در مورد داروی سایمتیکون چه می دانید؟

سایمتیکون

0

در مورد داروی سایمتیکون چه می دانید؟ این دارو که برای درمان نفخ شکمی تجویز می شود، بیشتر برای نوزادان توصیه و تجویز می شود. در این مطلب به بررسی این دارو می پردازیم.

شربت سایمتیکون چیست؟

شربت یا قطره سایمتیکون از داروهایی است که درد ناشی از نفخ‌های شکمی را کاهش داده و از این طریق به دفع گاز از روده کمک می‌کند. این دارو با از بین بردن حباب‌های گاز اضافی در روده به کاهش علائم نفخ و دل درد کمک می‌کند.

سایمتیکون به اشکال مختلفی همچون کپسول، قرص جویدنی و قطره یا شربت وجود دارد. شربت سایمتیکون برای از بین بردن نفخ و دل درد نوزادن تجویز می‌شود. این دارو به شکستن حباب‌های گاز در روده کمک کرده و التهاب، ناراحتی یا درد ناشی از گاز اضافی موجود در دستگاه گوارش را کاهش می‌دهد.

اشکال دارویی:

 • کپسول: ۱۸۰ میلی گرم
 • قرص جویدنی: ۴۰ میلی گرم (سایمتیکون ۴۰)
 • قطره: ۲ میلی گرم در میلی لیتر (قطره سایمتیکون)

مقدار و روش مصرف داروی سایمتیکون | دایمتیکون

 • قبل از شروع درمان با داروی سایمتیکون، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
 • دوز و مقدار داروی دایمتیکون ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.
 • اگر می‌خواهی قطره سایمتیکون را به کودک خود بدهید، توجه فرمایید که این دارو را بیش از مقدار تجویز شده (بیش از ۱۲ قطره در روز مجاز نیست) به کودکتان ندهید.
 • قبل از هر بار استفاده، قطره دایمتیکون را تکان دهید و پس از استفاده، درب بطری را محکم ببندید.
 • اگر فراموش کردید که دوز داروی دایمتیکون روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

 تداخلات دارویی سایمتیکون | دایمتیکون

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی( داروی آنتی‌ اسید و یا داروی حاوی سایمتیکون مانند آلومینیوم ام جی اس)) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

مطالب مرتبط
اختلال هویت تجزیه ای ( هویت پریشی ) یا اختلال گسست هویت

سایمتیکون ( دایمتیکون ) جذب داروهای تیروئید (مانند لووتیروکسین) را کاهش می‌دهد. این داروها را ۴ ساعت قبل یا بعد از مصرف داروی سایمتیکون بخورید.

قطره سایمتیکون برای نوزادان

محلول سایمتیکون نوزادان یک عامل ضد عفونی کننده برای کاهش التهاب، ناراحتی یا درد ناشی از گاز مازاد موجود در دستگاه گوارش است و برای از بین بردن علائم آن در دستگاه گوارش، یعنی التهاب، خارش و استفراغ، مورد استفاده قرار می گیرد. البته این کار بیشتر تحت تاثیر باورهای عمومی انجام می شود و شواهد خاصی وجود ندارد که سایمتیکون برای این استفاده موثر باشد. همچنین هیچ مدر

کی وجود ندارد که سایمتیکون برای درمان کولیک نوزادان مفید باشد، اما استفاده از آن ضرری هم ندارد.

این محصول برای از بین بردن نشانه های گاز اضافی ناشی از بلع هوا و برخی غذاها برای نوزاد استفاده می شود. محلولسایمتیکون نوزادان به شکستن حباب های گاز در روده کمک می کند.

نحوه استفاده از شربت / محلول سایمتیکون نوزادان

قبل از هر بار استفاده، ظرف را خوب تکان دهید. محلول / شربت سایمتیکون نوزادان را در صورت لزوم به صورت خوراکی و بطور معمول پس از وعده های غذایی و در زمان خواب و یا با دستور دکتر به کودک بدهید. همه راهنمایی های موجود بر روی بسته بندی محصول را پی گیری کنید. اگر در مورد هر گونه اطلاعاتی مطمئن نیستید، با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

قطره چکان را با دوز مناسب پر کرده و مایع را به آرامی داخل دهان کودک بریزید. همچنین می توانید دوز مناسب را با قطره چکان اندازه گیری کرده و آن را با ۳۰ میلی لیتر آب سرد، شیر یا هر نوشیدنی مجاز دیگر خوب مخلوط کرده و محلول را به نوزادتان بدهید. دوز مناسب بر اساس سن و وزن کودک شماست.

اگر در مورد فرزندتان، خود درمانی می کنید (بدون اطلاع پزشک)، نباید از بیش از ۱۲ دوز سایمتیکون در روز استفاده کنید.

مطالب مرتبط
نحوه گرفتن رژیم گندم سیاه + بررسی مزایا و فواید

پس از هر بار استفاده، قطره چکان را خوب تمیز کرده و در بطری را محکم ببندید.

