۲۰ کاربرد پراکسید هیدروژن که شما نمی دانید

0

اگر شما یک بطری پراکسید هیدروژن در خانه ندارید، نمی دانید که چه چیزی را از دست می دهید. مزایای پراکسید هیدروژن به راحتی قابل استفاده است و محلول به آسانی قابل دسترسی است . آیا می دانستید که می توانید از آن بر روی پوست خود یک ضد باکتری، عامل ضد ویروسی و ضد آکنه و به عنوان دهانشویه استفاده کنید ؟ همچنین نمی دانید که پراکسید هیدروژن در بدن شما وجود دارد. بله سلول های سفید خون شما آن را تولید می کنند که ایمنی طبیعی شما را افزایش می دهد. اما این تنها مزیت بهداشتی پراکسید هیدروژن نیست که وجود دارد. به همان اندازه که شما فکر می کنید فقط یک پاک کننده خانگی معمولی و سفید کننده خانگی نیست، بلکه خیلی بیشتر است.

پراکسید هیدروژن از سال های ۱۸۰۰ به عنوان دارو شناخته شده است. همچنان به طور گسترده ای برای بسیاری از اهداف مورد استفاده قرار می گیرد. بخش قابل توجهی از تحقیقات برجسته و چندین مزایای درمانی نیز وجود دارد که در شکل های مختلف و نقاط قوت، شایع ترین نوع کاربردی، محلول هیدروژن پراکسید ۳ درصد است. شما می توانید آن را از داروخانه ها، مواد غذایی و فروشگاه های عمومی دریافت کنید.

استفاده از پراکسید هیدروژن با غلظت ۳۵ درصد در مواد غذایی کمی بحث برانگیز است، زیرا جامعه علمی به طور یکسان مزایا و معایب را ذکر کرده است. اگر چه در صنایع غذایی برای حفظ و ذخیره مواد غذایی استفاده می شود، USFDA  در مورد استفاده از پراکسید هیدروژن با قدرت بالا برای اهداف دارویی هشدار می دهد.

استفاده از پراکسید هیدروژن

اما این به این معنی نیست که پراکسید هیدروژن مفید نیست. در اینجا ۲۰ مورد کاربرد و مزایای استفاده از پراکسید هیدروژن وجود دارد:

سبزیجات شما را تازه می کند

شما می توانید ماندگاری و طراوت تمام سبزیجات  خود را با پراکسید هیدروژن افزایش دهید. در یک سینک پر از آب سرد، یک چهارم فنجان محلول ۳ درصد هیدروژن پراکسید را اضافه کنید. سبزیجاتی مانند کاهو باید ۲۰ دقیقه خیس شوند، در حالی که میوه هایی مانند خیار می توانند ۳۰ دقیقه به حالت پایدار بمانند.

مطالب مرتبط
کبد چرب و غذاهای مفید و مضر

ضد عفونی آشپزخانه شما

همیشه یک بطری اسپری (H2O2 ) 3 درصد را در آشپزخانه نگه دارید. شما می توانید میزهای آشپزخانه و لوازم خانگی را با آن پاک کنید. این نه تنها آشپزخانه را ضد عفونی می کند، بلکه بوی تازه بودن نیز می دهد. از آن برای تمیز کردن یخچال و فریزر نیز استفاده کنید.

سفید کننده پارچه

به جای استفاده از سفید کننده پارچه، لباس های زرد رنگ خود را در آب و یک فنجان پراکسید هیدروژنی بشویید.

لنزهای تماسی را پاک می کند

پراکسید هیدروژن یک جایگزین ارزان برای محلول های تمیز کننده لنز است. این ماده در بسیاری از روش های تمیز کردن لنز موثر است.

تعادل pH پوست را حفظ می کند

پس از حمام، اسپری یا مایع بدن خود را با محلول ۳ درصد اسپری هیدروژن پراکسید ترکیب کنید. این تعادل PH شما را حفظ می کند و جایگزین پوست شما می شود که توسط صابون از بین رفته است.

بدن شما را احیا می کند

خود را در حمام با حداکثر دو فنجان محلول ۳ درصد پراکسید هیدروژن برای حدود نیم ساعت یا بیشتر خیس کنید. این اتفاق موجب سم زدایی بدن و جوان سازی پوست می شود.

پلاک و ورم لثه را کاهش می دهد

این خبر جدیدی نیست که پراکسید هیدروژن در اغلب خمیر دندان ها به طور منظم عمل می کند. مطالعات نشان داده است که استفاده طولانی مدت از پراکسید هیدروژن با استحکام بیش از ۱ درصد، نشانه های پلاک و ورم لثه را کاهش می دهد.

مبارزه با پوسیدگی ها

هنگامی که با نور آبی (که اغلب توسط دندانپزشکان در هنگام سفید کردن استفاده می شود)، ترکیب می شود پراکسید هیدروژن می تواند با باکتری هایی که در لایه های عمیق روی دندان هایمان قرار گرفته اند، برخورد کند. این باکتریهای دائمی باعث ایجاد حفره و ورم لثه می شوند.

