محافظت از سلامت چشم با گیاه ستاره ای کره ای بخصوص در افراد مبتلا به دیابت

دیابت

دیابت – این روزها عصاره گل ستاره ای کره ای همانند یک مکمل غذایی عمل میکند. اما قبلا نیز، این گیاه گلدار به عنوان یک گیاه دارویی قابل اطمینان در شرق آسیا مورد استفاده قرار میگرفته است. محققان کره ای از این گیاه در درمان دیابت که منجر به بیماری رتینوپاتی (بیماری مربوط به شبکیه چشم که باعث اختلال یا از بین رفتن دید چشم میگردد) میشود، استفاده می کنند.

دیابت بر روی بسیاری از قسمت های بدن تأثیر میگذارد. دیابت در چشم ها، باعث اختلال در شبکیه چشم میشود که یک بیماری شایع و سختی است که در آن عروق خونی ریز و کوچک در چشم، شروع به تجزیه شدن کرده و محتویات داخل شبکیه به بیرون تراوش میکنند.

هایپرگلیسمی یا افزایش قند خون، باعث تجزیه شدن رگ های خونی در شبکیه چشم میشود. همچنین به دیواره خونی در شبکیه آسیب میرساند که سبب تجمع مایعات در داخل ماکولای چشم ها  شده و بینایی را دچار اختلال میکند.

درمان بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی باید در اسرع وقت انجام شود و تنظیم قند خون در کاهش پیشرفت این بیماری بسیار تاکید میشود.

علیرغم  پیشرفت و استفاده از داروهایی که سطح قند خون را کاهش میدهند، اما باز هم رتینوپاتی دیابتی یک مشکل رایج است. از این رو، گروه تحقیقاتی موسسه طب شرقی (KIOM)،  در جستجوی روشهای درمان با گیاهان هستند تا بیماری دیابت و مشکلات مربوط به آن را کم کرده و یا حتی درمان کنند.

موش های مبتلا به دیابت نوع۲ ، با عصاره گل ستاره ای کره ای درمان شدند

پیش از این گروهی از پژوهشگران ، گزارش داه بودند که عصاره گل ستاره ای کره ای، میتواند مانع از تشکیل و تجمع glycation در موشهای مبتلا به دیابت شود. آنها همچنین در تحقیقاتی که قبلا انجام داده بودند، گلها، برگها و ریشه گیاه را به منظور فرآیند تبدیل به عصاره این گیاه، جمع آوری کرده بودند.

مطالب مرتبط
مسمومیت غذایی و درمان دارویی آن + نکات مهم درمان

محققان عصاره این گیاه را بر روی موش هایی که بطور غیرارادی دیابت توری(Torii) یا (SDT)، داشتند آزمایش کردند. دیابت توری، نمونه رایج حیوانی میباشدکه دیابت نوع ۲ را در انسان شبیه سازی میکند. یک گروه از این موجودات طبیعی و سالم بودند و سه گروه دیگر ، مبتلا بهSDT بودند.

هر روز، دو گروه از مبتلایان به SDT با دوزهای مختلفی از عصاره گل ستاره ای کره ای (۵۰ و ۱۰۰ میلیگرم در هر کیلوگرم از وزن بدن)  تحت درمان قرار گرفتند. دوره درمان ، شش هفته به طول انجامید و در طی آن، محققان میزان قند خون را کنترل میکردند.

در پایان این تحقیق، موش ها از بین رفتند و چندین آزمایش به منظور ارزیابی وضعیت شبکیه چشم، دیواره خونی در شبکیه و رگهای خونی داخل چشم انجام گرفت.

گیاه دارویی کره ای قادر است از آسیب رسیدن به دیواره خونی شبکیه ناشی از بیماری دیابت، محافظت کند

یافته های این محققان نشان داد که عصاره گل ستاره ای کره ای، به طور موفقیت آمیزی، عدم کارآیی رگهای شبکیه در موشهای مبتلا به دیابت را کاهش میدهد. در حیواناتی که تحت درمان قرار گرفتند، نفوذپذیری عروق خونی و سایر علائم  عروق شبکیه سالم چشم، به اثبات رسید.

این عصاره همچنین میتواند باعث کاهش آپوپتوز یا خودکشی سلول ها،در سلول های عروق شبکیه شود. گذشته از این، میزان AGE هایی که در داخل ماکولا جمع شده اند را نیز کاهش می دهد.

آزمایش ها نشان میدهند که ۱۰۰ میلی گرم در کیلوگرم از این عصاره، میتواند مانع از تشکیل AGE در موش های دیابتی شود. بنابراین، آنها  مقدار ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم از این عصاره را بر روی موشهایی که دیابت نوع۲  داشتند و شبیه وضعیت رتینوپاتی دیابتی در انسان بود، را مورد آزمایش قرار دادند.

مطالب مرتبط
هیپومنیزیمی چیست؟ بررسی علل و علائم

در موشهایی که تحت درمان قرار گرفته بودند، در ترشح عروق شبکیه چشم و از دست دادن سلولهای عروقی خون، کاهش قابل توجهی دیده میشد. آزمایش ها نشان داد که عصاره این گیاه، سبب تقویت دیواره خونی شبکیه میشود، همچنین از دست دادن occluding را که نوعی پروتئین مهم در نفوذپذیری  دیواره خونی میباشد را، به حداقل میرساند. تمام اینها با هم، اثرات ترشح عروق شبکیه ناشی از بیماری دیابت را کاهش میدهند.

محققان به این نتیجه رسیدند که عصاره این گیاه، این توانایی را دارد که اثرات بیماری دیابت بر روی شبکیه چشم را با جلوگیری از تشکیل  AGE کاهش دهد.حال آنکه، اثربخشی این عصاره، بستگی به دوز مصرفی آن دارد و دوزهای ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم نشان دهنده این بودند که  این مقدار،موثر و مفید بوده است.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

نظرات بسته شده است.