسبند. این گیرنده ها در مغز، اعضای بدن، بافت های همبند، غدد و سلول های ایمنی بدن یافت میشوند.

مک کورمیک میگوید: ” محققان بالینی به این نتیجه رسیده اند که هدف این داروی جدید، کشف درمانی برای بیماران مبتلا به بیماری های التهابی روده و شاید بیماری های دیگر  باشد.”

تا کنون، یافته های به دست آمده تنها بر اساس آزمایشاتی بر روی موشها بوده است. حتی پس از آن، محققان خواستار تحقیق بیشتری در مورد پاسخ اندوکانابینوئید به التهاب روده بوده اند.

 این موضوع باید روشن شود که چرا مصرف کنندگان ماری جوانا بر این عقیده هستند که  شاهدانه قادر به از بین بردن علائم IBD میشود، در حالیکه تا کنون تنها موش ها مورد آزمایش قرار گرفته اند و هنوز در انسان ها به اثبات نرسیده است.

با این حال، امیداوریم که این یافته ها،کمک کنند تا به روشهای درمانی تازه ای برای بیماری روده، در انسانها، دست پیدا کنیم.

مطالب مرتبط
برونشیت و درمان آن با تغذیه و دمنوش های گیاهی

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

نظرات بسته شده است.