روزه داری دوره ای به سرعت موجب بهبود بسیاری از مراحل درمانی می شود

روزه داری

0

وقتی به گرسنگی فکر می کنید، احتمالآ تمام چیزهایی که به ذهن شما می آیند منفی هستند مثل قحطی و ضعف و مرگ . اما روزه داری دوره ای یا نوبتی، موضوع دیگری است زیرا تحقیقات مداوم نشان داده اند که محدود نمودن موقت مصرف کالری توسط شما می تواند بسرعت موجب بهبود واکنش های درمانی متعدد در بدنتان شود.

در موسسه ملی سالمندی، دانشمند برجسته ای بنام دکتر مارک متسون راجع به اثرات روزه داری و رژیم گرفتن بر سالمندی و درمان و بهبود یافتن از این طریق برای بیش از ۳ دهه تحقیق نمود. او به نشریه روانشناسی امروز گفت که روزه داری دوره ای میتواند برای بدن بسیار مفید باشد، در حالیکه خوردن موجب انبارنمودن بدن با مواد غذایی میشود و همچنین باعث آماس و اضطراب کاهش دهنده اکسیژن در بدن میگردد و میتواند به اعضای بدن آسیب برساند و به مرور زمان، روند پیر شدن را تسریع نماید. لذا خودداری از خوردن یا محدود نمودن مصرف انواع خاصی از غذاها بطور موقت میتواند خطر به ابتلا به بعضی بیماریهای مزمن را کاهش داده و تعدادی را درمان نماید.

البته گرسنگی طولانی راه حل همه مشکلات نیست و لذا دکتر متسون تاکید میکند که ایجاد تعادل بین خوردن و نخوردن برای استفاده از منافع روزه داری دوره ای، جنبه اساسی دارد. دکتر متسون و دیگر محققان مغز میگویند که روزه داری دوره ای میتواند موجب افزایش عوامل زیست شیمیایی و زیست شناسی مربوط به ابتلای کمتر به بیماری و سلامتی بهتر و بطور کلی، عمر طولانی تر شود. همچنی شما میتوانید  با استفاده از این روش عملکرد ذهن خود را بهبود بخشید و خطر ابتلا به بیماریهای دوران سالمندی مثل بیماری قلبی و سرطان و مرض قند و بیماریهای مغزی را کاهش دهید.

مطالب مرتبط
هورمون آسپروسین درمان چاقی و دیابت

یک پژوهش که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انجام شد، نشان داد که روزه داری بمدت ۳ روز قدرت بازسازی کلی سامانه مقاومت بدن را به میزان قابل توجهی افزایش میدهد که حتی در افراد پیر نیز موثر است. سلولهای مقاوم  بدن به مرور زمان فرسوده میشوند و انجام وظیفه خود را در سطح مناسب متوقف میکنند . زمانی تصور میشد که هیچ کاری نمیتوان برای درمان آنها انجام داد ولی پژوهشگران تعجب کردند وقتی دریافتند که روزه داری میتواند تاثیر مثبتی در این زمینه داشته باشد.

قدرت تشخیص عناصر: کشف دهان شویه چسبناک نقره ای با کیفیت، ترکیبات طبیعی مثل مشروبات، پوست سیاهرنگ درخت گردو.  به صفر رساندن شیرین کننده های مصنوعی، رنگها یا الکل. راجع به فروشگاه سلامت جنگلبان، مطالب بیشتری یاد بگیرید و به حمایت از این پایگاه خبری کمک کنید.

در طول تحمل گرسنگی، بدن شما تلاش میکند که از طریق بازیابی سلولهای مقاومی که نیازی به آنها نیست، بویژه سلول هایی که آسیب دیده اند، انرژی ذخیره نماید . گرسنگی باعث تشویق سلولهای اصلی میشود تا به ایجاد سلولهای جدید سفید خون برای مبارزه با عفونت در مرحله ای بپردازند که میتوانند بطور خودکار به تولید مجدد آنها اقدام کنند. لذا دستگاههای بدن که بدلیل پیری یا دارو درمانی آسیب دیده اند، قادرند که یک سامانه مقاوم کاملآ جدید را بوجود آورند.

روزه داری برای مغز شما هم مفید است

روزه داری اصولآ بدن شما را مجبور میکند که از چربی ها و ترکیبات آلی و قندهای ذخیره شده استفاده کند و به نوعی دفع مسمومیت نماید. در واکنش به مبارزه با گرسنگی، مغز شما با مسیرهای عکس العمل به اضطراب و پریشانی منطبق و هماهنگ میشود. مغز شما پروتئین بیشتری تولید میکند که رشد یاخته های عصبی را افزایش میدهد و محل تماس عصب ها را تقویت می نماید و همچنین تولید راکیزه ها را در سلولهای عصبی زیاد میکند و خطر رشد بیماریهایی مثل آلزایمر یا پارکینسون را کاهش میدهد.

مطالب مرتبط
ترشح صفرا و نقش اسیدهای صفراوی در هضم غذا

روزه درمانی روش جدیدی نیست و از هزاران سال پیش مورد استفاده بوده است. بقراط حکیم یکی از حامیان این روش بود و به پیروانش آموخت که گرسنگی کشیدن به بدن کمک میکند که خودش را درمان نماید. این روش همچنین یک شیوه رایج در برنامه درمانی هند قدیم بنام آیورودا میباشد.

با وجود این منافع، افراد باید در هنگام روزه درمانی محتاط باشند. روشهای بسیار مختلفی وجود دارند که میتوانند در این رابطه استفاده شوند مثل محدودیت جدی مصرف کالری برای یک یا دو بار در هفته یا روزه داری کامل برای چند ساعت در روز بطور منظم و مصرف غذاهای کم کالری، ولی در هر صورت مهم است که وقتی احساس ضعف یا بیماری میکنید، به نیاز بدن خود توجه نمایید.

با این حال منافعی که از انجام روزه داری دوره ای حاصل می شوند، بسیار زیاد هستند. البته شما اخبار زیادی در این مورد از رسانه ها نمی شنوید چون صنایع غذایی نمی خواهند شما کمتر بخورید و شرکت های دارویی مایل نیستند شما به داروی کمتری نیاز داشته باشید.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.