آخرین داروی پیشگیری از سردرد های میگرنی چه کاری می تواند انجام دهد؟

سردرد های میگرنی

0

سردرد میگرنی – FDA ، Ajovy را به عنوان دومین داروی پیشگیری از میگرن معرفی شده به بازار در سال جاری تایید کرده است. با این حال، نگرانی هایی در مورد هزینه ها وجود دارد. موج دوم کمک رسانی ممکن است به زودی برای افرادی که از سردرد میگرنی رنج میبرند، از راه برسد.

اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) اخیرا یک داروی جدید را تایید کرده است که میتواند بطور قابل توجهی باعث کاهش تکرار میگرن شود.

نام این دارو Ajovy (fremanezumab) است و توسط Teva Pharmaceuticals ساخته شده است.

Ajovy یک بار در ماه و یا در چهار نوبت توسط تزریق وارد بدن میشود، اما میتواند برای شما ۵۷۵ دلار (ماهانه) و ۱۷۲۵ دلار (در هر نوبت) هزینه در بر داشته باشد.

این دومین دارو جدید میگرن است که در سال جاری توسط FDA تایید شده است. در ماه می، آژانس به Aimovig، به عنوان داروی طراحی شده برای جلوگیری از سردردهای دردناک قبل از شروع میگرن، چراغ سبز نشان داد.

بیماری دردناک رایج

با برخی برآوردها، میگرن سومین بیماری شایع در جهان است.

طبق گفته The Trust، شیوع میگرن بیشتر از دیابت، صرع و آسم است.

بیشتر از ۱۵ درصد مردم جهان این نوع از سردرد را تجربه کرده اند.

علاوه بر این، تقریبا ۲ درصد از جمعیت جهان میگرن مزمن را تجربه کرده اند. این یکی از ۱۰ علت اصلی ناتوانی است.

درد میتواند از یک تا چند ساعت و یا تا چند روز طول بکشد.

به گفته دکتر هوی ژنگ، متخصص مغز و اعصاب در مرکز پزشکی Mercy در مریلند، میگرن فراتر از یک سردرد است.

افراد مبتلا به این بیماری علائم غیرفعالی مانند مشکل در تکلم، دوری از نور و سر و صدا، حالت تهوع و استفراغ را تجربه میکنند.

مطالب مرتبط
چالش 30 روز غذای سالم: مصرف قهوه برای تسکین درد

ژنگ می­افزاید که میگرن مزمن (هشت حمله یا بیشتر در هر ماه) بیش تر در زنان اتفاق می­افتد.

ژنگ به Healthline گفت: این امر میتواند به دلیل تغییرات در هورمون ماهانه باشد. این حملات میتواند در اطراف دوره ماهانه شما، در دوران بارداری و همچنین در دوران یائسگی اتفاق بیفتد.

هر کسی که میگرن را تجربه میکند، متوجه میشود که عوامل مختلفی میتوانند یک حمله را ایجاد کنند. عوامل ایجاد کننده، کافئین، استرس و کم خوابی هستند.

با این حال، برخی از میگرن ها ممکن است ناشی از تغییرات شیمیایی در مغز و یا فعالیت غیر طبیعی مغز باشد، در حالی که حتی یک نوع میگرن وجود دارد که در خانواده ها به صورت ارثی نهادینه است.

نوع جدیدی از داروها

Ajovy یک طبقه بندی جدید از دارو است که به نام آنتی بادی پپتید مرتبط با ژن ضد کلسیتونین (anti-CGRP) معروف است.

آن نیز، مانند Aimovig، طراحی شده است تا از پیشگیری از سردرد میگرنی جلوگیری کند.

ژنگ گفت: Ajovy بخشی از یک نوع جدید از داروهای مسدود کننده CGRP است که در مکانیزم کاملا جدیدی نسبت به درمان های قبلی عمل میکنند. CGRP یک قسمت پروتئینی است که میتواند شروع و حتی طولانی شدن درد های میگرنی را تحت تاثیر قرار دهد. نشان داده شده است که تاثیراتی نیز بر کاهش تعدد میگرن نیز داشته است.

بر اساس تحقیقات اخیر، زمانی که CGRP آزاد میشود، میتواند باعث التهاب شدید در پوشش مغز (مننژ) میشود. برای بسیاری از افراد مبتلا به میگرن، این چیزی است که باعث حمله میشود.

loading...

