تست سرطان: تست سرطان ۱۰ دقیقه‌ ای فراگیر برای تشخیص سرطان قابل انجام است

تست سرطان

0

تست سرطان ۱۰ دقیقه‌ ای فراگیر

 تست سرطان : دانشمندان یک آزمایش تجربی ایجاد کرده ‌اند که می‌ تواند سرطان را در کم‌تر از ۱۰ دقیقه تشخیص دهد. این تست از یک ویژگی دی ان ای استفاده می‌کند که به نظر می‌رسد در همه انواع سرطان رایج است و در بافت سالم رخ نمی‌دهد.

تیمی از دانشگاه کویینزلند در استرالیا کشف کرده‌است که قطعات DNA از سلول‌های سرطانی دارای ساختار منحصر به فرد در آب هستند.

محققان همان “امضای DNA” را در نمونه‌های پستان، پروستات و بافت سرطان روده و نیز در لنفوم کشف کردند.

 از این نتایج، آن‌ها آزمایشی را توسعه دادند که در کم‌تر از ۱۰ دقیقه امضای دی ان ای ، سرطان را تشخیص دهد.

آن‌ها همچنین ثابت کردند که آزمایش تا ۹۰ درصد درست بالای ۲۰۰ نمونه از بافت و خون است.

 دقت بالاتر در تست سرطان به این معنی است که تشخیص‌های مثبت کاذب کمتری تولید می‌کند که نتایجی هستند که نشان می‌دهند سرطان در زمانی که نیست وجود دارد.

 مجله “ارتباطات طبیعت” اکنون یک مقاله مطالعاتی در مورد این تست سرطان و اینکه چگونه دانشمندان آن را توسعه داده‌اند را منتشر کرده‌است.

شاخص جهانی سرطان

در صورت اثبات اثربخشی در آزمایش‌های بشری، تست سرطان می‌تواند پایان یک جستجوی طولانی برای یک ابزار تشخیصی منفرد باشد که برای انواع سرطان‌ها کار می‌کند.

 مت  ترو، نویسنده ارشد مطالعه که استاد شیمی است، می‌گوید: “ما قطعا نمی‌دانیم این دستاورد برای تشخیص تمامی سرطان ها کاربرد دارد یا نه ، اما به نظر بسیار جالب به نظر می‌رسد “نشانگر جهانی بسیار ساده سرطان است.”

او اضافه می‌کند که فن‌آوری پشت این آزمایش “بسیار قابل‌دسترسی و ارزان است” و ” نیاز به تجهیزات پیچیده مستقر در آزمایشگاه مانند ترتیب بندی DNA ندارد.”

دانشمندان DNA را بررسی کردند که سلول‌ها وقتی می‌میرند، ریخته می‌شوند. این “DNA آزادگردش” همیشه در بافت‌ها و خون وجود دارد زیرا سلول‌ها می‌میرند و در تمام مدت تمدید می‌شوند.

مطالب مرتبط
نوشیدن چای داغ می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد

ایده استفاده از DNA آزاد به عنوان ابزار تشخیصی برای سرطان جدید نیست. دانشمندان برای مدتی به دنبال امضا سرطان در این DNA بوده‌اند.

الگوهای  اپی ژنتیک

این تیم به جای تمرکز بر روی خود DNA تصمیم گرفت تا در مورد الگوی مارکرهای اپی ژنتیک تحقیق کند.

 این نشانه ها شامل برچسب مواد شیمیایی معروف به گروه‌های متیل هستند. اتصال گروه‌های متیل به  DNA، بیان ژن‌ها را تغییر می‌دهد، و آن‌ها را در زمان‌های خاصی خاموش می‌کند، به عنوان مثال، بدون ایجاد اختلال در دی ان.

سلول‌ها می‌توانند الگوهای اپی ژنتیک خود را به سلول‌های جدید زمانی که تقسیم می‌شوند، منتقل کنند. وقتی آن‌ها الگوی متیل را مقایسه کردند، تیم متوجه شد که آن‌ها بسیار متفاوت هستند.

 در سلول‌های سالم، برچسب‌های متیل در امتداد کل DNA گسترده یافته بودند.

با این حال در سلول‌های سرطانی، متیل اسکاپ ها، غلظت بالایی از برچسب‌های متیل را در برخی مکان‌های خاص در DNA دارند و هیچ تفاوتی بین آن‌ها وجود ندارد.

سرطان دارای یک بیماری همه‌گیر جهانی است

این تیم در هر نوع سلول سرطانی سینه که مورد بررسی قرار گرفته‌است، همین سرطان را در هر نوع سلول سرطانی که مورد بررسی قرار می‌گیرد، پیدا کرده‌است.

علاوه بر این، آن‌ها همان امضا DNA منحصر به فرد را در سایر انواع سرطان، از جمله لیمفوم، سرطان روده بزرگ و سرطان پروستات دریافت کرده‌اند.

پروفسور مت ترو می‌گوید: ” به نظر می‌رسد که این یک ویژگی عمومی برای همه انواع سرطان است. این یک کشف شگفت‌انگیز است. تقریبا هر قطعه از DNA سرطانی که ما بررسی کردیم، این الگوی بسیار قابل ‌پیش‌بینی را داشته ‌است.”

پروفسور مت  ترو گفت: ” آزمایش این است که تیم از ویژگی دیگری از امضای دی ان دی منحصر به فرد استفاده می‌کند. در آب، DNA  سلول‌های سرطانی خالص به دلیل خوشه‌های سخت تری از برچسب‌های متیل، از نانوساختارهای سه‌بعدی متمایز استفاده می‌کند. همچنین، ساختارها به خوبی به طلا وصل شده‌اند.

مطالب مرتبط
سرطان : دانشمندان خبر از چگونگی سرعت بخشیدن به رادیوتراپی می دهند

محققان یک سنجش را ابداع کردند که از نانوذرات طلا استفاده می‌کند که به محض چسبیدن به نانوساختارهای سه‌بعدی سرطان ۳ D، رنگ را تغییر می‌دهند.

پروفسور ترو می‌گوید که این اتفاق می‌تواند در یک قطره مایع رخ دهد و شما می‌توانید تغییررنگ را با چشم غیر مسلح مشاهده کنید.

او و تیمش قبلا یک فرم ارزان و قابل‌حمل از این تکنولوژی ایجاد کرده‌اند که می‌تواند روزی در تلفن‌های همراه موجود باشد.

هر گونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.