۱۰ نوع غذای قوی برای التیام زخم ها

التیام زخم

0

التیام زخم – هنگامی که صدمه و آسیبی به شما وارد میشود، آنچه که میخورید، نقش متفاوت و بزرگی در میزان بهبودی شما دارد. مواد غذایی گوناگونی وجود دارند که به التیام زخم، چه زخم عمیق و چه زخم سطحی، سرعت میبخشد. این اقلام غذایی، ویتامین ها و مواد معدنی لازم و ضروری بدن را فراهم میکنند که باعث التیام سریع زخم ها و عملکرد مناسب سیستم بدن انسان میشوند.

 غذاها و خوراکی هایی برای بهبود زخم

مواد غذائی که سریعتر میتوانند باعث بهبود یافتن زخم های شما شوند و آنها را درمان کنند عبارتند از:

التیام زخم با زردچوبه

زردچوبه ادویه ای معروف و شناخته شده است که برای درمان زخم ها مورد استفاده قرار میگیرد.کرکومین، نوعی آنتی اکسیدان است که در زردچوبه وجود دارد و در کاهش التهاب و سرعت بخشیدن به روند التیام زخم کمک میکند. خیلی ساده، مقداری خمیر زردچوبه را بر روی زخم بمالید و  سپس با یک پارچه  روی زخم را بپوشانید تا زخم سریعتر بهبود پیدا کند. این روش، هنوز هم در بسیاری از نقاط آسیا، یک شیوه رایج و معمول میباشد.

عسل

عسل، حاوی ویتامین ها و اسیدهای آمینه نسبتا ناچیزی میباشد که میتواند التهاب، درد و تورم را کاهش دهد. خواص ضد باکتری عسل، مانع از عفونت زخم میشود.

محصولات لبنی

محصولات لبنی مانند شیر و ماست، میتوانند به علت غلظت بالای پروتئین و روی، به روند بهبودی و التیام زخم ها کمک کنند. با این حال، علم هنوز شواهد کافی برای به اثبات رساندن نقش پروتئین های موجود در شیر برای بهبود زخم، ارائه نکرده است.

التیام زخم با گوشت

گوشت مقدار قابل توجهی پروتئین و روی دارد ،بنابراین، در سرعت بخشیدن به بهبود و التیام زخم،کمک میکند. اگرچه، بنا بر افسانه ای قدیمی، گذاشتن یک تکه گوشت بر روی زخم، به روند بهبودی آن کمک میکند.

مطالب مرتبط
آیا سبزیجات Nightshades یا سایه شب آرتریت را بدتر می کنند؟

روی

شواهد و مدارک بالینی فراوانی وجود دارند مبنی بر اینکه، عنصر روی، به پیشرفت اپیتلیالیزاسیون زخم ها، کمک میکند.غذاهایی که حاوی روی هستند عبارتند از: محصولات گوشتی (صدف خوراکی و دیگر غذاهای دریایی، گوشت گاو، مرغ و غیره)، محصولات لبنی، گندم کامل و گندم، لوبیا، عدس و آجیل های مختلف.

ویتامین C

ویتامین C برای بهبود زخم ها و رشد مجدد بافت اسکار ضروری و لازم  است. بنابراین افرادی که مبتلا به زخم میباشند باید مقدار زیادی آملا، گوآوا، لیمو، پرتقال،کرن بری، توت فرنگی، آناناس، کیوی، کلم بروکلی، گل کلم، گوجه فرنگی، اسفناج، کلم و سایر مواد غذایی که شامل ویتامین C هستند را بخورند.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین منبعی غنی از ویتامین A، ویتامین B و ویتامینC میباشد که در سرعت بخشیدن به التیام و بهبود زخم، شناخته شده است.

کره یا روغن آب کرده

کره یا روغن آب کرده (که از شیر گاو گرفته میشود)، در سطح وسیع و گسترده ای، در طب سنتی آئورودا، به منظور بهبود زخم استفاده میشود. بر اساس تحقیقاتی که در مجله بین المللی علوم دارویی و پژوهشی انتشار یافته است، این ماده به بسته شدن محل زخم و احیاء سلولهای اطراف زخم، کمک میکند و سرانجام، به روند خوب شدن زخم سرعت میبخشد.

آهن

کمبود آهن، که کم خونی نیز نامیده میشود، ممکن است روند التیام زخم را به تعویق بیندازد. اکثر اوقات، مصرف قرصهای آهن و مواد غذایی که حاوی آهن هستند، به افرادی که عمل جراحی داشته اند توصیه میشود زیرا خوب شدن سریع زخم را تضمین میکند.بعضی از این غذاها عبارتند از سبزیجات برگ دار، عدس و بوقلمون. اما، تحقیقات ضدو نقیضی مبنی بر اینکه کم خونی، در بهبود زخم، نقش کمرنگی دارد،وجود دارد.

مایعات

و سرانجام اینکه، برای هر گونه التیام و بهبود زخم ، نوشیدن مقدار زیادی مایعات، توصیه میشود. منظور از مایعات، مصرف قهوه، نوشابه های گازدار و الکل نیست بلکه استفاده از مایعات سالمی مانند آب، آب میوه و سوپ میباشد. پس بنوش!

مطالب مرتبط
آیا می دانید کشیدن نخ دندان ، ما را بیشتر در معرض مواد سمی قرار می دهد

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.