خطر ابتلا به سرطان پستان : آیا شما در معرض آن هستید؟

سرطان پستان

0

سرطان پستان – بر اساس مطالعات اخیر در مقیاس بزرگ، زنان سحر خیز احتمال کمتری در ابتلا به سرطان سینه دارند. ریتم خواب و غروب خورشید در سال های اخیر توجه زیادی به خود جلب کرده است. چرخه روزانه هر یک از ما را کنترل می کند و ما همه متاثر از وضعیت خواب خود هستیم. با این حال، علی رغم ماهیت فراگیری خواب، این پدیده هنوز هم ثروتی اسرار آمیز است. خواب به وضوح برای سلامتی مهم است، اما محققان هنوز نقش دقیق آن در بیماری و سلامتی را تعیین نکرده اند.

رایج ترین سوالات مربوط به خواب و ریتم های روزانه شامل این می شود که چگونه این عوامل بر وضعیت بیماری ها تاثیر می گذارند و آیا می توان آنها را برای کاهش خطرات سلامتی تغییر داد.

به تازگی، محققان مطالعاتی را برای بررسی این که چگونه خواب ممکن است به خطر ابتلا به سرطان پستان کمک کند، انجام داده اند.

خواب و سرطان پستان

دکتر ربکا ریچموند، عضو تحقیقات در واحد اپیدمیولوژی MRC در دانشگاه بریستول انگلستان و برنامه اپیدمیولوژی سرپایی تحقیقاتی سرطان در انگلستان، این پژوهش را هدایت کرد.

تیم دکتر ریچموند از پروژه Biobank انگلستان  ، یک مطالعه طولانی مدت برای پاسخ به سوالات در مورد علل ژنتیک و محیطی این بیماری، انجام داده است. این تیم همچنین اطلاعاتی را دریافت کرد که انجمن بین المللی انجمن سرطان پستان (BCAC) از مطالعه انجمن ارتباطات ژنوم سرطان سینه دریافت کرده است.

در مجموع، محققان از داده های بیش از ۳۸۵،۰۰۰ زن استفاده کردند.

دکتر ریچموند رویکرد خود را خلاصه می کند: “با استفاده از انواع ژنتیکی مرتبط با اولویت افراد برای صبح و یا شب، مدت خواب و بی خوابی ، […] ما بررسی کردیم که آیا این صفات خواب باعث تاثیر در خطر ابتلا به سرطان پستان می شود؟”.

مطالب مرتبط
اخیرا درصد مرگ و میر ناشی از عفونت قارچی بیشتر از مالاریا بوده و محققان در مورد این مقاومت جدید دارویی هشدار داده اند

مطالعه اخیر، مکانیزم دیگری را مشخص می کند که ممکن است در ایجاد سرطان پستان نقش داشته باشد.

این تیم پیش از این هفته در کنفرانس سرطان ملی تحقیقات سرطان در سال ۲۰۱۸ در گلاسکو، بریتانیا، یافته های مطالعه را ارائه کردند.

برای مشخص کردن روند الگوهای خواب و خطر ابتلا به سرطان پستان، این تیم با استفاده از روش تصادفی مندلیان تحقیق را پیش برد. در این نوع تجزیه و تحلیل، دانشمندان از تغییرات اندازه گیری شده در ژن های عملکرد شناخته شده برای ارزیابی اثر آن ها بر پیامدهای بیماری استفاده می کنند. در این مورد، آنها انواع ژنی را مورد بررسی قرار داده که ویژگی های خواب را تحت تأثیر قرار می دهند.

loading...

همانطور که دکتر ریچموند توضیح می دهد، این رویکرد برای به حداقل رساندن تاثیر متغیرهای بالقوه مفید است:

“روش تصادفی مندلیان که در این تحقیق مورد استفاده قرار می گیرد، به ویژه در شناسایی عوامل خطر علیه بیماری به دلیل استفاده از گونه های ژنتیکی مرتبط با صفات خواب، به هیچ وجه تحت تاثیر عوامل خارجی یا محیطی و همچنین رشد سرطان تاثیر نمی گذارد. بنابراین، می تواند برای تعیین رابطه علت و اثر استفاده شود. “

چکاوک یا جغد؟

محققان بر روی ژن هایی که با عوامل خواب خاصی نظیر ترجیح بیداری در صبحگاه یا شب، مدت خواب و بی خوابی تمرکز می کنند.

تجزیه و تحلیل داده های BCAC نشان داد که زنانی که صبح ها را برای بیداری ترجیح می دادند و مانند چکاوک زندگی می کنند، ۴۰ درصد از زنانی که شب را برای بیداری ترجیح می دهند و مانند جغد زندگی می کنند در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.

علاوه بر این، نتایج نشان داد که زنانی که بیش از میزان ۷ تا ۸ ساعت توصیه شده در هر شب می خوابند، دارای ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان سینه بودند که با هر ساعت اضافی از خواب، ۲۰ درصد افزایش یافته است.

مطالب مرتبط
محافظت در برابر نور آفتاب و جلوگیری از سرطان پوست با کرم ضد آفتاب

بیوبانک برتانیا در زمینه این تحقیقات نتایج مشابهی را نشان می دهد. چکاوک بودن به جای یک جغد، خطر سرطان سینه را ۴۸ درصد کاهش می دهد. با این حال، این داده ها شواهد کمتری در ارتباط با زمان خواب و سرطان سینه بررسی کرده اند.

به طور طبیعی، مطالعه این موضوع به احتمال زیاد بسیاری از سوالات مرتبط با آن را پاسخ می دهد. به همین ترتیب، محققان امیدوارند که این تحقیق بیشتر ادامه پیدا کند.

دکتر ریچموند می گوید: “ما می خواهیم کار بیشتری انجام دهیم تا مکانیزم هایی را که بر پایه این نتایج است مورد بررسی قرار دهیم، زیرا برآوردها بر اساس سوالات مربوط به ترجیحات صبحگاهی و یا شبانه در عوامل ابتلا به سرطان سینه بسیار اهمیت دارند.”

او ادامه می دهد: “به عبارت دیگر، ممکن است این نباشد که تغییر عادت های شما خطر ابتلا به سرطان پستان را تغییر دهد؛ ممکن است موضوع پیچیده تر از آن باشد”.

اگر چه تحقیقات بیشتری لازم است برای این که ما بدانیم آیا تغییر الگوهای خواب می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد، یافته های این مطالعه بینش جدیدی را درباره رابطه بین خواب و سلامت ارائه می دهد.

هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.