دانشمندان نشانه هایی را در دی ان ای یافته اند که روند تکامل انسان را نشان می دهد

0

دانشمندان نشانه هایی را در دی ان ای یافته اند که روند تکامل انسان را نشان می دهد

تکامل انسان : تکامل هرگز به طور قطع متوقف نمی شود، به همین دلیل است که ما انسان ها هنوز تحت تغییرات تکاملی قرار داریم.

در حال حاضر برخی از محققان دریافتند که چگونه می توان شواهدی را در ژنوم انسان یافت که چگونگی تغییر عملکرد باروری و قلب ما را نشان می دهد.

انتخاب طبیعی همانند کسب فرا قدرت نیست بلکه شامل تغییرات آهسته ای می باشد که بر روی نسل های انسان تاثیر خواهد گذاشت و اغلب بسیار ظریف تر از آن است که ما متوجش شویم.

دانشمندان ژنتیک دانشگاه کوئینزلند استرالیا با استفاده از روش های آماری، راهی را برای شناسایی آن چه که این تغییرات و جهش های متعاقب ژنتیکی رخ داده بر دی ان ای انسان تحمیل می کنند کشف نموده اند.

جیان یانگ، جیان زینگ و گروهی از محققان موسسه علوم مولکولی و بخش مغز موسسه کوئینزلند، اطلاعات ژنومی ۱۲۶،۵۴۵ نمونه موجود در بیو بانک انگلستان را که یک پایگاه اطلاعات بهداشتی واقع در انگلیس است مورد مطالعه قرار دادند.

آنها ۲۸ ویژگی پیچیده نظیر تراکم مواد معدنی استخوان پاشنه، طاسی مردانه، شاخص توده بدنی، سن اولین قاعدگی و یائسگی زنان، سن زنان در هنگام تولد اولین کودکشان، قدرت بدنی، و نسبت کمر به دور کمر را مورد بررسی دقیق قرار دادند.

آنها با مطالعه ژن های مرتبط با این صفات در افراد مختلفی که در سنین متفاوتی قرار دارند، در صدد برامدند تا تفاوت های بین نسل ها را مشخص نمایند.

یانگ اذعان داشت که: “در انتخاب طبیعی یا بقای مطلوب “، ویژگی هایی که بقای انسان را بهبود می بخشند به احتمال زیاد به نسل بعدی منتقل خواهند شد.

برعکس آن نیز، در پروسه ای تحت عنوان انتخاب نامطلوب ممکن است که در آن، احتمال اندکی وجود دارد که جهش های ژنتیکی دی ان ای با تاثیرات منفی بر تناسب اندام به نسل بعدی منتقل شوند.

مطالب مرتبط
امکان استفاده از پردازنده ویژوال کر پیکسل فراهم شد

محققان بیان داشتند که شواهدی از انتخاب منفی، حذف انواع ژن های مضر موجود در خصوصیات انسانی است. و قوی ترین شواهد نیز به صفات مربوط به عملکرد قلب و عروق و عملکرد تولید مثل باز می گردد.

برای عملکرد قلب و عروق، این تیم تغییراتی را در ارتباط با دور کمر و نسبت دور کمر به ران مشاهده نمودند.

قبلا محرز گردیده بود که چربی بیش از حد دور کمر به طور قابل توجهی با افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی مرتبط است. علاوه بر این، آنها شاهد تغییراتی در فشار خون افراد نیز بودند.

اما سن یائسگی زنان همراه با باروری قوی ترین تغییر را نشان داد.

سن اولین قاعدگی و سن اولین باروری هم جزو این نشانگرها بودند چرا که، محققان مشاهده نمدند، همبستگی قوی بین باروری و تناسب اندام ژنتیکی وجود دارد.

این اولین بار نیست که دانشمندان نمونه های موجود در بیو بانک انگلستان را برای بررسی تغییرات تکاملی در انسان تحلیل می کنند.

سال گذشته، محققان دانشگاه کالیفرنیا، ایروین، دی ان ای بیش از ۵۰۰ هزار فرد را در جست و جوی همین  انتخاب مثبت و منفی مورد آزمایش قرار دادند.

آنها دریافتند که تکامل، سبب ایجاد شاخص بدنی مطلوب تر در مردان شده که احتمالا به این دلیل است که مردانی با توده عضلانی بیشتر  از دید زنان مطلوبتر هستند.

اما نباید چندان هیجان زده شوید زیرا دانشمندان در یک مطالعه دیگر که در سال ۲۰۱۱ انجام شده بود نشان دادند که تغییرات تکامل انسان نسبتا متداول حدود یک میلیون سال طول خواهند کشید که بسیار نا امید کننده است.

اختصاصی سایت وردنگارهر گونه کپی برداری با ذکر نام منبع و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.