مصرف پروبیوتیک ها و جلوگیری از صدمه رسیدن به کبد

پروبیوتیک

0

پروبیوتیک ها بدلیل مراقبت از معده و روده سالم و بهبود هضم غذا، مناسب هستند ولی تحقیقات جدید نشان داده اند که این میکروبهای مهربان می توانند بیش از آنکه فقط به روده شما خدمت کنند، مفید باشند. بنظر می رسد که میکرب پروبیوتیک همچنین میتواند کبد شما را در حالت سالم و منظم نگهدارد و این کار را با مراقبت از این عضو حیاتی در برابر انواع صدمات انجام دهد و حتی ممکن است از شما در برابر بیماری کبد چرب غیر الکلی نیز محافظت نماید. تحقیق اخیری که از سوی دانشگاه اموری انجام شده، بعضی از این منافع را آشکار نموده که میتوانند از طریق مصرف مکمل های پروبیوتیک بدست آیند.

این پژوهش که به مدیریت بیژن ساعدی دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه اموری انجام شد، اعلام نمود که پروبیوتیک ها بیشتر در زمینه بهبود وضعیت معده و روده مورد بررسی قرار گرفته اند. این تحقیق به ارائه مدارکی میپردازد که مشخص کننده فعالیت ملکولی منظم و سالم است که این تاثیرات توسط آن آشکار می شوند.

پروبیوتیک ها از سلامت کبد مراقبت می کنند

برای انجام تحقیق، ساعدی و گروهش اقدام به تغذیه موشها با برنامه غذایی تکمیل شده با باکتری پروبیوتیک فراوان نمودند که  عناب سازنده اسید لاکتیک نام دارد و این برنامه دو هفته ادامه یافت. برنامه غذایی مذکور شامل مجموعه ای از باکتریهای مکمل پروبیوتیک است.

پس از آنکه دوره تکمیلی بپایان رسید، به موشها مقدار زیادی استامینوفن داده شد که بدلیل وجود ترکیبات فعال ضد درد تجویز گردید. مصرف بیش از حد استامینوفن میتواند منجر به صدمه جدی به کبد و حتی مرگ شود. بر اساس گزارش نشریه دانش روز، استامینوفن باعث افزایش مقدار ریشه های افراطی آزاد و فشار ترکیب کننده ها در کبد می شود که بسیار زیان آور است.

مطالب مرتبط
سندرم انقباض کپسول قدامی یا ACCS چیست؟

اکنون ۱۰۰% از مجموعه های اساسی و موثر روغنی برای استفاده در خانه و مراقبت فردی شما در دسترس قرار دارند که شامل اکلیل کوهی و پونه کوهی و کافور و درخت چای و برنجاسب و غیره هستند که همگی طبیعی میباشند و سالم بودن آنها درآزمایشگاه ثابت شده است. استفاده های مکرر در این مورد شامل کاهش اضطراب و نگرانی و کمک های اولیه پزشکی میشود. فهرست کامل استفاده ها را در اینجا ببینید و از این پایگاه خبری حمایت کنید.

چیزی که گروه تحقیق فهمیدند، این بود که برنامه مکمل غذایی حاوی عناب تا حد زیادی بر کاهش اثرات سمی استامینوفن بر کبد موثر بود، بطوریکه این موضوع در مقایسه موشهایی که پروبیوتیک مصرف نکردند، آشکار شد.

اجرای برنامه غذایی پروبیوتیک برای موشها باعث بهبود واکنش ضد اکسیدان ( ترکیب با اکسیژن ) کبد میشود و آنرا در برابر آسیب کاهش اکسیژن ایجاد شده توسط داروهایی مثل استامینوفن  محافظت میکند که ساعدی نیزاین واقعیت را تایید نمود.

پژوهش ساعدی اولین تحقیقی نیست که نشان میدهد پروبیوتیک ها برای کبد شما مفید هستند: در سال ۲۰۱۴ محققین دانشگاه گرانادا دریافتند که مکمل های پروبیوتیک به کاهش ذخیره چربی در کبد نیز کمک میکنند. در یک بررسی راجع به موشهای چاق، محققین اسپانیایی تشخیص دادند که فقط ۳۰ روز استفاده از پروبیوتیک ها موجب کاهش تراکم چربی در کبد میشود که در دنیایی که بطور فزاینده ای از بیماری کبد چرب غیر الکلی به ستوه آمده، خبر بسیار خوبی است.

کبد یکی از مهمترین اعضای بدن است که مسئول سم زدایی و پالایش خون میباشد و همچنین نقش اساسی را در تبدیل غذا به انرژی بعهده دارد.

منافع دیگر پروبیوتیک ها برای سلامتی

آنطورکه اکنون محققین در حال فهمیدن هستند، پروبیوتیک ها می توانند منافع بسیار دیگری را در کنار بهبود هضم غذا داشته باشند. علاوه بر مراقبت از دستگاه معده و روده شما، آشکار شده که این باکتری مهربان دارای تاثیرات گسترده برای سلامتی است که شامل مبارزه با افسردگی و افزایش مقاومت بدن و حفاظت از استحکام استخوانها و غیره میشود.

مطالب مرتبط
روزه داری دوره ای به سرعت موجب بهبود بسیاری از مراحل درمانی می شود

یک تحقیق که اخیرآ توسط دانشگاه گوتنبرگ سوئد انتشار یافت، اعلام نمود که مصرف پروبیوتیک میتواند تراکم استخوان را در سالمندی حفظ کند. در این پژوهش، گروه بررسی کننده دریافتند که افرادی که از پروبیوتیک استفاده میکنند فقط نیمی از تراکم استخوان خود را در مقایسه با کسانی که داروهای مشابه را مصرف می نمایند، از دست میدهند.

در ابتدای امسال، بررسی ها به روشن شدن منفعت شگفت انگیزی از پروبیوتیک ها انجامید: این باکتریهای مهربان میتوانند با نگرانی نیز مقابله کنند. این یک کشف جذاب است که این نتیجه گیری را تایید می نماید که پروبیوتیک ها که معمولآ در روده بخوبی کار میکنند، بر عملکرد مغز نیز اثر میگذارند. این موضوع نتیجه گیری را برای درمان اضطراب جالب میکند و این واقعیتی است که دکتر آندرز ابیلدگارد که مدیر گروه تحقیق است، آنرا توضیح داد.

هرگونه کپی برداری با نام ورنگار و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.