زایلیتول چیست؟ بررسی ارزش غذایی و فواید

0

زایلیتول چیست؟ هنگامی که افراد برای اولین بار نام زایلیتول را میشنوند، اولین جوابی که ممکن است به نظرشان بیاید، یک ماده شیمیایی است که احتمالا برای سلامتی نیز مناسب نیست. با این حال، با توجه به نام گمراه کننده ای که دارد، در واقع یک ماده بسیار ارزشمندی برای افزابش سلامتی محسوب می شود.  زایلیتول جایگزین شکر است و خیلی بهتر از شکر سفید تصفیه شده می باشد و غالبا به عنوان یک شیرین کننده طبیعی، برای بیماران دیابتی مفید است. شیرینی این ماده از ساکارز است و کالری آن کمتر از ۳۳% می باشد.

زایلیتول به علت اینکه به راحتی تجزیه نمی شود، برای بیماران دیابتی بسیار مهم است و در بدن افراد عادی شبیه قند های معمولی و کربوهیدراتها عمل می کند. این قند شاخص گلیسمی ۱۰۰ دارد در حالیکه این شهخص در زایلیتول بین ۱۳-۷ است. این بدین معناست که میتوان از آن بدون اینکه قند خون را افزایش یا کاهش دهد، استفاده کنیم.

زایلیتول متعلق به گروه شیمیایی پلیول ها می باشد که به عنوان الکل قندی نیز شناخته می شود. زایلیتول نه قند است و نه الکل، اما ساختار شیمیایی آن شبیه این دو ماده می باشد. زایلیتول دارای فیبر است که در میوه ها و سبزیجات مانند قارچ، انواع توت ها، جوف دانه های ذرت، نیشکر و غان وجود دارد.

زایلیتول به روش های مختلفی استخراج و تهیه می شود از جمله از طریق گرفتن شیره ساقه درخت غان .مواد شیمیایی از تخمیر زایلوز به دست می آید و حاصل مقدار زیادی زایلیتول می باشد.

با هیدروژناسیون زایلوز، قند آلدئید به الکل تبدیل می شود. دانشمندان آلمانی و فرانسوی این روش را در قرن ۱۹ میلادی کشف کردند اما تا سال ۱۹۳۰ میلادی نوع خالص آن را به دست نیاوردند. این ماده را در طول جنگ جهانی دوم، سربازان به عنوان قند مورد استفاده قرار می دادند و امروزه از آن برای شیرین کننده آدامس، خمیر دندان، دهانشویه و حتی برخی از داروها مصرف می کنند.

مطالب مرتبط
نحوه استفاده ستریزین ( Cetirizine ) + عوارض و تداخلات دارویی

مصرف زایلیتول به عنوان یک شیرین کننده طبیعی، تحت بررسی و مورد بحث می باشد زیرا با اینکه از مواد خام طبیعی استخراج شده و جایگزین مناسبی برای شکر می تواند باشد، اما باید مورد پردازش شیمیایی قرار بگیرد.

ارزش تغذیه ای زایلیتول

به عنوان جایگزین شکر، زایلیتول هیچ ویتامین یا ماده معدنی ندارد اما شامل کربوهیدرات، کالری و انواع ترکیبات ارگانیک است که بر روی بدن تاثیر می گذارد. مطالعات اخیر نشان می دهد که این شیرین کننده ،حاوی هاپیرگلیسمی است که میتواند اثرات مهم سلامتی را بر روی بدن داشته باشد.

برخی مزایای زایلیتول

توانایی کنترل قند خون و انسولین، کنترل دیابت، کاهش رشد باکتری ها، بهبود سلامت لثه ها و دندان ها، جلوگیری از پرخوری، کمک به کاهش وزن، مبارزه با ویروس های خطرناک، از بین بردن عفونت گوش، تقویت و سلامت سینوس ها، ساختن استخوان های قوی، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش زخم ها، جلوگیری از بوی بد نفس و دهان و محافظت بدن در برابر سلول های سرطانی معده.

هرگونه  کپی برداری با نام وردنگار و لینکدهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.