خواص اعجاب انگیز روغن سیاهدانه در دمان و پیشگیری بسیاری از بیماری ها

0

روغن سیاهدانه یکی از روغن های بسیار مفید برای بدن است که هم دارای مصرف خوراکی و هم مصرف مالیدنی است. با استفده از این روغن می توان از بسیاری از بیماری ها پیشگیری و یا حتی درمان نمود.

خواص اعجاب انگیز روغن سیاهدانه

در بین تمام خواصی که روغن سیاه دانه دارد، چند مورد از آنها بسیار فوق العاده هستند، از جمله پیشگیری از سرطان، دیابت، چاقی، ریزش مو، اختلالات پوستی و عفونت.

پیشگیری از ابتلا به سرطان

به لطف وجود فیتوکمیکال های مختلف موجود در روغن سیاه دانه و خواص آنتی اکسیدانی آن، این روغن به طور طبیعی به درمان و پیشگیری از سرطان کمک می کند. بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان داد که فعالیتضد تومور تیموکوینون و تیموهیدرو کوینون تا ۵۲ درصد به کاهش تومورهای سرطانی کمک می کند.

 به علاوه تحقیقات سال های اخیر نشان می دهند که تیموکوینون ترکیب فعال که به مقدار فراوان در سیاه دانه موجود است، آپوپتوز* apoptosis را در سلول های لوسمی، سلول های سرطان سینه و سلول های تومور مغزی تحریک می کند.

 آپوپتوزapoptosis :مرگ سلولی برنامه ریزی شده است.

 به علاوه محققان مرکز سرطانSidney Kimmel نشان داده اند که روغن سیاه دانه نه تنها سلول های سرطان پانکراس را از بین می برد، بلکه به نظر می رسد از رشد این سلول ها نیز پیشگیری می کند. پیشگیری از سرطان به وسیله روغن سیاه دانه مربوط می شود به تیموکوینون و خواص ضد التهابی آن.

تقویت و سلامت کبد

کبد مهم ترین عضو بدن است. تقریبا هر سمی در بدن از طریق کبد پردازش می شود و صفرا در کبد نقش مهمی در هضم چربی ها و حفظ سلامت و شادابی ذهن و بدن دارد.

 در کسانی که دچار مشکل در عملکرد کبد هستند که ناشی از عوارض داروها، مصرف الکل یا بیماری های مختلف بروز می کند، روغن سیاه دانه می تواند بهبود کبد را سرعت بخشد. در بررسی هایی که بر روی نمونه های حیوانی انجام شد مشخص شد روغن سیاه دانه به بهبود عملکرد کبد کمک کرده و از بروز آسیب و بیماری کبد پیشگیری می کند.

 پیشگیری و درمان دیابت

بررسی های اخیر دانشمندان نشان می دهند که روغن سیاهدانه باعث بازسازی نسبی سلول های بتا در پانکراس شده، غلظت پایین سروم انسولین را افزایش می دهد و غلظت گلوکز بالای سروم را کاهش می دهد. این خاصیت در روغن سیاه دانه بسیار مهم است زیرا Nigella sativa یکی از معدود مواد در گیاه سیاه دانه است که گفته می شود هم از دیابت نوع ۱ و هم از دیابت نوع ۲ پیشگیری می کند.

 در حقیقت طبق یافته ها سیاه دانه تحمل گلوکز را مانند متفورمین در بدن بهبود می بخشد، با این حال عوارض جانبی کمی دارد و میزان سمی بودن آن خیلی کم است. این ویژگی اهمیت زیادی دارد، چرا که متفورمین، یکی از داروهای پرمصرف برای دیابت نوع ۲، عوارضی به همراه دارد.

 کاهش وزن

این ادعا در مورد کاهش وزن با روغن سیاهدانه پشتوانه علمی ندارد و طی تحقیقات علمی و به صورت عینی و تجربی این یافته به دست آمده است. برای اثبات این ادعا نیاز به تحقیقات علمی بیشتری است.

مفید برای پوست  و مو

طی تحقیقاتی که توسط محققان ایرانی انجام شد مشخص شد که روغن سیاهدانه در بهبود کیفیت پوست و کاهش شدت اگزما مانند کرم بتامتازون عمل می کند. اگر به روغن سیاه دانه حساسیت نداشته باشید، هیچ یک از عوارض جانبی دیگر کرم ها را نیز ندارد.

 به عنوان مثال بتامتازون ممکن است باعث التهاب در صورت یا دست ها شود، التهاب و خارش در دهان و گلو، سفتی قفسه سینه، مشکل تنفسی، تغییر رنگ پوست، کک و مک، کبودی و ضعف عضلانی از دیگر مشکلاتی است که ممکن است با مصرف بتامتازون به آنها دچار شوید. به علاوه احتمال افزایش حجم در اطراف گردن، قسمت بالای پشت، روی قفسه سینه یا دور کمر نیز وجود دارد.

 بنابراین با توجه به تمام عوارض یاد شده به جای استفاده از کرم ها و پمادهای شیمیایی بهتر است از مواد طبیعی استفاده کنید.

علاوه بر پوست، روغن سیاه دانه برای مو نیز فوایدی دارد. روغن سیاه دانه به روش های مختلفی به نفع مو و پوست سر عمل می کند. روغن سیاه دانه حاوی آنتی هیستامینی به نامnigellone است که به رفع ریزش مو کمک می کند.

