درمان سطح پائین پروژسترون با روش های طبیعی

0

پروژسترون یک هورمون است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود و  نقش مهمی در بارداری و باروری دارد. بسیاری از افراد در طول زمان یائسگی ترکیبی از پروژسترون و استروژن را برای کاهش علائم خود، از قبیل گرگرفتگی، مصرف می کنند.

سایر افراد باید زمانیکه تصمیم به بارداری می گیرند و یا در اوایل دوران بارداری خود هستند، از مکمل پروژسترون استفاده کنند.

با این حال، استفاده از محصولات طبیعی پروژسترون در میان کسانی که در مورد عوارض جانبی و یا خطرات مرتبط با هورمون های مصنوعی نگرانی دارند، محبوبیت  بسیاری دارد.

در این مقاله، به بررسی اینکه وقتی سطح پروژسترون پایین می آید، چه اتفاقی می افتد، می پردازیم و اینکه آیا محصولات پروژسترون طبیعی می توانند کمک کننده باشند. همچنین نگاهی می اندازیم به اینکه آیا راهی برای افزایش پروژسترون به طور طبیعی وجود دارد؟

علائم سطح پائین پروژسترون

هنگامی که سطح پروژسترون بسیار پایین است، بدن ممکن است قادر به پشتیبانی از فرآیندهای پیچیده مرتبط با قاعدگی و حاملگی نباشد.علائم سطح پائین پروژسترون عبارتند از:

 • دوره های قاعدگی غیرطبیعی
 • نداشتن دوره های قاعدگی یا قاعدگی های دیر و نامنظم
 • سقط جنین
 • ناباروری
 • لک دیدن یا گرفتگی عضلات در دوران بارداری

بالا رفتن سن و پیری باعث می شود سطح هورمون ها، از جمله پروژسترون، تغییر و کاهش یابد و می تواند به تخمک گذاری و قاعدگی نامنظم منجر شود.

محصولات طبیعی پروژسترون

پزشکان می توانند پروژسترون طبیعی را برای افرادی با سطوح پایین مانند کریونون و پرومتریوم تجویز کنند. این محصولات در یک آزمایشگاه تولید می شوند و از یک ترکیب طبیعی به نام دیوسژنین تولید می شوند. کریونون و پرومتریوم در قالب ژل و کپسول موجود می باشد.

با این حال، بسیاری از محصولات به عنوان شکل طبیعی پروژسترون به بازار عرضه می شود. این محصولات از سویا یا یک نوع سیب زمینی شیرین وحشی به نام Diascorea villosa تهیه می شوند.

این محصولات تهیه شده از سیب زمینی شیرین  وحشی در دسترس هستندو  به عنوان کرم موضعی و یا واژینال و یا به عنوان کپسول مورد استفاده قرار می گیرند.

حتی اگر در برخی از محصولات سیب زمینی شیرین وحشی، به صورت طبیعی پروژسترون تشخیص داده شود، ممکن است آنها پروژسترون نداشته باشند.آنها حاوی یک ماده شیمیایی هستند که می توانند  به پروژسترون تبدیل شوند، اما تنها از طریق یک سری واکنش های شیمیایی که در یک آزمایشگاه صورت می گیرد . بنابراین، مصرف محصولی که فقط حاوی سیب زمینی وحشی باشد، نمی توان گفت که حتما دارای پروژسترون است.

مصرف کنندگان همچنین باید توجه داشته باشند که محصولات سیب زمینی شیرین وحشی منبع پروژسترون نیستند و مرکز  مواد غذایی و دارویی ایالات متحده (FDA) آنها را برای درمان سطح پائین پروژسترون توصیه نمی کند.

مطالب مرتبط
ترشح صفرا و نقش اسیدهای صفراوی در هضم غذا

در مقابل، محصولاتی که حاوی پروژسترون هستند، مانند کریونون و پرومتریوم، به افزایش سطح پروژسترون در بدن کمک می کنند.

اگر می خواهید محصولات طبیعی پروژسترون را انتخاب کنید، مهم است که از یک نام تجاری با کیفیت خوب و معتبر استفاده کنید.

غذا و پروژسترون

مواد غذایی معمولا شامل پروژسترون نیستند. با این حال، بعضی افراد معتقدند که غذاهای خاصی ممکن است به بدن کمک کنند که تولید پروژسترون را افزایش دهند و یا سطوح استروژن را متعادل کنند.

لازم به ذکر است که تحقیقات کمی برای تائید این ادعاها وجود دارد و مطالعات بسیاری در این مورد بر روی حیوانات یا سلول ها در یک محیط آزمایشی انجام شده است. اما برای تأیید آنها مطالعات بیشتری لازم است.

