خروج باد از واژن چیست؟ بررسی علت بروز آن و راه های درمان آن

خروج باد از واژن چیست؟

0

خروج باد از واژن چیست؟ بررسی علت بروز آن و راه های درمان آن

خروج باد از واژن یا queefing در زمانی برو می کند که گاز یا هوا در واژن محبوس شده باشد. در این هنگام، ممکن است این هوای محبوس شده مانند خارج شدن گاز معده، از واژن خارج شود. زنان بیشتر در حین ارتباط جنسی با این عارضه روبرو می شوند. در این مقاله می خواهیم به عوامل و علت این عارضه بپردازیم. با وردنگار همراه باشید.

علل و دلیل خروج باد از واژن

۱- حین نزدیکی

بسیاری از زنان ممکن است حین یا پس از نزدیکی احساس خروج باد از واژن کنند. هنگام تحریک جنسی واژن حالت کیسه ای و گشاد می شود تا فضا را برای ورود آلت آماده کند. فشار وارده توسط آلت مرد در طول مقاربت باعث ورود هوا و پرشدن فضای درونی واژن گشاد شده می شود. پدیده queef پس از ارگاسم نیز می تواند رخ دهد.

هنگامی که بعد از ارضا شدن مهبل به حالت طبیعی خود بازمی گردد، هوای موجود در آن می تواند خارج شود. گرچه شنیدن این صدا می تواند آزاردهنده باشد، اما درواقع یک مساله کاملا عادی است. البته این مساله می تواند به علت پوزیشن های خاص مثل پوزیشن (doggy) ایجاد شود. در این پوزیشن هوا می تواند وارد واژن شود و پس از اتمام نزدیکی، به شکل باد از واژن خارج شود. اما برخی افراد حین رابطه در پوزیشن های عادی نیز از این مساله رنج می برند. معمولا خانم هایی که دیواره واژنشان شل بوده و حین رابطه فعالیت و اکتیویته ندارند ، به راحتی با هر ورود و خروج آلت دچار ورود و خروج هوا می شوند. چون واژن به اندازه کافی سفت نیست که دور آلت رو کیپ کند.

۲- اختلال در کف لگن

در حالی که سر و صدای واژن یکی از علائم اصلی اختلال عملکرد کف لگن نیست، مطالعات نشان داده اند که سر و صدای واژن می تواند منجر به آن شود.

۳- ضعف عضلات لگن

ممکن است دختران جوان نیز از ورود و خروج هوا یا حباب از واژن شکایت کنند. این مساله گاهی به مقدار کم می تواند طبیعی باشد. مثلا روزهای حول و حوش قاعدگی ، چون دهانه رحم باز می شود ممکن است کمی ورود و خروج حباب حس شود.اما غالبا بدلیل ضعیف و شل بودن عضلات لگن، بخصوص خود واژن است. چون عضلات واژن هر چقدر قوی تر باشند، دیواره های واژن سفت تر و حفره ی واژن کیپ تر بوده و اجازه ورود مقدار زیادی هوا را نمی دهد.

علت ضعیف شدن عضلات کف لگن در زنان و مردان چیست؟

علت‌های مشترک بین زنان و مردان شامل موارد زیر است:

 • زور زدن های مداوم حین دفع ادرار و اجابت مزاج
 • یبوست مزمن
 • بلند کردن اشیاء سنگین
 • سرفه‌های مزمن
 • چاقی و اضافه وزن
 • فقدان تناسب اندام عمومی
 • افزایش سن و بی تحرکی

علاوه بر موارد یاد شده در بالا، بارداری و زایمان و تغییر در سطوح هورمونی پس از یائسگی در بانوان و همچنین جراحی‌های غده پروستات در آقایان از علت‌های دیگر ضعیف شدن عضلات کف لگن می‌باشد.

۳- علل پاتولوژیک

عواملی مثل فیستول رکتوم به واژن ( وجود سوراخی که ایجاد ارتباط بین رکتوم و واژن را فراهم می کند) نیز از عوامل ایجاد باد واژن هستند. این مساله ناشایع بوده و با علایم دیگری نیز همراه است. مثلا خروج خون قاعدگی از رکتوم.