در حال حاضر دو نوع داروی ضد CGRP در خط تولید وجود دارد: گالکئانزوماب، ساخته شده توسط لیلی و اپیتوزوماب، ساخته شده توسط Alder BioPharmaceuticals.

انتظار میرود که هر دو شرکت تا پایان سال جاری توسط FDA مورد تایید قرار گیرند.

مطالب مرتبط
مصرف یک تخم مرغ در روز ممکن است خطر سکته مغزی را کاهش دهد

گرچه داروهای ضد CGRP از حملات میگرنی جلوگیری نمیکنند، اما می توانند تکرار آن را تا ۵۰ درصد کاهش دهند.

آنها همچنین میتوانند حملاتی را انجام دهند که کمتر اتفاق می­افتد.

سردرد می تواند بدتر شود

به گفته موسسه غیرانتفاعی (Clinical and Economic Review) (ICER)، بیمارانی که برای بررسی داروهای میگرنی مورد بررسی قرار میگرفتند، اغلب به علت عدم اثر بخشی یا عدم تحمل کافی، درمان را متوقف کرده یا تغییر داده بودند.

ICER گزارش میدهد که بیماران مبتلا به میگرن اپیزودیک، بدون اتخاذ درمان مناسب، احتمال ابتلا به میگرن مزمن را افزایش میدهند.

این درمان شامل داروهای ضد افسردگی، داروهای مخصوص فشار خون بالا و داروهای ضد انعقاد خون است. آنها با عوارض جانبی مانند نقص ادراکی، افسردگی، افزایش وزن، خشکی دهان و اختلال عملکرد جنسی مواجه میشوند.

با این حال، طبق گفته ژنگ، مطالعات بالینی نشان میدهد که این کلاس جدید دارو عوارض جانبی بیشتری نسبت به داروهای پیشین ندارد. جدی ترین مسئله ای که بیماران بر اساس بررسی ها، آن را عنوان کردند، سوزش در محل تزریق بود.

اثرات استفاده طولانی مدت

CGRP نقش مهمی در محافظت از اندامهای تامین شده با اکسیژن کافی، در زمانی که جریان خون با سکته مغزی یا حمله قلبی قطع میشود، دارد.

CGRP رگهای خونی را گسترش میدهد و همچنین در تنظیم فشار خون و بهبود زخم موثر است.

مسدود کردن CGRP در بلند مدت ممکن است با این مشکلات مهم مواجه شود، چیزی که هنوز در مورد این کلاس جدید از دارو بررسی نشده است.

استفاده از هر دارویی که تنها به مدت کوتاهی توسط بیماران انتخاب شده مورد مطالعه قرار گرفته است، نیاز به احتیاط در مصرف دارد.

به عنوان مثال، کارشناسان گوشزد می کنند که زنان با استفاده از این نوع از دارو تا زمانی که دارو از بدن آنها پاک نشود باردار نمی­شوند ، فرایندی که میتواند چندین هفته طول بکشد.

مطالب مرتبط
مواد شیمیایی مورد استفاده برای تولید محصولات با ایجاد اختلالات مغزی در کودکان مرتبط هستند

Ajovy گران است، اما کمک وجود دارد

در حالی که هزینه سالانه مصرف Ajovy در حدود ۷۰۰۰ دلار در سال است، اگر شما توسط هر برنامه بیمه ای دولتی یا فدرال بیمه شده باشید، این دارو به طور معمول پوشش داده میشود.

بیماران مبتلا به میگرن که در معرض استفاده از این دارو قرار میگیرند، میتوانند از وب سایت داروخانه بازدید کنند و برای اخذ کارت تخفیف ثبت نام کنند.

این  تخفیف ممکن است تا ۱۰۰ درصد هزینه های مصرف شده توسط شما را پوشش دهد.

خط آخر

داروهای مسدود کننده CGRP مانند Ajovy در آزمایشات بالینی ثابت کرده اند که فراوانی حملات میگرن را تا ۵۰ درصد کاهش میدهند.

تنها اثر جانبی Ajovy، که توسط آزمایشات بالینی نشان داده شد، سوزش در محل تزریق بود.

برای افرادی که برای پیشگیری از حملات میگرنی مزمن نیاز به کمک دارند، این درمان جدید میتواند روزهای بدون درد بیشتری را برایشان به ارمغان آورد و کیفیت زندگیشان را افزایش دهد.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.