جینسینگ چیست؟ بررسی خواص و عوارض و نحوه مصرف

جینسینگ

جینسینگ ، از خانواده Solanaceae است و نام علمی آن withania somnifera میباشد. همچنین با نام جینسینگ یا گیلاس زمستانی نیز شناخته میشود. در سانسکریت، جینسینگ به معنی عطرو بوی اسب است. این نامگذاری به علت عطر و بوی عرق اسب میباشد. منشاء این گیاه از هند است و در مناطق خشک رشد میکند. گیاهی قوی است و میتواند در دمای بسیار بالا و پایین، بین ۴۰ درجه سانتیگراد تا ۱۰ درجه سانتیگراد زنده بماند و از سطح دریا تا ارتفاع ۱۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا میتواند رشد کند.

استفاده کردن از جینسینگ ، قرن ها، باعث تحریک حس کنجکاوی دانش پزشکی مدرن شده است،که همین امر، علاقه به بررسی خواص دارویی این گیاه را بیشتر میکند.مطالعات مقدماتی که درباره این گیاه انجام گرفته، نشان میدهند که توانایی های بالقوه ای در درمان وجود دارد و همچنین هیچگونه مواد شیمیایی مضری ندارد.

تحقیقات علمی انجام گرفته در مورد این گیاه، نشان میدهند که خواص ضد التهابی، ضد اکسیدی، ضد استرس، خواب آور و خواص ضد باکتری دارد. بیشتر موادی که از این گیاه ساخته میشوند، مشکلات اسکلتی- عضلانی مانند آرتریت و روماتیسم را درمان میکنند. همچنین به عنوان یک  داروی مقوی عمل کرده و باعث افزایش انرژی، سلامتی و ازدیاد طول عمر نیز میشود.

بنا بر گزارش تحقیقات انجام شده در مؤسسه ملی علوم و تکنولوژی ژاپن، برگ های گیاه جینسینگ ، قادر است از سرطانی شدن سلول های بدن، جلوگیری کند.

عوارض جانبی استفاده از جینسینگ

مصرف آن برای زنان باردار خطرناک است

به زنان باردار توصیه میشود که از مصرف این گیاه پرهیز کنند زیرا باعث سقط جنین میشود.

بروز خطر فعل و انفعالات دارویی

توصیه پزشکان این است که این گیاه را با احتیاط مصرف کنید زیرا میتواند با داروهایی که برای دیابت، فشار خون بالا، اضطراب، افسردگی و بی خوابی استفاده میشوند، فعل و انفعالاتی داشته باشد.

مطالب مرتبط
مستندی برای تمام اطلاعاتی که برای شکست دادن سرطان نیاز دارید

دیگر عوارض جانبی

 از مصرف آن در مقادیر زیاد، اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث بروز عوارض جانبی مانند اسهال، ناراحتی معده و حالت تهوع شود.

مقدار مصرف

ریشه این گیاه به صورت پودر شده و خشک یا به صورت تازه در بازار موجود است. برای سلامت کلی بدن، مقدار ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری یا ۵ تا ۶ گرم از پودر این گیاه، مناسب میباشد. همچنین از جینسینگ برای تسکین اضطراب نیز میتوانید استفاده کنید. با این حال، هنگامی که از این گیاه برای درمان هر گونه بیماری خاصی استفاده میکنید، باید با یک پزشک متخصص مانند پزشک آیورودا برای تعیین مقدار مصرف آن، مشورت کنید.

خواص جینسینگ 

خواص ضد التهابی

جینسینگ برای درمان انواع مشکلات روماتولوژیک ، موثر میباشد. این گیاه به عنوان یک مهارکننده چرخه اکسیژن عمل کرده و باعث کاهش التهاب و درد میشود. . تحقیقاتی که در کالج چیروپرکتورز لس آنجلس انجام شد، نشان داد که این گیاه دارای خواص ضد التهابی میباشد که از آلکالوئید ها، ساپونین ها و لکتون های استروئیدی موجود در آن، به دست آمده است.

خواص ضد باکتریایی

بر طبق متون پزشکی آیورودیک، گیاه جینسینگ ، قادر به کنترل عفونت های باکتریایی در انسان میباشد. مطالعه انجام شده در مرکز بیوتکنولوژی دانشگاه الله آباد در هندوستان، نشان داد که این گیاه خواص ضد باکتریایی دارد و نتیجه به دست آمده این بود که در درمان  عفونت های ادراری، دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی، در صورت مصرف خوراکی، بسیار موثر است.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

نظرات بسته شده است.