باکتری های پوستی ممکن است از سرطان پوست جلوگیری کنند

0

سرطان پوست

تحقیقات جدید منتشر شده در مجله علوم پیشرفته، کشف نوعی باکتری را نشان میدهد که ممکن است از افراد در برابر ابتلا به سرطان پوست محافظت کند.  مطالعات جدید نشان میدهد که یک باکتری مفید در پوست، می تواند حفاظتی بسیار مفید و با ارزش، برای افراد در برابر سرطان پوست فراهم کند. این تحقیقات توسط دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا (UC) در مدرسه پزشکی سن دیگو انجام شده است. دکتر ریچارد گالو،  رئیس گروه پوست در دانشگاه سان دیگو، محقق ارشد این مطالعه جدید است.

او و همکارانش یک تجزیه و تحلیل مولکولی روی محصولات متابولیک باکتریایی موجود در پوست انسان انجام دادند و کشف کردند که سوسپانسیون به اصطلاح “استافیلوکوس اپیدرمی” (Staphylococcus epidermidis) یک ماده شیمیایی را تولید می کند که می تواند از فرد در برابر تشکیل و توسعه سرطان پوست محافظت کند. در ایالات متحده، سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان است. در سال ۲۰۱۴، ملانوم های پوست بیش از ۷۶۰۰۰ فرد در انگلستان را مبتلا کرده و بیش از ۹،۳۰۰ نفر از این بیماری جان خود را از دست دادند.

طبق بررسی آکادمی پوست آمریکا، بیش از ۱ میلیون شهروند آمریکایی با سرطان پوست زندگی می کنند و از هر ۱ نفر در ۵ نفر شرایط سرطان را در یک نقطه در زندگی شان تجربه کرده اند.  مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) این افراد را به احتیاط و رعایت در برابر اشعه ماوراء بنفش توصیه می کند، چرا که اشعه ماوراء بنفش خورشید، خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. در مطالعه جدید، دکتر گالو و تیمش، از اشعه ماوراء بنفش در ابتلا به سرطان در موشها به همراه “اس اپیدرمیس” استفاده کردند.

حجم تومور به نصف کاهش یافت

محققان دریافتند که اس اپیدرمیس (S. epidermidis)  یک ماده شیمیایی به نام  هیدروکسیاپینوپورینN-hydroxyaminopurine) 6) تولید می کند که  این محصول، مولکولی است که مانع سنتز DNA می شود. با انجام این کار، ۶-HAP به طور بالقوه برای جلوگیری از گسترش سلول های تومور عمل می کند. با استفاده از آزمایشات روی موش، محققان، اثرات سرطان زایی اشعه های UV (ماوراء بنفش) را در دو گروه موش مقایسه کردند، این گروه ها شامل گروه جوندگانی که در آن اس اپیدرمیس تولید ۶-HAP  میکند و گروه جوندگانی که در آن باکتری، ترکیب مفیدی تولید نمی نماید.

مطالب مرتبط
گیاهان دارویی و آموزش پرورش آنها : چگونه می توان باغی با گیاهان دارویی ساخت

سرطان پوست می تواند با داروهای آرتروز متوقف شود. دکتر گالو و تیم او ۶-HAP  را به یک گروه از موش ها در هر ۴۸ ساعت  یکبار به مدت دو هفته تزریق کردند. علاوه بر این، آنها سلول های ملانوم را در این جوندگان پیوند دادند. در مقایسه با گروه دیگر یعنی موش هایی که ۶-HAP دریافت نکردند، موشهای گروه اول ۵۰ درصد کاهش در اندازه تومور داشتند. مهمتر از همه اینکه موش های مداخله ای (گروه اول) هیچ اثرات جانبی سمی هم نداشتند.

دکتر گالو این یافته ها را خلاصه می کند و می گوید: “ما یک سلول اس اپیدرمیس، رایج در پوست سالم انسان، که دارای توانایی انتخابی برای مهار رشد برخی از سرطانها است شناسایی کرده ایم. این نوع منحصر به فرد باکتری های پوست، یک ماده شیمیایی را تولید می کند که چندین نوع از سلول های سرطانی را می کشد اما به نظر نمی رسد سلول های طبیعی آلوده شده باشند.”

البته دکتر گالو همچنین می گوید که: “مطالعات بیشتری لازم است تا به طور کامل دریابیم که چگونه ۶-HAP تولید می شود و تعیین کنیم که آیا کاهش میزان مواد شیمیایی، خطر ابتلا به سرطان پوست را در انسان ایجاد می کند یا اینکه این ماده شیمیایی موجب اثرات پیشگیرانه می شود.”

دکتر گالو همچنین اظهار کردند: “اس اپیدرمیس که ماده ۶-HAP را تولید میکند، از متاژنوم چندین فرد سالم به دست آمد که نشان می دهد میکروبیوم برخی از افراد ممکن است حفاظت در برابر سرطان پوست را تضمین کند. شواهدی وجود دارد که میکروبیوم پوست یک عنصر مهم در سلامت انسان است. در واقع، ما قبلا گزارش دادیم که برخی از باکتری ها در پوست ما پپتیدهای ضد میکروبی  را تولید و ایجاد می کنند که از باکتری های بیماری زا مانند “استاف آئروس ” محافظت می کنند.”

مطالب مرتبط
جوش های سرسیاه بزرگ می توانند به سرطان پوست منجر شوند

اختصاصی وردنگار؛ هرگونه کپی برداری با نام و لینکدهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.