۹ واقعیت که احتمالا راجع به ورم کبد ( هپاتیت ) نمی دانید

0

۲۸ جولای روز جهانی ورم کبد( هپاتیت ) است که هدف آن افزایش توجه جهانی به این بیماری عفونی می باشد.آیا می دانستید که ورم کبد یا همان هپاتیت، هشتمین مرض مرگبار در جهان است و حدود ۱.۳۴ میلیون نفر هرسال بر اثر این بیماری می میرند؟ بنابر اعلام انجمن جهانی هپاتیت، تخمین زده می شود که ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا با ویروس ورم کبد زندگی می کنند و از بیماری خود آگاه نیستند.

هپاتیت چیست؟

یک ناخوشی تورمی مربوط به کبد است که دلیل اصلی آن عفونت به وسیله یکی از ویروس های هپاتیت می باشد ولی می تواند به دلیل عفونت ها، داروها، مشروبات الکلی، مواد سمی و بیماری های خاص مربوط به پادتن های مضر نیز باشد. این تعریف توسط جکی مایمین مدیر عامل انجمن داروهای خاص ارائه شده است.

دراینجا ۹ واقعیت توضیح داده شده اند که شاید شما از آنها اطلاعی ندارید:

تمام بیماری ها مربوط به عادات خطرناک نیستند

تمام انواع ویروس های ورم کبد از طریق مبادله مستقیم مایعات بدن سرایت پیدا نمی کنند. یکی از ۵ نوع مختلف هپاتیت های آ و ای از طریق غذا یا آب آلوده گسترش می یابند، درحالی که انواع بی، سی و دی از راه خون و مایعات بدن منتقل می شوند.

اکثر افراد نمی دانند که مبتلا به این بیماری هستند

گاهی اوقات تشخیص ورم کبد می تواند مشکل باشد چون با علائم ساده ای شبیه سرماخوردگی مثل تب، خستگی و درد بدن شروع می شود. هفته ها یا ماه ها طول می کشد تا بتوان نشانه هایی مانند خارش پوست، کم شدن اشتها، کاهش وزن و زرد شدن پوست و چشم ها را مشاهده کرد که معروف به یرقان است. درمورد بعضی افراد، این علائم سالها طول می کشد که ظاهر شوند و شاید اصلا قابل رویت نباشند به خصوص راجع به هپاتیت سی.

مطالب مرتبط
بهترین شیرینی های شیرساز و تنقلات شبانه برای مادران شیرده

آب و غذای آلوده خطرناک هستند

هپاتیت های آ و ای از بیماری های حاد ویروسی هستند. اکثر افراد به طور کامل از این بیماری ها بهبود پیدا می کنند بدون آنکه صدمه بلند مدتی ببینند ولی عفونت می تواند در کسانی خطرناک باشد که قبلا بیماری کبدی داشته اند. هردوی این ویروس ها از طریق غذا یا آب آلوده ای منتقل می شوند که قبلا به ویروس آلوده گردیده اند.

بعضی انواع هپاتیت می توانند منجر به سرطان شوند

اگر ورم کبد ناشی ازهپاتیت حاد به درستی درمان نشود، می تواند منجر به صدمه سلولی و نهایتا سرطان کبد گردد.

مصرف نوشابه های الکلی، بیماری را وخیم تر می کند

نوشیدن بیش از حد الکل می تواند شکاف های کبد را افزایش داده و باعث شود که هپاتیت سریع تر پیشرفت کند.

زنان باردار باید برای تشخیص ابتلا به هپاتیت نوع ب آزمایش دهند

مایمین می گوید که رایج ترین علت انتقال هپاتیت نوع ب در جهان، سرایت از طریق مادر به فرزند است. اگر واکسن هپاتیت ب زده اید، باید از آلوده شدن به این ویروس و همچنین انتقال آن به فرزند خود مصون باشید ولی اگر این واکسن را تزریق نکرده اید و قصد ازدواج دارید، حالا وقت مناسبی است  که قبل از آنکه حامله شوید، واکسن را بزنید.

دو نوع از این بیماری با هم مرتبط هستند

افرادی که از قبل مبتلا به هپاتیت ب مزمن هستند، در معرض خطر آلوده شدن به ویروس دوم یعنی هپاتیت دی یا هپاتیت دلتا می باشند. هپاتیت دی قابل درمان نیست و مجددا تاکید می شود که بهترین راه برای مراقبت از خود، تزریق واکسن هپاتیت ب است که بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی تا ۹۵% در جلوگیری از آلوده شدن موثر می باشد.

مطالب مرتبط
میزان مصرف ماهی در هفته + ارزش غذایی ماهی

توصیه هایی که افراد می توانند برای محافظت از خود دربرابر ابتلا به هپاتیت بکار بگیرند، به شرح زیر هستند:

از تماس با خون و محلول های خونی خودداری کنید و وقتی می خواهید خون، استفراغ یا دیگر مایعات بدن افراد دیگر را لمس کنید، دستکش بپوشید.

تیغ خودتراش، مسواک، گوشواره یا دیگر وسایل شخصی را با فرد دیگر بطور مشترک استفاده نکنید.

اگر با افراد متعدد رابطه جنسی دارید یا هنگام مقاربت با فرد آلوده، از کاندوم استفاده کنید.

آدامسی را که فرد دیگری جویده، استفاده نکنید.

مطمئن شوید که هرگونه سوزن یا ابزار نوک تیز مخصوص داروها، سوراخ کردن گوش، آرایش کردن یا خالکوبی کردن، قبل از استفاده بخوبی میکروب زدایی شده باشند.

وقتی به خارج از کشور سفر می کنید، مراقب غذایی که می خورید و آبی که می نوشید باشید.

کبد شما تا چه اندازه سالم است؟

اکثر مردم توجهی به فعالیت بی وقفه ای که این عضو مهم بدن برای از بین بردن چربی ها، تامین انرژی، ذخیره کردن ویتامین ها و مواد معدنی، بازیافت سلول های خونی، تولید پروتئین های اساسی برای جلوگیری از لخته شدن خون و پاکسازی خون از الکل و مواد سمی انجام میدهد ندارند تا مراقبت بیشتری از آن بنمایند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.