اهمیت استفاده از نخ دندان و نقش مهم آن در سلامت دندان ها

نخ دندان

0

درحالی که اکثر افراد عادت دارند روزی دو بار دندانهای شان را مسواک بزنند، اما تعداد کمتری حداقل روزی یکبار به توصیه دندانپزشکان عمل نموده و از نخ دندان استفاده می کنند. در این مقاله اهمیت وقت گذاشتن برای استفاده از نخ دندان توضیح داده شده است.

اهمیت استفاده از نخ دندان

براساس گزارش منتشر شده توسط ا.دی.ا. فقط ۱۶% از پاسخ دهندگان به یک تحقیق گفتند که حداقل روزی یکبار از نخ دندان استفاده می کنند و ۲۲% گفتند که فقط وقتی نیاز دارند یا وقتی چیزی لای دندانشان گیر کرده از آن استفاده می کنند. ۸% گفتند که هیچ وقت از نخ استفاده نمی کنند چون خیلی وقت گیراست و ۴۴% تایید کردند که آنها نزد دندان پزشک خود که ازایشان میخواهد از نخ دندان استفاده کنند، مبالغه کرده و بدروغ میگویند که از نخ دندان استفاده می کنند.

با این حال نمی توان منافع نخ دندان را نادیده گرفت چون ذراتی را که بین دندان ها گیر کرده و مسواک نمی تواند آنها را بردارد، جدا می کند. تقریبا نیمی از سطح دندان های شما به حالتی است که مسواک نمی تواند به آنها دسترسی داشته باشد، البته نخ دندان هم نمی تواند جای مسواک را بگیرد ولی قطعا به افزایش سلامتی بدن کمک می کند و دندان ها و لثه ها را تمیز می نماید و نقش مهمی در مبارزه با میکروب ها وآلودگی ها و بوی بد دهان دارد.

اغلب افراد از استفاده از نخ  به روش سنتی خجالت می کشند و همچنین آنرا وقت گیر و گاهی دردناک می دانند. اما بهترین مزیت این روش، توانایی آن برای آسانتر کردن زندگی است. یک نخ دندان دائمی گزینه ای است که قابل تحمل تر می باشد و یک جایگزین برای مسواک زدن روزانه و معمولی است که به شما اجازه می دهد که این کار را به آسانی و بی زحمت انجام دهید.

مطالب مرتبط
گوجه فرنگی و کاهش آسیب ریوی ناشی از سیگار کشیدن

توصیه هایی برای استفاده از نخ دندان

loading...

دستگاه سلامت دهان فیلیپس به نکات و توصیه های زیر برای استفاده از نخ دندان اشاره می کند:

از بیماری های لثه مثل التهاب و ورم لثه جلوگیری می کند که درمان نشده اند و می توانند زیر لثه گسترش پیدا کنند و باعث آماس شدید لثه و در نتیجه افتادن دندان ها شوند.

وقتی هنگام کشیدن نخ  کمی خون دیدید، نگران نشوید چون لثه شما بدلیل وجود پلاک متورم شده و باید تمیز گردد ولی اگر خونریزی برای چند روز ادامه پیدا کرد باید برای مشورت کامل به دندانپزشک مراجعه نمایید.

یک جایگزین برای استفاده از نخ دندان بوسیله دست، نخ دندان همراه با باد است که تمیز کردن بین دندانها را به آسانی وارد کردن هوا انجام می دهد و ثابت کرده که میتواند تا ۹۹% پلاک های بین دندانها را بهتر از مسواک زدن پاک کند.

وقتی ازاین وسیله همراه با مسواک زدن استفاده می شود، بطور قابل توجهی پلاک های بیشتری را جدا می کند و باعث کاهش زیادتر ورم لثه پس از دو تا چهار هفته استفاده، در مقایسه با نخ بوسیله دست می شود.

وقتی از نخ استفاده می کنید، نه تنها از ایجاد عفونت و میکروب در لثه های شما جلوگیری می کند، بلکه نقش مهمی را در تقویت سامانه ایمنی بدن شما ایفا می نماید. وقتی میکروب با بی توجهی در دهان شما شکل می گیرد، میتواند به دیگر بخش های بدن شما منتقل شود و مشکلات بیشتری را ایجاد کند.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.