برخی از غذاها که ادعا می کنند، می توانند به سطح پائین پروژسترون کمک کنند، عبارتند از:

سبزیجات خانواده کلم

این گروه از سبزیجات شامل یک ماده شیمیایی به نام I3C هستند که با انجام  برخی از تحقیقات بر روی سلول های حیوانی نشان داده است که می توانند به تعادل سطوح استروژن در بدن کمک کنند. نمونه هایی از این سبزیجات عبارتند از:

 • کلم بروکلی
 • کلم پیچ
 • گل کلم
 • کلم فندقی
 • ویتامین B6

ویتامین ۶B نقش مهمی در عملکرد کبد دارد و کمک می کند تا سطح هورمون را متعادل نگه دارد.

غذاهای غنی از ویتامین B6 عبارتند از:

 • نخود ها
 • ماهی تن
 • اسفناج
 • موز
 • سیب زمینی
 • گوشت قرمز کم چربی
 • فلز روی

روی در باروری و رشد بدن در دوران بارداری نقش دارد. غذاهای زیر حاوی مقادیر زیادی روی هستند:

 •  بادام زمینی و بادام
 • نخود
 • لوبیا
 • صدف خوراکی

برخی افراد ممکن است این تصور را داشته باشند که داشتن رژیم غذایی غنی از این غذاها می تواند  به کاهش علائم مربوط به سطح پائین پروژسترون و تنظیم چرخه قاعدگی کمک کند. اما، همان طور که در بالا ذکر شد، شواهد علمی کمی برای تائید این نظریه وجود دارد.

داروهای طبیعی برای سطح پائین پروژسترون

گزینه های دیگری برای افزایش سطح پروژسترون به صورت طبیعی وجود دارد.

داشتن سطح پائین پروژسترون، همیشه بر روی سلامتی اثر نخواهد گذاشت، و اکثر افرادی که سطح پروژسترون کمی دارند نیازی به درمان ندارند.

با این حال، برخی افراد ممکن است برای درمان های ناباروری یا کاهش علائم یائسگی، از درمان های طبیعی استفاده کنند.

درمان های طبیعی و تغییرات شیوه زندگی که می توانید امتحان کنید، عبارتند از:

کاهش استرس

استرس بیش از حد باعث افزایش هورمون استرس در بدن می شود، که می تواند بر عملکرد تخمدان ها و هورمون های جنسی تاثیر بگذارد. به همین دلیل زمانی که یک فرد در معرض استرس زیادی قرار می گیرد، ممکن است شاهد تغییر و تاخیر در سیکل ماهیانه خود، شود.

مطالب مرتبط
آیا خواب آلودگی روزانه می تواند آلزایمر را پیش بینی کند؟

یافتن راهی برای مدیریت استرس  بسیار مهم است. تفکر، ورزش و روزنامه خواندن می تواند بسیار مفید باشد، اما می تواند از فردی به فرد دیگرمتفاوت باشد.

مصرف گیاهان و مکمل ها

برخی از گیاهان و مکمل هایی که مردم ادعا می کنند می توانند  به افزایش سطح پروژسترون کمک کنند عبارتند  از:

Chasteberry

روغن گل پامچال

مهم است که به یاد داشته باشید که  مرکز غذا و دارو(FDA) گیاهان و مکمل ها را همانند داروهای تجویزی، مورد آزمایش قرار نمی دهد و شواهد زیادی  مبنی بر اینکه استفاده از آنها مناسب می باشد، وجود ندارد.

اگر بخواهید از مکمل های گیاهی استفاده کنید، یک نام تجاری با کیفیت خوب و قابل اعتماد را انتخاب کنید.

داشتن خواب منظم

نداشتن خواب کافی، سطح هورمون استرس را افزایش می دهد و باعث اختلالات دیگر هورمونی نیز می شود.

بزرگسالان باید  بین ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه داشته باشند، اما بسیاری از مردم به مراتب کمتر از این مدت زمان، می خوابند.

اولویت دادن به خواب و تمرکز بر داشتن یک خواب خوب، برای همه، ضروری است اما به ویژه برای افرادی که با اختلالات هورمونی روبرو هستند، مفیدتر می باشد.

حفظ و داشتن وزن سالم

افرادی که دارای اضافه وزن هستند تمایل به تولید سطوح بالاتری از دارند استروژن را دارند که این امر می تواند منجر به عدم تعادل پروژسترون، شود.

حفظ وزن، لزوما سطح هورمون پروژسترون را افزایش نمی دهد، اما می تواند به حفظ سطح استروژن در حد نرمال، و تعادل این دو هورمون کمک کند.