اگر وضعیت فرزند شما همچنان ادامه داشته باشد یا بدتر شود، یا اگر فکر می کنید مشکل جدی پزشکی وجود دارد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

فعل و انفعالات

اگر مصرف این محصول را تحت نظر دکتر قرار دهید، پزشک یا داروساز ممکن است از تعاملات و واکنشهای احتمالی دارو مطلع بوده و برای آنها نسخه داشته باشد. قبل از چک کردن با پزشک یا داروساز، شروع، توقف یا تغییر دوز دارو را سر خود انجام ندهید.

پزشک را از هر گونه دارو اعم از آنتی اکسید یا داروهای گوارشی که کودک شما از آن استفاده می کند، مطلع کنید، زیرا ترکیب بعضی از داروهای دیگر ممکن است خود حاوی سایمتیکون باشد.

سایمتیکون می تواند جذب داروهای تیروئید (مانند لووتیروکسین) را کاهش دهد. اگر داروی تیروئید مصرف می کنید، حداقل ۴ ساعت قبل یا بعد از داروهایی که حاوی سایمتیکون هستند آنها را مصرف کنید.

فهرستی از تمام داروهای مصرفی خود را به همراه داشته و به دکتر یا داروساز مربوطه، نشان دهید.

عوارض جانبی

هیچ گونه عوارض جانبی ناشی از این داروها گزارش نشده است. با این حال، اگر برای فرزندتان در طول مصرف این دارو هرگونه عارضه ناخوشایندی دیدید، به پزشک اطلاع دهید.

آلرژی و واکنش حساس به این محصول بسیار نادر است. اما اگر متوجه یکی از علائم در قالب یک واکنش حساسیتی جدی شدید، فوراً به پزشک مراجعه کنید:

جوش، خارش یا تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس.

البته این همه عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر اثرات دیگری را که در بالا ذکر نشده است دیدید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

مصرف در بارداری و شیردهی

 • مصرف سایمتیکون در بارداری: داده های کنترل شده ای در مورد مصرف سایمتیکون در بارداری انسان در دست نیست. بنابراینعوارض سایمتیکون در بارداری مشخص نیست. مصرف سایمتیکون در بارداری در صورتی مجاز خواهد بود که مزایای استفاده از آن بر معایب احتمالی اش غالب باشد.
 • مصرف سایتیکون در شیردهی: داده ای مبنی بر خروج سایمتیکون در شیر انسان در دست نیست. مصرف سایمتیکون در شیردهی باید با احتیاط باشد.
مطالب مرتبط
بوتاکس زیر چشم - آیا می توانیم زیر چشمان خود را بوتاکس کنیم؟

نکات با اهمیت:

 • عوارض سایمتیکون شامل دفع گاز از رکتوم می باشد.
 • در مورد نحوه مصرف سایمتیکون توجه داشته باشید که اگر این دارو بعد از وعده غذایی و در زمان خواب استفاده شود بهترین عملکرد را خواهد داشت.
 • قرص جویدنی این دارورا باید قبل از فرو دادن به خوبی جویده شوند.
 • قطره  را می توانید با آب یا شیر خشک میکس کنید تا بلعیدن سایمتیکون برای نوزادان تسهیل شود.
 • فرم مایع سایمتیکون حاوی فنیل آلانین می باشد. در صورت ابتلا به فنیل کتونوریا پیش از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.

هشدار

– دوره درمان را کامل کنید.

– دارو را طبق دستور پزشک مصرف نمایید.

– در صورت وجود علائم آپاندیسیت و التهاب روده از مصرف دارو خودداری نمایید.

– ممکن است در حین مصرف این دارو نیاز به محدود کردن مصرف سدیم باشد.

– حداقل فاصله زمانی مصرف دارو از سایر داروهای خوراکی یک تا دو ساعت می باشد.

– این دارو می تواند با تستهایی که از رادیوداروها در آنها استفاده می شود ایجاد تداخل نماید. لذا در صورت نیاز به انجام این تستها پزشک خود را از مصرف این دارو مطلع سازید.

– در صورتیکه دارو بعنوان ضد اسید مصرف می شود،بیشتر ازدو هفته آنرا مصرف ننمایید مگر با تجویز پزشک .

– در صورتیکه بیمار دارو را در دوزهای بالا و یا به صورت مکرر مصرف می نماید،بیمار را از اثرات مسهل بودن دارو مطلع سازید.

– قبل از مصرف شیشه را بخوبی تکان دهید.

– این دارو می تواند با تستهای ترشح اسید گوارشی تداخل ایجاد نماید.قبل از انجام این گونه تستها پزشک خود را از مصرف این دارو مطلع سازید.

– جهت اثر بیشتر، دارو را یک تا سه ساعت بعد از غذا و هنگام خواب مصرف نمایید.

– در صورتیکه دارو را برای مدت زمان طولانی مصرف می نمایید،جهت بررسی روند بهبودی به طور مرتب به پزشک مراجعه نمایید.

– در صورتیکه یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف نمایید ولی اگر زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است ، آن نوبت را مصرف نکرده و مقدار مصرف نوبت بعدی را دو برابر نکنید.

گردآوری: وردنگار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.