بستنی زغالی و اثر آن بر باروری انسان

بستنی زغالی

0

بستنی زغالی و اثر آن بر باروری انسان

«بستنی زغالی» یا «بستنی گت» (Goth Ice Cream) گرایش غذایی عجیب و تازه‌ای است که طی سال گذشته بسیاری را به سوی خود کشانده است. این بستنی به مراتب سیاه‌تر و تلخ‌تر از بستنی شکلاتی است و در بستنی‌فروشی‌های لس آنجلس، نیویورک و دیگر نقاط به فروش می‌رسد.

اما چیزی که در واقع آنرا سیاه می‌کند رنگ‌های خوراکی نیست و می‌تواند تأثیر داروها، از جمله داروهای کنترل باروری را کاهش دهد.

این ماده، زغال فعال است که تصور می‌شود که خاصیت سم‌زدایی یا تمیزکنندگی داشته باشد. این ماده در غذاهای دیگر نیز به کار می‌رود تا رنگ سیاه به آنها بدهد.

این ماده حتی برای درست کردن همبرگرهای سیاه معروفی که در رستوران‌های ژاپن از محبوبیت بالایی برخوردار است مورد استفاده قرار می گیرند.

با اینحال، سوالاتی در مورد زغال فعال و مزایای احتمالی آن مطرح شده است.

در ادامه، مطالبی که شما باید درباره بستنی زغالی و زغال فعال بدانید آورده شده است:

 

۱- زغال  فعال در حقیقت در اتاق‌های اورژانس برای درمان اووردوز استفاده می‌شود

مواد غذایی‌ که با زغال فعال به رنگ سیاه در می‌آیند در طی چند سال گذشته و در ابتدا با استفاده در نوشیدنی‌ها نظیر لیموناد باب شده‌اند.

با اینحال، زغال فعال فقط به عنوان یک ماده غذایی استفاده نمی‌شود. این ماده در حقیقت مصرف دارویی و پزشکی دارد.

زغال فعال می‌تواند برای درمان مسمومیت و یا مصرف بیش از حد دارو در اتاق‌های اورژانس مورد استفاده قرار گیرد.

این ماده از همان زغال مرسوم گرم شده با گاز ساخته شده است که منجر به ایجاد منافذ یا فضای داخل زغال می‌شود. این منافذ، مواد شیمیایی را در «دام» انداخته و جذب می‌کنند.

از سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵، شرکت‌های تولیدکننده شربت، شروع به افزودن آن به نوشیدنی‌های خود کردند.

مجله  Into The Gloss در سال ۲۰۱۵ با اشاره به راه‌اندازی اولین خط تولید شربت زغال فعال در فروشگاه Juice Generation گزارش داد که این نوشیدنی‌ها طعمی مشابه با شربت‌های بدون این ماده دارند.

با اینحال، برخی ادعاهای دیگری در مورد زغال فعال از جمله تأثیر آن در رفع خماری یا خاصیت سفید‌کنندگی دندان آن وجود دارند که اثبات نشده‌اند.

 

مطالب مرتبط
به نظر شما بستنی زغالی چه طعمی دارد؟

۲- زغال فعال می‌تواند کنترل  زاد و ولد را کم اثر کند

از آنجایی که زغال فعال نمی‌تواند تفاوتی میان جذب ذرات «خوب» و «بد» قائل شود و در نتیجه بدن شما را  از داروهای مهم، از جمله داروهای کنترل زاد و ولد نیز پاک می‌کند.

پزشکان هشدار داده‌اند که این ماده می‌تواند اثربخشی داروهای کنترل زاد و ولد را کاهش دهد.

پاتریشیا ریموند، متخصص گوارش، در سال ۲۰۱۵ به نشریه سلامت زنان توضیح داده است که زغال فعال معمولا برای بیمارانی تجویز می‌شود که بیش از حد دارو مصرف یا اووردوز کرده‌اند؛ زیرا این دارو خاصیت جذب‌کنندگی بالایی دارد.

او افزوده است:

«اگر در حالیکه دارو، از جمله قرص‌های کنترل زاد و ولد مصرف می‌کنید اقدام به نوشیدن شربت‌های حاوی زغال فعال کنید، این ماده احتمالا داروها را جذب می‌کند. بنابراین شما در معرض خطر بی اثر شدن آن داروها قرار می‌گیرید».

حتی در سال ۲۰۱۴، هنگامیکه گرایش به مصرف زغال فعال در حال شروع شدن بود، پزشکان نسبت به آن هشدار دادند و مصرف آنرا بدون گرفتن مشاوره از یک متخصص هرگز توصیه نمی‌کنند.

الیسا دوک، متخصص زنان و زایمان و نویسنده کتاب The Complete A to Z for Your V، در سال ۲۰۱۷ به نشریه Insider گفت:

«هدف کلی استفاده از زغال فعال در دنیای پزشکی، جلوگیری از جذب داروها یا مواد مخدر به منظور جلوگیری از مسمومیت است».

 

۳- زغال فعال می‌تواند بر کارایی داروهای  شما اثر بگذارد

جودی فلوپ، پزشک متخصص طب اطفال در مرکز پزشکی مجتمع اوستر در بیمارستان یادبود شمال غرب در شیکاگو، در سال ۲۰۱۵ به  BuzzFeed  گفت که او مصرف زغال فعال را به صورت قرص کپسول برای برخی بیماران از جمله افرادی که در معرض قالب قارچ و ورزشکارانی که پس از ماراتون‌ها به اسهال مبتلا می‌شوند توصیه می‌کند. او توضیح می‌دهد که زغال فعال می‌تواند به پاک کردن دستگاه گوارش از «ذرات مشکل ساز» کمک کند.

مطالب مرتبط
هنرمندی های عجیب و زیبا از سرو غذا در رستوران های مختلف

فلوپ همچنین گفته است:

«این ماده، تأثیر مهارکنندگی دارد اما میزان این تأثیر می‌تواند بیش از حد باشد و بر داروهایی که بیمار به آنها نیاز دارد نیز اثر بگذارد».

او گفت که به همین دلیل است که به بیماران پیشنهاد می‌کند که زغال فعال را دو ساعت قبل و یا بعد از مصرف دارو مصرف کنند. او می‌افزاید که زغال فعال همچنین می‌تواند ویتامین‌های غذا را جذب کند.

 

۴-شما می توانید بستنی زغالی را در بستنی‌فروشی مورگنسترن نیویورک تهیه کنید

بستنی زغالی را می‌توان در یکی از معروف‌ترین بستنی‌فروشی‌های نیویورک به نام مورگنسترن یافت. نیویورک تایمز در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ در گزارش‌هایی، به بستنی‌های این فروشگاه پرداخته‌اند.

نیک مورگنسترن که مالک این بستنی فروشی است در سال ۲۰۱۶ گفته است که بستنی زغالی‌اش از «خاکستر نارگیل» ساخته شده که نوعی از زغال فعال به حساب می‌آید.

مورگنسترن گفت: «زغال فعال، چیزی است صرفاً اورگانیک که در حرارت بالا تولید شده و در نتیجه می‌تواند به عنوان یک فیلتر عمل کند». او افزود: «من مدتی با خاکستر نارگیل سر و کله زدم و نهایتاً به این شکلات فانتزی رسیدم که از خاکستر نارگیل ساخته شده است. من می‌دانستم که باید از آن استفاده کنم. ما می‌خواستیم بستنی نارگیل را در منو قرار دهیم و به این ترتیب، همه اینها در کنار هم قرار گرفتند».

اختصاصی وبسایت وردنگار: کپی تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.