۱۰ مورد از بهترین فیلم های ترسناک سال ۲۰۱۷ (قسمت دوم)

0

در قسمت قبل به معرفی ۵ مورد از بهترین فیلم های ترسناک سال ۲۰۱۷ پرداختیم. در این قسمت ۵ مورد دیگر از فیلم های ترسناک سال ۲۰۱۷ معرفی می‌شوند. با ما در وردنگار همراه باشید.

فیلم های ترسناک سال ۲۰۱۷

۵- شکارچیان عشق

فیلم «شکارچیان عشق» (Hounds of Love) که اولین فیلم بن یانگ، کارگردان استرالیایی است یکی از بهترین فیلم های ترسناک است که بر اساس داستانی واقعی ساخته شده و تماشای آن بسیار سخت خواهد بود. این فیلم داستان ربوده شدن، شکنجه و مورد تجاوز قرار گرفتن یک دختر جوان توسط زوجی در حومه شهر را روایت می کند که چندین نفر را به قتل رسانده اند.

نکته مهم در مورد این فیلم غنای روانشناسانه ی آن است به خصوص زمانی که پای زن شرور داستان به میان می آید و نقش آن را اما بوث به زیبایی هر چه تمام تر بازی کرده است. در این فیلم ۱۰۸ دقیقه ای ذهنیات شخصیت زن داستان که به شوهر قاتل و متجاوز خود هر کمکی که می تواند می کند بررسی می شود.

اگر چه در رابطه او با شوهرش برخلاف ظاهر ماجرا شکاف های عمیقی وجود دارد و دختر داستان قصد دارد با تاکید بر همین شکاف ها از دست این دو فرار کند اما شخصیت زن شرور داستان همکاری خود با شوهرش را نشانه ی عشق بی مثال خود به همسرش می داند حتی اگر این عشق او را به سمت زیر پا گذاشتن اصول انسانی و اخلاقی سوق دهد.

۴- کشتن گوزن مقدس

فیلم جدید روانشناسانه ی یورگوس لانتیموس با نام «کشتن گوزن مقدس» (The Killing of A Sacred Deer) یک چالش است که رابطه ی عجیب و سایکوپاتیک بین یک جراح (کالین فارل)، همسرش (نیکول کیدمن) و دو فرزندش از یک طرف و یک غریبه را روایت می کند که شرارت و بدخواهی او به اندازه نحوه ی ماکارونی خوردنش کثیف و خطرناک است.

اگر چه نباید بازی خیره کننده فارل و کیدمن و صحنه پردازی شبه کوبریکی لانتیموس را در این فیلم نادیده گرفت اما «کشتن گوزن مقدس» را باید فیلم بری کیوگان دانست که امسال در فیلم «دانکرک» کریستوفر نولان نیز حضور داشته و ترس سورئال فیلم را در قالب چهره آرام و رفتار ظاهراً طبیعی خود به شیوه ای ترسناک به تصویر می کشد.

۳- مادر!

قابل درک است که چرا سینماروها علیه فیلم «مادر!» (Mother!) آخرین ساخته عجیب و غریب دارن آرونوفسکی قیام کردند. این فیلم در واقع کابوسی فراطبیعی بود که با موسیقی اندک خود چه از لحاظ جسمی و چه روحی جنیفر لارنس را تحت فشار قرار داد. این فیلم داستان یک فرقه مذهبی را روایت می کند که نوزاد تازه بدنیا آمده شخصیت اصلی فیلم را کشته و می خورند.

اگر چه این فیلم از جانب منتقدان و بخصوص از جانب تماشاگران مورد غضب قرار گرفت اما باید آن را یک فیلم متمایز و زیبا از یکی از بهترین کارگردانان عصر حاضر دانست. اگر چه تماشای این فیلم بسیار سخت بوده و بسیار بیشتر از تحمل تماشاگران بود اما «مادر!» فیلمی است که بعد از تماشای آن دیگر فراموشش نخواهید کرد.

۲- خام

از زمان اکران در جشنواره کن ۲۰۱۶، فیلم ترسناک و مشمئز کننده «خام» (Raw) ساخته جولیا دوکورنا رفته رفته به یکی از هنرمندانه ترین فیلم های ترسناک سال ۲۰۱۷ تبدیل شد. داستان محسوس اما غیرطبیعی یک زن جوان گیاهخوار که با حضور در دانشکده دامپزشکی طعم گوشت خام را می چشد بسیاری از تماشاگران این فیلم را بیهوش کرده و بسیاری نیز سالن های سینما را ترک کردند.

 اگر چه داستان این فیلم نامانوس و ناشناخته است اما هنر کارگردان باعث شده که آن را حس کنید، درست مانند ویروسی که از درون شما را می خورد. بدون شک این فیلم علی رغم بودجه ناچیز و داستان عجیب و غریبش حرف های تازه زیادی برای گفتن در ژانر ترسناک دارد.

۱- برو بیرون

از گذشته های دور فیلمسازان از ژانر وحشت به عنوان محملی برای رساندن پیام های اجتماعی استفاده کرده اند اما فیلم «برو بیرون» (Get Out) ساخته جوردن پیلی تماشاگر را شگفت زده می کند و وقتی که پیام داستان را دریافت می کنید از خود می پرسید که چرا تابحال چنین فیلمی با چنین پیامی ساخته نشده است.

 اما باید گفت که هیچ کسی به زیبایی و شوخ طبعی و البته تاثیرگذاری پیلی نمی توانست این فیلم را بسازد. این فیلم در کنار پرداختن به نژادپرستی خاموش و ظاهراً انکار شده در جامعه آمریکا دنیای واقعی موجود در میان لیبرال های سفید پوست را به تصویر می کشد که همزمان با آن به داستان های ناخوشایند جانبی نیز پرداخته می شود اما هیچ گاه این پراکندگی پیامی، تمرکز و انسجام فیلم را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

سخن آخر

اگر چه بسیاری انتظار داشتند که پرفروش ترین فیلم ترسناک سال و تاریخ یعنی فیلم «آن» (It) ساخته اندی موشتی نیز در این فهرست وجود داشته باشد اما این فیلم مانند قطعاتی مجزاست که به هم وصل شده اند و از نظر نویسنده زیبایی ده فیلم ترسناک برتر سال را نداشت.

فیلم دیگری که در این ژانر درخشش قابل توجهی در سال ۲۰۱۷ داشت فیلم «شکاف» (Split) ساخته جدید ام نایت شیامالان بود که فیلم بسیار خوبی بود اما شاید به اندازه کافی برای قرار گرفتن در این لیست خوب نبود. از دیگر فیلم های ترسناک خوب سال نیز می توان به فیلم های «زندگی» (Life)، «درمانی برای خوب بودن» (A Cure For Wellness) و «فرقه چاکی» (Cult Of Chucky) اشاره کرد که علی رغم زیبایی های خود نتوانستند جایی در میان ده فیلم برتر ترسناک سال داشته باشند.

برخی از فیلم های دیگر نیز به دلیل این که خود ملغمه ای از چندین ژانر بوده و نمی توان آن ها را صرفاً فیلم هایی ترسناک نامید از این لیست جدا ماندند هر چند به نوبه ی خود فیلم های تحسین کننده بودند. از میان این فیلم ها می توان به فیلم تحسین شده ی «شکل آب» (The Shape Of Water)، «تلما» (Thelma)، «آنابل: خلقت» (Annabelle:Creation)، «تغییر شکل» (The Transfiguration) اشاره کرد.

مطالب مرتبط
تصاویر بازیگر جدید تلویزیون ساناز سعیدی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.