جینکوبیلوبا چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

0

بگذارید به برخی از مهمترین مزایای سلامتی جینکوبیلوبا را بررسی کنیم:

کاهش وزوز گوش

عصاره جینکوبیلوبا (GBE)، هنگامی که در دوزهای مناسب مصرف می شود، می تواند در کاهش وزوز گوش موثر باشد. زنگ در گوشها نشانه بسیاری از مسائل اساسی از جمله اختلالات گردش خون است. جینکوبیلوبا شامل آنتی اکسیدان ها است و باعث افزایش گردش خون می شود. فلاونوئیدها و ترپنوئیدهای موجود در جینکوبیلوبا موجب حفاظت اعصاب، عضلات قلب و رگ های خونی از رادیکال های آزاد می شوند، در نتیجه از صداهای فانتوم که موجب تحریک گوش می شوند جلوگیری می کنند.

آلزایمر و دمانس را از بین می برد

جینکو مشکلات افرادی که از اختلالات شناختی مانند آلزایمر و زوال عقل رنج می برند را برطرف می کند. پیشرفت های قابل توجهی در توانایی و فعالیت شناختی وجود دارد، که عمدتا به دلیل ترکیبات آنتی اکسیدانی درGBE، از جمله ترپنوئیدها و فلاونوئیدها است. این مولفه ها فعالیت عصبی را تحریک می کنند و مسیرهای شناختی را از پلاک آمیلوئید پاک می کنند. آنها همچنین به کاهش علائم اختلالات بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) در کودکان کمک می کنند.

توانایی های شناختی را افزایش می دهد

مطالعات نشان می دهد که عصاره جینکوبیلوبا (GBE)  دارای توانایی افزایش حافظه و حفظ، افزایش تمرکز و تفکر خلاق است. البته بحث بر سر این است که آیا این یک اثر پلاکتی است یا خیر، از آنجا که مزایای دارویی این گیاه قدیمی شناخته شده است، میلیون ها نفر از مردم سراسر جهان به دلیل افزایش کارایی که در مغز دارد به طرفداران GBE تبدیل شده اند. همچنین به درمان علائم اسکیزوفرنی کمک می کند.

تنظیم جریان خون

تحقیقات نشان داده است که عصاره جینکوبیلوبا قادر به افزایش انعقاد خون و تحریک جریان خون به اندام های بدن از جمله پوست و اندام های ضروری است که به طور کلی  موجب افزایش اکسیژن،  انرژی و قدرت بدن می شوند. این افزایش جریان خون نیز به کسانی که از لرزیدن یا گردش خون ضعیف رنج می برند کمک می کند و این امکان را می دهد تا آنها به مدت طولانی بدون درد راه  بروند. اغلب افراد مبتلا به نقرس به این اثر ضد لخته شدن و خواص ضد التهابی نیازمند می شوند.

درمان بیماری مولتیپل اسکلروز

عصاره جینکو(GBE)  برای افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروز (MS) بسیار مفید است. یک مطالعه بر روی ۲۲ نفر نتایج مثبتی را نشان داد و GBE علائم MS شامل خستگی را کاهش داد. سیستم ایمنی به پوشش محافظتی سلول های عصبی در این بیماری حمله می کند. این آسیب توانایی سیستم عصبی را برای برقراری ارتباط با دیگر قسمت های بدن مختل می کند و موجب اختلالات بسیاری می شود.

مطالب مرتبط
رویاهای مرطوب در مردان چیست و چه عوارضی دارد؟

جلوگیری از بیماری های ارتفاع

مطالعات تایید کرده اند که جینکوبیلوبا کمک می کند تا از بیماری های مرتبط با ارتفاع جلوگیری شود که همچنین به عنوان بیماری کوهی حاد (AMS) شناخته می شود، این شکل افسردگی فیزیکی معمولا در افرادی که به ارتفاع بالاتر از ۲۰۰۰ متری سطح دریا می روند، دیده می شود.