به علاوه روغن سیاه دانه دارای خواص آنتی اکسیدان، آنتی باکتریال و ضد التهابی است که به سلامت پوست سر کمک می کند، خشکی و شوره سر را از بین می برد و به بهبود سلامت موها نیز کمک می کند.

ریشه کن کردن عفونت ها با روغن سیاهدانه

از بین تمام عفونت ها و باکتری هایی که روغن سیاه دانه می تواند از بین ببرد، استافیلوکوک اورئوس، یکی از مهم ترین آن هاست.

این بیماری در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی در سراسر جهان رایج است و افراد سالمند بیش از دیگران در معرض ابتلا به این عفونت هستند. این عفونت به روش های تهاجمی مانند جراحی، لوله های وریدی و مفاصل مصنوعی منتقل می شود.

 از آنجایی که سیستم ایمنی سالمندان ضعیف تر است، احتمال بروز این بیماری در این گروه از افراد بیش از دیگران است. خوشبختانه یکی از مهم ترین ویژگی های روغن سیاه دانه مقابله با این بیماری است.

افزایش قدرت باروری

یکی دیگر از خواص جالب روغن سیاه دانه بهبود باروری است. تحقیقی در این زمینه انجام شد و تاثیر روغن سیاه دانه بر روی اسپرم های غیر طبیعی مورد بررسی قرار گرفتند. در این تحقیق یک گروه از افراد طی دو ماه و دو بار در روز به مقدار ۲.۵ میلی لیتر روغن سیاه دانه مصرف می کردند.

گروه دیگر در همین مدت از دارو استقاده می کردند. آنچه محققان در پایان یافتند این بود که افرادی که روغن سیاه دانه مصرف می کردند، شاهد بهبود در تعداد اسپرم ها، میزان حرکت اسپرم ها و همچنین حجم مایع منی بودند.

کاهش کلسترول خون با روغن سیاهدانه

آیا می دانستید روغن سیاه دانه حتی برای کلسترول هم مفید است؟ بررسی هایی در سال ۲۰۱۷ نشان داد که سیاه دانه نه تنها ضد دیابت است، بلکه به کنترل کلسترول نیز کمک می کند. ۶ هفته بعد از مصرف روغن سیاه دانه در نمونه های حیوانی کلسترول بدLDL کاهش و کلسترول خوبHDL افزایش پیدا کرد.

بهبود سرماخوردگی و آنفولانزا

اگر به دنبال درمان‌های طبیعی برای آنفولانزا هستید، باید به خواص روغن سیاه دانه برای سلامتی بیش‌تر فکر کنید. روغن سیاه دانه می‌تواند آنفولانزا و سرماخوردگی را درمان کند، زیرا حاوی خواص ضد باکتری، ضد ویروسی، و ضد التهابی است. این روغن هم‌چنین گلو درد و تب را نیز درمان می‌کند.

مطالب مرتبط
رژیم چاقی کانادایی برای چه افراد و با چه شرایطی مناسب است؟

رفع دندان درد

روغن سیاه دانه فواید فراوانی برای سلامت دهان به همراه دارد. برای نمونه، استفاده از روغن سیاه دانه می‌تواند به تسکین دندان درد کمک کند. این قابلیت ناشی از وجود خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی در روغن سیاه دانه است.

کاهش خارش و درد نیش و گزش حشرات

تسکین جای نیش و گزش حشرات نیز از دیگر خواص روغن سیاهدانه است که باید به این فهرست اضافه می‌کردیم. روغن سیاه دانه درمان فوق‌العاده‌ای برای نیش و گزش حشراتی نظیر پشه به شمار می‌رود. مالیدن این روغن روی جای نیش به تسکین درد و خارش ناشی از آن کمک می‌کند.

 درمان گلودرد و گرفتگی سینه

گرفتگی سینه ناخوشایند است و می‌تواند باعث بعضی شرایط بد مانند ذات‌الریه یا برونشیت شود. بهتر است که قبل از درمان، از بروز آن جلوگیری‌کنید. برای کاهش خطر گرفتگی سینه می‌توانید هرروز غرغره‌کنید، روزانه بخوربگیرید، تمرین یوگا انجام‌دهید، سرتان را بالا بکشید و از کیسه آب گرم استفاده‌کنید.

برای جلوگیری از گرفتگی سینه، می‌توانید یک قاشق چایخوری روغن سیاهدانه را دوبار در روز مصرف‌کنید. می‌توانید برای بهترشدن مزه، مقداری عسل به آن اضافه‌کنید.

رفع حالت تهوع تسکین درد معده با روغن سیاهدانه

تسکین حالت تهوع و ناراحتی معده نیز یکی دیگر از خواص روغن سیاه دانه برای سلامتی محسوب می‌شود. مصرف روغن سیاه دانه فرایند گوارش را بهبود می‌بخشد و به خروج گاز از معده کمک می‌کند.

ترکیب یک قاشق چای خوری آب زنجبیل و یک قاشق چای خوری روغن سیاه دانه درمان خانگی بسیار موثری برای ناراحتی معده و حالت تهوع به شمار می‌رود.

گرداوری: وردنگار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.