آیا تحریک نوک پستان به تحریک زایمان کمکی می کند!؟

برخی از مردم معتقدند که تحریک نوک پستان می تواند به عمل زایمان کمک کند. تحریک سینه می تواند باعث آزادسازی هورمون هایی شود که عامل انقباض های رحمی می باشند، با این حال برخی از مطالعات نشان می دهد که این هورمون ها ارتباطی با زایمان ندارند.

بسیاری از پزشکان تحریک کردن نوک پستان را به منظور تحریک عمل زایمان پیشنهاد نمی کنند، اما برخی شواهد غیر علمی نشان می دهد که این کار می تواند موثر واقع شود.

در این مقاله ما به بررسی تحقیقات علمی انجام شده مرتبط با تحریک نوک پستان می پردازیم؛ همچنین نگاهی به روش های خانگی می اندازیم که مردم از آنها برای تحریک عمل زایمان استفاده می کنند.

آیا تحریک نوک پستان می تواند زایمان را تحریک کند!؟

بعد از اینکه کودک به دنیا می آید، با شیر دادن به نوزاد، موجب تحریک شدن نوک سینه می شوید و این عمل باعث آزاد شدن هورمون اکسی توسین می شود. اکسی توسین هورمونی است که یکی از وظایف آن القای انقباضات رحمی به منظور برگرداندن رحم به اندازه اولیه اش، قبل از بارداری می باشد.

از آن جایی که در زایمان طبیعی، انقباضات رحم برای پایین رانده شدن نوزاد در کانال زایمان لازم است، بسیاری از زنان با تحریک نوک سینه خود سعی بر القای این انقباضات دارند.

در یک نظرسنجی انجام شده در سال ۲۰۱۱، از بین ۲۰۱ شرکت کننده زن که به تازگی زایمان داشته اند، ۷.۵ درصد آنها گفته بودند که با تحریک نوک سینه های خود در تلاش برای القای زایمان بوده اند.

یک مطالعه در ژورنال PLoS One نشان می دهد که حدود نیمی از زنان در ژاپن از تحریک سینه برای کمک به عمل زایمان استفاده می کنند.

محققان، مطالعات بسیار زیادی در ارتباط با تحریک نوک پستان و موثر بودن یا نبودن آن در تحریک زایمان انجام داده اند. در اینجا چند مورد از این بررسی ها را مرور می کنیم:

مطالب مرتبط
پاک کردن تاتو با لیزر چگونه انجام می شود و چه عوارضی دارد؟

۱- یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که تحریک نوک سینه در هنگام زایمان طبیعی باعث کوتاه شدن فاز های تولد می شود. بر اساس داده های این مطالعه برای افرادی که از تحریک سینه ای استفاده می کردند مدت زمان فاز اول تولد به طور میانگین ۳.۸ ساعت بود؛ در حالی که برای بقیه افرادی که از این روش استفاده نمی کردند این زمان به صورت میانگین ۶.۸ ساعت به طول انجامید.

۲- یک مطالعه دیگر اثر تحریک نوک پستان را در زنانی بررسی کرد که برای اولین بار باردار می شدند و بارداری آنها کم خطر بوده است. در هفته  ۳۸ام بارداری، نیمی از زنان باردار، ۳ بار در روز شروع به ماساژ دادن سینه های خود به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کردند. این دسته از زنان به طور میانگین در هفته ۳۹.۲ ام بارداری کودک خود را به دنیا آوردند. از طرفی دیگر؛ زنانی که این عمل را انجام نداند به طور میانگین در هفته ۳۹.۵ ام بارداری زایمان کردند. همچنین این بررسی نشان داد که در گروهی که عمل تحریک کردن را انجام داده اند میزان نیاز به عمل سزارین کمتر بوده است.

۳- یک بررسی انجام شده در سال ۲۰۱۸، که در ژورنال PLoS One منتشر شد، از ۱۶ زن باردار در هفته ۳۸-۴۰ بارداری خواست تا به مدت ۳ روز و روزی ۱ ساعت نوک پستان های خود را تحریک کنند. سپس محققین برای اندازه گیری میزان هورمون اکسی توسین آنها از بزاق آنها نمونه برداری کردند. میزان اکسی توسین موجود، تا روز سوم به میزان چشم گیری افزایش پیدا نکرده بود. لازم به ذکر است از ۱۶ نفر شرکت کننده در پروژه، ۳ نفر آنها در فاصله شروع کردن تحریکات تا اتمام، ۳ روز زودتر زایمان کردند.

مطالب مرتبط
چرا بیماری هایی مانند ابولا در جوامع ایزوله شده بسیار شدیدتر هستند؟

بیشتر این آزمایشات در ارتباط با تحریک سینه و زایمان، روی زنان با بارداری کم خطر انجام شده است.

بارداری کم خطر به بارداری ای گفته می شود که در آن خطراتی اضافه، زن باردار را تهدید نمی کند. این خطرات شامل مواردی از جمله فشار خون بالا، دیابت بارداری، بالا یا پایین بودن میزان مایع آمنیونی و ریسک های دیگری که دوران بارداری را پیچیده می کنند، می باشند.

چگونه از تحریک نوک سینه برای زایمان استفاده کنیم؟

فرضیه حمایت کننده از این موضوع این گونه بیان می دارد که تحریک نوک پستان تقلیدی از عمل شیردهی می باشد. این کار باعث تحریک سلول های حسی ناحیه نوک پستان شده؛ سپس این سلول ها با ارسال پیامی به مغز باعث آزادسازی هورمون اکسی توسین می شوند.

برخی دیگر، برای تحریک از مکش های پستانی استفاده می کنند. برخی دیگر دستان خود یا همسرشان را ترجیح می دهند. برخی از روش های تحریک نوک پستان با دست عبارت است از:

  • ماساژ دادن هاله پستانی، منطقه ای که از لحاظ رنگدانه ای تیره تر است، می تواند موثر باشد؛ زیرا این منطقه حاوی پایانه های عصبی می باشد که باعث آزادسازی شیر در هنگام شیردهی می شوند. اگر زن باردار ، خودش عمل ماساژ را انجام می دهد، بهتر است نوک انگشتان خود را خارج از هاله پستانی گذاشته و به سمت داخل، ماساژ دهد. باید توجه داشت بهترین نوع ماساژ هنگامی است که به آرامی و به صورت دورانی انجام شود.
  • ماساژ دادن ۲ سینه به صورت هم زمان توصیه نمی شود زیرا این کار می تواند باعث تحریک بیش از حد شود.
  • محدود کردن زمان ماساژ دادن نیز موثر است. زمان پیشنهادی برای این کار از پژوهشی به پژوهشی دیگر متفاوت است. برخی می گویند این زمان نباید بیش از ۱۵ دقیقه به طول بیانجامد و برخی می گویند حداکثر این زمان، ۱ ساعت می باشد. یک زن باردار هنگامی که انقباضات او به فاصله کمتر از ۳ دقیقه یک بار در حال اتفاق افتادن بود دیگر تباید تحریکات را ادامه دهد.
مطالب مرتبط
خواب بهتر با کمک این 5 گیاه دارویی

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینکدهی مستقیم مجاز است

نظرات بسته شده است.