بهبود بینایی

دومین شایعترین علت استفاده از جینکوبیلوبا اثر قدرتمند آن بر روی بینایی است. آنتی اکسیدان های موجود در جینکو کمک می کنند تا سیستم چشم را از استرس اکسیداتیو پاک کنند، در نتیجه از دژنراسیون ماکولا و آب مروارید جلوگیری می شود. همچنین برای افرادی که از گلوکوم و دیگر نقایص بینایی رنج می برند،  GBE نشان داده است که بینایی را بهبود می بخشد و ظرفیت بینایی را افزایش می دهد.

مدیریت درد

جینکوبیلوبا دارای ویژگی های ضد درد خفیفی است که احتمالا ناشی از خواص ضد التهابی ترکیبات آلی است. به عبارت دیگر، زمانی که التهاب کاهش می یابد، درد نیز از بین می رود. این باعث می شود که جینکوبیلوبا برای افرادی که از جراحات و زخم ها و نیز افرادی که از سردرد مزمن رنج می برند، یک گزینه محبوب باشد.

درمان افسردگی

اگر شما از افسردگی یا تغییرات خلقی مزمن رنج می برید، جینکوبیلوبا می تواند به حفظ تعادل هورمونی و افزایش خلق و خو شما کمک کند. نتایج بسیار امیدوار کننده در افراد مسن، به ویژه افرادی که از افسردگی ناشی از مشکلات شناختی رنج می برند، دیده می شود. تحقیقات اخیر در مورد افراد جوان مبتلا به افسردگی نیز نتایج مثبت را نشان داد.

درمان اختلال اضطراب اجتماعی

جینکو همچنین به درمان اختلال اضطراب اجتماعی به دلیل وجود ترکیبات مفید مانند ترپنوئیدها و فلاونوئیدها کمک می کند.

سرگیجه را از بین می برد

تحقیقات در مورد جینکو بیان کرده است که GBE برای درمان علائم سرگیجه نیز مفید است. سرگیجه یک وضعیت است که در آن فرد احساس می کند که محیط اطراف در حال حرکت هستند درحالی که آنها ثابت هستند. جینکولید ها و گلوبید ها که جزء مواد منحصر به فرد این گیاه هستند، مسئول کاهش اثرات سرگیجه می باشند.

مطالب مرتبط
درمان افسردگی نوجوانان با کمک دستورالعمل های جدید

سندرم پیش از قاعدگی را کاهش می دهد

تحقیقات نشان داده است که جینکوبیلوبا در درمان سندرم قبل از قاعدگی (PMS) مؤثر است. سردرد را رفع می کند، اضطراب و خستگی و همچنین درد عضلانی را که بعد از قاعدگی اتفاق می افتد، کاهش می دهد. جینکوبیلوبا همچنین در بهبود روحیۀ زنان مبتلا به PMS بسیار مفید است.

درمان اختلال نعوظ

جینکوبیلوبا می تواند عروق خونی را گشاد کرده و گردش خون را به تمام قسمت های بدن، از جمله اندام های تناسلی افزایش داده و در نهایت به بهبود سلامت باروری کمک کند. جینکوبیلوبا تأثیرات مثبتی بر حفظ تعادل هورمونی از طریق افزایش سطح سروتونین دارد، درنتیجه باعث کاهش دلایلی می شود که منجر به اختلال نعوظ می گردد و سلامت جنسی را همراه با افزایش میل جنسی بهبود می بخشد.

آسم را از بین می برد

جینکو باعث کاهش التهاب می شود زیرا دارای خواص آنتی اکسیدانی است و بنابراین اثر مثبتی بر عملکرد عصبی دارد. افرادی که از جینکو استفاده کرده اند سهولت در تنفس را گزارش کرده اند و علائم کمتر آسم را شاهد بوده اند.

درمان فیبرومیالژیا

مطالعات نشان داده است که عصاره جینکوبیلوبا، در ترکیب با ترکیب شیمیایی کوآنزیم Q10، شبیه به ویتامین ها، به درمان فیبرومیالژیا کمک می کند. این بیماری با درد عضلانی گسترده همراه با از دست دادن حافظه، خواب نامنظم و خستگی مشخص می شود. شناخته شده است که GBE این علائم را به طور موثر کاهش می دهد.