وظیفه و نقش پروژسترون

پروژسترون، وظایف و نقش های بسیارمهمی دارد، از جمله:

 1. آماده کردن پوشش اندومتری به منظور تخمک گذاری و بارداری .
 2. جلوگیری از  انقباض عضلات نرم رحم
 3. جلوگیری از تخمک گذاری با وجود یک تخم دیگر در رحم

اگر بارداری رخ دهد، پروژسترون تولید شده توسط فولیکول تخم  به حفظ بارداری کمک خواهد کرد تا آنجایی که جفت، پروژسترون، تولید کند. پروژسترون، بعد از دوران بارداری به سینه ها کمک می کند تا شیر ترشح کنند.

اگر بارداری رخ ندهد، فولیکول تخم ، شروع به شکستن می کند و  باعث کاهش سطح پروژسترون، می شود. هنگامی که سطح پروژسترون نسبتا پائین باشد، دوره قاعدگی بعدی شروع می شود.

علاوه بر پروژسترون طبیعی، اشکال مصنوعی پروژسترون نیز موجود است. پزشکان اغلب آن ها را به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری تجویز میکنند

 پروژستین باعث ضخیم شدن مخاط گردن رحم می شود و عبور اسپرم را بسیار سخت می کند. همچنین باعث می شود که پوشش اندومتر نازک شده و مانع لانه گزینی تخمک شود.

مطالب مرتبط
علت و درمان خارش گلو

پروژستین ها همچنین می توانند به اشکال مختلف استروژن مانند قرص های کنترل بارداری و درمان های هورمونی برای افرادی که به دوره یائسگی وارد می شوند، ترکیب شوند.

مزایای استفاده از پروژسترون طبیعی

 استفاده از پروژسترون طبیعی، فواید و مزایایی دارد. با این حال، این محصولات باید حاوی پروژسترون، باشند و توسط پزشک تجویز شوند.

مزایا  و فواید این محصولات عبارتند از:

 •  اثر حفاظتی احتمالی در برابر سرطان آندومتر
 • کاهش عوارض جانبی در مقایسه با پروژسترون مصنوعی
 • کاهش علائم یائسگی

خطرات فرآورده های طبیعی هورمون

  استفاده از محصولات طبیعی هورمون مانند کرم پروژسترون، نیز خطراتی را به همراه دارد.

مطالعات زیادی مبنی بر مصرف و اثربخشی محصولاتی که شامل پروژسترون، نیستند، وجود ندارد. همچنین، مرکز غذا و بهداشت( FDA) نظارتی بر محصولاتی که  دارای هورمون طبیعی هستند، ندارد و می تواند خطرات بیشتری را در ارتباط با ایمنی بدن،  بوجود بیاورد.

تحقیقات نشان داده است که استفاده  از جایگزین ها یا مکمل های هورمونی ، خطراتی را  به دنبال داشته است. این خطرات می توانند شامل بیماری های زیر شوند:

 1. لخته شدن خون
 2. سکته مغزی
 3. ترومبوز ورید عمقی
 4. بیماری کیسه صفرا
 5. سرطان رحم

افراد سالمندی که از برخی از انواع هورمون های طبیعی برای مدت زمان طولانی استفاده می کنند نیز ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان پستان باشند.

اثرات و عوارض جانبی

تحقیقات بیشتری لازم است تا تاثیر محصولات پروژسترون طبیعی بر بدن  را در مقابل محصولات مصنوعی، نشان دهد.

صرف نظر از  طبیعی یا مصنوعی بودن، پروژسترون، می تواند اثر مشابهی بر بدن داشته باشد.

همچنین، هر محصولی که حاوی پروژسترون،  باشد، می تواند عوارض جانبی زیر را ایجاد کند:

 • افزایش وزن
 • تار دیدن
 • خستگی
 • سردرد
 • حساسیت سینه ها
 • نفخ
 • نوسانات خلقی
 • تحریک ناحیه مورد استفاده

بسیاری از افراد ادعا دارند که عوارض جانبی محصولات طبیعی،  به شدت عوارض محصولات مصنوعی نیستند. در اغلب موارد، هنگامی که  مصرف هورمون شروع می شود، افراد، عوارض جانبی را تجربه می کنند که در طول زمان، این عوارض کاهش می یابند.

هر کسی که عوارض جانبی شدید یا عوارض جانبی مصرف هورمون را تجربه نکند، باید با پزشک خود تماس بگیرد.

برخی از افراد از مواد طبیعی دارای پروژسترون استفاده می کنند تا علائم مربوط به یائسگی یا ناباروری را کاهش دهند. با این حال، تحقیقات زیادی برای استفاده کردن یا بی خطر نبودن آنها، وجود ندارد.

با توجه به فقدان مدارکی مبنی بر استفاده از این محصولات، قبل از شروع هر گونه محصولات هورمونی، از جمله مکمل های طبیعی، باید با یک پزشک صحبت کنید.

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.