علائم اولیه بارداری را بهتر بشناسید!

علائم اولیه بارداری

برای زنانی که چرخه ماهیانه منظمی دارند، اولین و معتبرترین نشانه بارداری، حذف یک دوره از عادت ماهیانه آنهاست.گاهی اوقات زنانی که باردار هستند، دارای چرخه ماهیانه ضعیفی هستند که فقط خون کمی را از دست میدهند. برخی از علائم و نشانه های زودرس بارداری در زیر ذکر شده است.

هر زنی با دیگر زنان متفاوت است و همه زنان به این علائم توجهی نخواهند داشت:

علائم اولیه بارداری و احساس ناخوشی و استفراغ

شما ممکن است احساس ناخوشی و تهوع داشته باشید و حتی ممکن است استفراغ کنید.  این حالت معمولا به عنوان یک عارضه صبحگاهی شناخته میشود، اما میتواند در هر زمانی از روز یا شب رخ دهد. در صورتیکه همیشه در معرض این ناخوشی هستید و نمیتوانید چیزی بخورید،  با پزشک خود تماس بگیرید.

احساس خستگی زیاد

احساس خستگی دردوران بارداری به خصوص در طی ۱۲ هفته اول یا حتی بیشتر، امری شایع است. تغییرات هورمونی که در این زمان، در بدن شما رخ میدهد، موجب احساس خستگی، احساس تهوع، تغییر در احساسات و ناراحتی شما شود.

بروز تغییراتی در سینه های شما

سینه های شما ممکن است در این دوران، همانند زمان عادت ماهیانه، بزرگتر و  حساستر شوند. همچنین ممکن است دچار سوزش یا خارش شوند.احتمالا رگ ها بیشتر قابل مشاهده هستند و نوک پستانها ممکن است تیره و برجسته شوند.

علائم اولیه بارداری و ادرار زیاد

شما ممکن است بیش از حد معمول، به خصوص در طول شب، نیاز به دفع ادرار داشته باشید.

دیگر علائم حاملگی که ممکن است متوجه آنها شوید، عبارتند از:

  • یبوست
  • افزایش ترشح واژن بدون درد و یا سوزش
  • حس طعم عجیب و غریبی در دهان، مانند طعم فلز
  • تمایل به خوردن غذاهای جدید
  • از دست دادن علاقه به غذاهای خاص یا نوشیدنی هایی که قبلا از آن لذت میبردند، مانند چای، قهوه یا غذای چرب
  • از دست دادن علاقه به دخانیات
  • حساستر شدن به بو بیش از حد معمول به عنوان مثال بوی غذا یا پخت و پز
مطالب مرتبط
6 غذایی که میل جنسی را کاهش می دهد

آیا من باردار هستم؟

به محض این که فکر میکنید باردار هستید، باید بررسی کنید که آیا واقعا باردار هستید یا خیر. چند راهکار  برای پی بردن به اینکه آیا شما حامله هستید وجود دارد:

  • انجام آزمایش خون
  • انجام آزمایش ادرار با تست حاملگی در خانه
  • انجام آزمایش ادرار توسط پزشک و تطبیق آن با آزمایشات

هنگامی که حاملگی شما مورد تایید قرار گرفت، باید در مورد نوع مراقبت های دوران بارداری و تولد، فکر کنید. اگر شاغل هستید،اکنون زمان آن رسیده که در مورد حق و حقوقات و مرخصی زایمان، اطلاعاتی به دست آورید.

آزمایش خون

انجام یک آزمایش خون ، نتایج قابل اعتمادی را در رابطه با بارداری،حتی در اولین مراحل حاملگی، به شما میدهد.پزشک، آزمایش خون را به منظور بررسی هورمون بارداری و  گونادوتروپین کوریونیک انسانی (hCG) برای شما تجویز میکند. شما میتوانید این آزمایش را به محض اینکه عادت ماهیانه شما قطع شد،انجام دهید.

آزمایش ادرار

شما میتوانید کیت تست ادرار بارداری را از داروخانه محل خود خریداری کنید و دستورالعمل های تست را با دقت دنبال کنید تا دقیق ترین نتیجه را بدست آورید. اگر داروهای باروری مصرف میکنید یا یک خانوم مسن هستید، احتمال اینکه نتایج غلطی به دست آورید، وجود دارد.  اگر به محض قطع شدن عادت ماهیانه این آزمایش را انجام دهید ممکن است نتیجه، منفی باشدو به شما میگوید که باردار نیستید. ممکن است بخواهید دو هفته بعد، دوباره این  را انجام دهید تا نتایج قابل اطمینان تری به دست آورید. بسیاری از کیت های تست بارداری خانگی، شامل دو آزمایش هستند که اگر به هر دلیلی با آزمایش اول، نتیجه منفی گرفتید، بتوانید آزمایش دوم را انجام دهید.

شما همچنین آزمایش ادرار را در کلینیک بیمارستان، توسط پزشک خود یا در کلینیک هایی که خانواده شما برنامه ریزی کرده اند، میتوانید انجام دهید.

مطالب مرتبط
مادران نوجوان در معرض خطر بیماری قلبی

معاینه داخلی

دقیق ترین آزمایش برای بارداری، آزمایش هورمون هایی است که در طول بارداری، در خون یا نمونه های ادرار شما افزایش می یابد. حداقل دو هفته بعد از قطع شدن عادت ماهیانه، پزشک معاینات داخلی انجام میدهد که شامل بررسی تغییراتی در رحم و دهانه رحم شما (پائینترین قسمت رحم شما) میباشد. در زمان بارداری، پزشک  به شما خواهد گفت که دهانه رحم شما تغییر رنگ داده و نرمتر شده است. در چند هفته اول بارداری ،رحم شما در حال بزرگ شدن است. با این حال، اکثر پزشکان هنوز باید برای تائید بارداری شما، آزمایش خون یا ادرار را انجام دهند.

تاریخ تولد کودک

زمانی که مطمئن شدید باردار هستید، پزشک یا ماما به شما کمک میکنند تا بدانید چه زمانی کودک شما متولد میشود(تاریخ تخمینی زایمان یا EDC). این زمان، با اضافه شدن ۴۰ هفته به تاریخ شروع آخرین دوره  عادت ماهیانه شما انجام میگیرد. با استفاده از ماشین حساب ،تاریخ تولد کودک خود را حساب کنید.

نظرات بسته شده است.