پینه پا و همه آنچه که باید در مورد آن بدانیم

پینه پا

0

وجود پینه پا در یک فرد، توجه دیگران را جلب می کند و این سئوال به ذهن می آید که چگونه پای انسان پینه در می آورد؟

پینه پا چیست؟

پینه پا به از شکل افتادگی قسمت انتهایی مفصل انگشت بزرگ یا شست پا گفته می شود. دلایل مختلفی می توانند باعث بروز این مشکل شوند که یکی از رایج ترین آنها، اندازه نبودن کفش یا کفش های خیلی تنگ هستند و به مفصل شست پا فشار می آورند و باعث سایش و اصطکاک پوست پا می شوند. دلیل احتمالی دیگر می تواند وجود حالت ارثی سستی و ضعف در مفصل شست پا و یا ورم مفاصل و استخوان ها یا روماتیسم باشد.

زنها قربانیان اصلی این بیماری هستند. براساس گزارش انجمن امریکایی پاها و قوزک، بیش از یک سوم از زنان امریکایی این مشکل را دارند.

پینه ها شبیه چه هستند؟

پینه ها می توانند این طور تشخیص داده شوند که معمولا روی پاهای اکثر افراد وجود دارند. کلمه پینه به معنی ضربه خورده است که نشان دهنده خصوصیات ظاهری آن می باشد که بر روی مفصل انگشت کوچک یا بزرگ پا بوجود می آید. شست بزرگ معمولا به طرف انگشت دوم با حالت از شکل افتادگی متمایل می شود که این وضع پینه نام دارد. پینه در گوشه انتهای شست بزرگ ایجاد می شود و پوست و مفصل کناری مفصل آسیب دیده را ضخیم می کند که این حالت میتواند منجر به این شود که پوست و مفصل آسیب دیده متورم، آماس کرده و دردناک گردند.

چه عوارض یا مشکلاتی بوسیله پینه ها بوجود می آیند؟

مشکل اول پینه، درد و سوزشی است که راه رفتن را مشکل می کند و همچنین ورم ها و آماس هایی در انتهای انگشت ایجاد می شوند که می توانند مستعد عفونی شدن باشند. بدلیل از شکل افتادگی که اتفاق می افتد، فاصله بین انگشتان پا ممکن است بقدری زیاد شود که به زحمت بتوان کفشی برای پوشیدن پیدا کرد.

مطالب مرتبط
فشار خون بالا در دوران بارداری چیست و چگونه درمان می شود؟

ورم مفاصل مشکل دیگری است که می تواند در مفصل انگشت پا بوجود آید. انگشت بزرگ یا شست پا تنها انگشتی نیست که توسط پینه آسیب می بیند و انگشت دوم نیز میتواند دچار از شکل افتادگی شود و از جای خود خارج گردد.

پینه ها چگونه درمان می شوند؟

اولین کاری که باید انجام داد، پوشیدن یک کفش مناسب است. این کار باعث درمان ازشکل افتادگی انگشت ها نمی شود ولی حداقل می تواند باعث کاهش درد و ناراحتی گردد. توصیه می شود برای مداوای پینه پا به یک پزشک متخصص که توانایی تشخیص و درمان این مشکل را دارد، مراجعه نمایید.

در زیر توصیه هایی برای درمان پینه پا ارائه می شوند:

  • کفش های راحت و جادار بپوشید. پینه معمولا باعث گشاد شدن جلوی پا می شود و نیازمند کفش با اندازه بزرگتر برای راحتی انگشتان است.
  • از پوشیدن کفشهای پاشنه بلند، نوک تیز و تنگ خودداری کنید.
  • برای کاهش درد پا، آن را تا قوزک در یک لگن آب سرد یا ولرمی که یک قاشق غذاخوری نمک فرنگی در آن ریخته اید، قرار دهید و بگذارید برای ۵ تا ۱۵ دقیقه به همان حالت باقی بماند.
  • ورزش های کششی مربوط به پینه ها میتوانند باعث کاهش درد مفاصل انگشتان صدمه دیده شوند.
  • ازیک پماد بی حس کننده موضعی استفاده کنید که حاوی متانول یا ترکیبات مشابه برای احساس خنکی و آرامش انگشتان پا باشد.
  • روشهای تسکین دهنده ای برای پینه پا وجود دارند که موجب کاهش درد و ورم و آماس بوسیله کاهش فشار بر روی مفصل پا می شوند.

چگونه از پینه پا جلوگیری کنیم؟

چند نکته مهم وجود دارند که یک شخص میتواند انجام دهد تا از تشکیل پینه یا بدترشدن آن جلوگیری کند. توصیه های زیر می توانند موجب تغییراتی در رشد پینه یا از بین بردن آن شوند:

مطالب مرتبط
احساسات چگونه بر سلامت شما تأثیر می گذارند؟

خانم ها باید کفش هایی با پاشنه کوتاه تر و ضخیم تر بپوشند تا حمایت بیشتری از پا به عمل آید . همچنین کفشی را انتخاب کنید که جلوی پهنی داشته باشد تا انگشت ها در آن جای بیشتری داشته باشند.

کفش های راحت برای قدم زدن انتخاب کنید مثل کفش کتانی. راه رفتن در مسافتهای طولانی با کفش های پاشنه بلند یا تنگ و نامناسب باعث بدتر شدن پینه ها و درد بیشتر پا و وخیم تر شدن مشکل می شود.

در نظر داشته باشید که صندل ها و کفش های صاف و مسطح می توانند باعث ایجاد پینه شوند و اگر کفش متناسب پا نباشد و بخوبی از آن حمایت نکند، ممکن است باعث شود که پا بطرف داخل انحراف پیدا کند.

گردآوری: وردنگار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.