۴- فیستول واژن

فیستول واژن یک تار عصبی غیر طبیعی و توخالی بین واژن و اندام داخلی شکمی یا لگن است. این فیستول یک علت بالقوه برای باد واژن است که مستقیما به فعالیت جنسی مرتبط نیست. انواع مختلف فیستول واژینال وجود دارد. نوع فیستول واژینال به جایی که سوراخ یا شیار در واژن است و اندام متصل به آن بستگی دارد. فیستول ها باید توسط یک متخصص پزشکی مورد درمان قرار گیرند. سوراخ این نوع بین مثانه ادراری و واژن وجود دارد.

در زیر لیستی از انواع دیگر فیستول ها و جایی که شیار در واژن رخ می دهد وجود دارد:

فیستول اورئوراوواژینال بین واژن و مثانه رخ می دهد، که ادرار را از کلیه های شما به مثانه منتقل می کند.
فیستول رکتوواژینال بین واژن و مقعد (در نزدیکی انتهای روده بزرگ) رخ می دهد. این رویداد ممکن است در طول زایمان اتفاق بیفتد، اما در درجه اول در کشورهای در حال توسعه بدون دسترسی آسان و یا مراقبت های زایمان رخ می دهد. همچنین می تواند به علت جراحی لگن، سرطان لگن، درمان تابش در اطراف لگن برای درمان سرطان لگن یا بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو باشد (هر دو نوع بیماری التهابی روده). این نوع فیستول اغلب باعث ایجاد باد واژن می شود، به ویژه هنگامی که پس از زایمان اتفاق می افتد.
فیستول Enterovaginal بین روده کوچک و واژن رخ می دهد.
فیستول کالوواژینال بین کولون و مهبل (واژن) رخ می دهد. این یک نوع نادر فیستول است و اغلب به علت بیماری دیورتیکولار اتفاق می افتد.

فیستول اوراتروژینال بین واژن و مجرای ادراری اتفاق می افتد که لوله ای است که ادرار را از بدن به خارج می فرستد.
 

علائم فیستول چیست؟

باد واژن یک علامت فیستول واژن است. علائم دیگر به اندازه و نوع فیستول بستگی دارد، برخی از علائم عبارتند از:
 • اسهال 
 • ترشحات واژن یا ادرار که دارای بوی ناخوشایندی است
 • عفونت های دستگاه ادراری یا واژن که اغلب رخ می دهند ( درمان خانگی عفونت زنان)
 • بی اختیاری در مدفوع و ادرار
 • ناراحتی یا درد در داخل و اطراف واژن و مقعد
 • رابطه جنسی دردناک
 • حالت تهوع
 • درد شکم

 

اقدامات لازم برای جلوگیری از خروج باد از واژن

پیش از آغاز رابطه جنسی، به پشت خوابیده و با کف دست به شکم فشار بیاورید تا هوای موجود درون مهبل تخلیه شود. در حین رابطه جنسی، از همسر خود بخواهید تا دخول و خروج را به صورت سطحی انجام داده و از حالاتی که در آنها باسن در بالا قرار می گیرد (مانند حالت doggy-style) خودداری کند؛ این حالت بروز این عارضه را تشدید می کند.

درمان خروج باد از واژن 

 • روزانه چندین بار به جلو خم شده و روی ناحیه رحم با دست فشار بیاورید.
 • با ورزش های مختلف که عضلات ناحیه  لگنی را تقویت می کنند با افزایش تون  عضلات لگنی و واژن از ورود هوا به واژن جلوگیری کنید.

ارتباط قاعدگی با باد واژن

در زمان قاعدگی به دلیل ترشح هورمون های که باعث ریزش رحم می شود دهانه رحم باز تر از حد معمول می شود و این امر می تواند باعث بروز و ایجاد باد واژن در زمان قاعدگی بشود.

گردآوری و تدوین: خانم پاشایی

هر گونه کپی برداری با نام وردنگار مجاز می باشد.

مطالب مرتبط
بیماری التهابی روده ممکن است خطر پارکینسون را افزایش دهد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.