سلامت قلب

عصاره جینکوبیلوبا برای کاهش فشار خون و از بین بردن لخته های خون در سراسر سیستم قلبی عروقی مرتبط است. این دو اثر، هنگامی که ترکیب می شوند، می توانند یک بهبود قابل توجه در سلامت قلب را ایجاد کنند. رگهای خونی عضلانی فشار قلب را کاهش می دهند، در حالی که توانایی ضد لخته شدن به طور قابل توجهی شانس فرد را برای رهایی از حمله قلبی یا سکته مغزی کاهش می دهد.

پیشگیری از سرطان

سطح بالای آنتی اکسیدان های موجود در جینکوبیلوبا، از جمله انواع غنی ترپنوئیدها، فلاونوئیدها و ترکیبات پلی فنیک، همه برای حذف رادیکال های آزاد در سراسر بدن با یکدیگر ترکیب می شوند. جینکوبیلوبا با طیف گسترده ای از آنتی اکسیدان ها می تواند کل بدن را از بیماری های مزمن، به ویژه بیماری های سرطان و قلب محافظت کند، زیرا رادیکال های آزاد، دیواره های رگ های خونی در سیستم قلبی عروقی را تضعیف می کنند.

مطالب مرتبط
با موثرترین و مفیدترین دمنوش چاقی آشنا شوید

خواص ضد پیری

یکی از فرهنگ های عمومی استفاده از جینکوبیلوبا خاصیت  ضد پیری است. در حالی که بسیاری از ادعاها کمی اغراق آمیز هستند، آنتی اکسیدان ها در GBE کمک می کنند که پوست کشیده و سالم باقی بماند و باعث کم شدن ظاهری چین و چروک و سایر نقاط مرتبط با سن و بهبود و کاهش زخم ها می شود.

جلوگیری از اختلالات عصبی

جینکوبیلوبا تأثیر مثبت بر سیستم عصبی را با سرعت بخشیدن به زمان واکنش و کاهش شانس فرد برای اختلالات عصبی نشان می دهد. همچنین کاهش علائم بیماری پارکینسون و بیماری رینود هر دو با مصرف جینکوبیلوبا ارتباط دارند.

کاهش علائم هموروئید

جینکوبیلوبا در کاهش درد حاد مربوط به هموروئید موثر است. همچنین علائم تورم و خونریزی را که به دلیل افزایش فشار داخل ورید روده رخ می دهد، کاهش می دهد.

نحوه مصرف جینکوبیلوبا

جینکوبیلوبا در قالب های مختلف موجود است که شامل قرص ها، کپسول ها، عصاره های مایع و برگ های خشک شده برای چای می باشد.

تحقیقات نشان داده است که ۱۲۰ تا ۲۴۰ میلی گرم جینکو در روز برای مصرف مفید است که به دوزهای مختلف تقسیم شده است. با این وجود پس از مشورت با پزشک، می توان آن را به تدریج افزایش داد.

اثرات جانبی

برخی از عوارض جانبی در مورد جینکوبیلوبا وجود دارد. لیست آن ها به شرح زیر است:

  • سرماخوردگی
  • سردرد
  • یبوست
  • ناراحتی معده
  • آلرژی

واکنش های آلرژیک به جینکوبیلوبا به دلیل حضور اسید جینکولیک، شبیه به آنهایی که در کاهو یا سیب یافت می شود، نسبتا رایج است.

خطرات

استفاده از جینکوبیلوبا در شرایط زیر توصیه نمی شود:

بارداری و قاعدگی: از مصرف جینکوبیلوبا در هنگام بارداری و قاعدگی اجتناب کنید زیرا جینکو نوعی ضد انعقادی طبیعی است. همچنین اگر از اختلالات خون رنج می برید که باعث انسداد خون نمی شود، از مصرف آن اجتناب کنید.

جراحی: در صورت جراحی یا برنامه ریزی برای یک فرد، از جینکو استفاده نکنید.

پوست حساس: افراد مبتلا به پوست حساس باید این را تنها پس از مشاوره با دکتر خود امتحان کنند.

تشنج: اگر سابقه تشنج داشته باشید، هنگام استفاده از جینکو مراقب باشید.

SSRI : افرادی که از داروهای ضد افسردگی مانند SSRI استفاده می کنند باید قبل از استفاده جینکو در رژیم غذایی خود با پزشک مشورت کنند.

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.