دندان ها را سفید می کند

ژل های پراکسید هیدروژن اغلب برای سفید کردن دندان استفاده می شود.

مطالب مرتبط
روغن اکالیپتوس چیست و چه فوایدی دارد؟

دهان شما را خوشبو و تمیز می کند

از آب مقطر و ۳٪ H2O2  به عنوان شستشوی دهان استفاده کنید تا از باکتری ها و میکروب ها خلاص شوید. همچنین عوارض جانبی دهانی مانند زخم ها و  ورم لثه ها را از بین می برد و  بوی بد دهان را درمان می کند. فقط نباید آن را بلعید.

جرم دندان هایتان را حذف می کند

پراکسید، پراکسید هیدروژن و یا پراکسید کربامید، مواد فعال در بسیاری از محصولات سفید کننده دندان هستند. مخلوط پراکسید هیدروژن جوش شیرین را برای ایجاد خمیردندان ترکیب کرده و تیرگی دندان های خود را از بین ببرید. این بسیار موثر است اگر شما یک مصرف کننده قهوه، سیگار یا غذاهای دیگری که دندان هایتان را لکه دار می کنند، هستید.

درمان قارچ انگشتان پا

اگر از قارچ انگشتان پا رنج می برید، هر شب پای خود را در محلول ۳ درصد پراکسید هیدروژن خیس کنید تا زمانی که بهبودی را مشاهده کنید.

سفید کردن ناخن ها

آیا استفاده مکرر از رنگ های ناخن تیره یک لایه زشت، زرد بر روی ناخن شما باقی گذاشته است؟ از بین بردن آن با غوطه ور کردن آنها در پراکسید هیدروژن امکان پذیر است.

تمیز کردن ریه ها

اگر ما به شما بگوئیم که این مایع توانایی پاک کردن ریه های شما را دارد، چه می گویید؟ درمان پراکسید هیدروژنی در بیماران مبتلا به اختلالات ریه مانند آمفیزم، آسم و بیماری های مزمن ریوی موفقیت آمیز بوده است. درمان تحت نظر دکتر شامل قطره هضم پروکسید هیدروژن است که از طریق تزریق داخل وریدی وارد بدن شما می شود. هر جلسه، جوش و رطوبت را در ریه ها می سوزاند و از وجود کیسه های هوا پاک می کند. این ها از طریق سرفه پس از چند روز آزاد می شوند و پس از آن می توانید راحت تر نفس بکشید. این را در خانه امتحان نکنید!

افزایش سیستم ایمنی

دانشمندان دریافته اند که استفاده در  zebrafish به عنوان یک مدل حیوانی نشان می دهد که بدن از پراکسید هیدروژن برای هشدار به سیستم ایمنی بدن در یک بافت زخمی استفاده می کند. پراکسید هیدروژن در بدن شما مسئول اطلاع رسانی و هدایت سلول های سفید خون می باشد تا به محل زخم شده برسند.

مطالب مرتبط
رژیم غذایی دانمارکی | فواید + برنامه غذایی هفتگی

به عنوان یک آنتی سپتیک کار می کند

به علت توانایی آن در ایجاد فوم چسبندگی در محل آسیب، پراکسید هیدروژن قادر به رسیدن به کوچکترین شکاف زخم ها، برش ها و خراش ها  است و فورا منطقه را تمیز می کند.

جرم گوش های شما را پاک می کند

یک راه حل معمولی خانگی برای از بین بردن جرم گوش، مقدار کمی (یک قاشق از بطری باید انجام شود) را در گوش در حالی که به یک طرف دراز کشیده اید بریزید. شما برخی از صداهای وزوز را تجربه خواهید کرد. برای ۱۵-۲۰ دقیقه بگذارید داخل گوش باقی بماند و پراکسید هیدروژن را با خم کردن سر خود بر روی حوله تخلیه کنید. احتمالا قطعات کوچک موم گوش را روی حوله ببینید.

پاک کننده آکنه

محلول ۳ درصد نه تنها آکنه شما را پاک می کند، بلکه به حذف زخم های آکنه کمک می کند. ممکن است چند بار اول کمی بسوزد، اما شما به زودی اثرات را خواهید دید.

پاک کننده رنگ مو

می خواهید از رنگ مو خلاص شوید؟ فقط با استفاده از یک بطری پراکسید، کمی پنبه و یک قلم مو برای از بین بردن رنگ آمیزی در موهای خود استفاده کنید. اجازه دهید آن ۳۰ دقیقه روی مو بماند و سپس موها را بشویید. با این حال، رنگ مو را برای مدت طولانی در موها مصرف نکنید.

میخچه و پینه را نرم می کند

پاهای خود را در مخلوط آب و پراکسید هیدروژن فرو ببرید تا نرم شود و در نهایت از میخچه و پینه ها خلاص شود.

خوب، پراکسید هیدروژن باعث می شود که زندگی شما بسیار ساده تر شود، آیا اینطور نیست؟ بنابراین یک بطری از این محلول شگفت انگیز را بدون تاخیر خریداری و مصرف کنید.

اختصاصی وردنگار؛ هرگونه کپی برداری با نام و لینکدهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.