آموزش اندازه گیری فشار خون در منزل به طور صحیح

0

فشار خون یکی از چهار عامل مهم حیاتی است؛ عوامل دیگر ضربان قلب، میزان تنفس و درجه حرارت بدن هستند. این علائم حیاتی می تواند یک نمای کلی از اینکه بدن و اعضای بدن چگونه عمل می کنند، ارائه نماید. تغییرات در علائم حیاتی شخص می تواند یک مشکل سلامتی مهم یا نیاز به تغییر شیوه زندگی را نشان دهد.

فشار خون معمولا با استفاده از دکمه سردست فشار خون اندازه گیری می شود. افرادی که تجهیزات مناسب ندارند، باز هم می توانند فشار خون خود را اندازه گیری کنند، اما کار دشواری است. در بیشتر موارد، بهتر است یک دستگاه فشار خون را خریداری کنید یا برای آزمایش به دکتر مراجعه نمایید.

اندازه گیری فشار خون

فشار خون میتواند وضعیت سلامت فرد را منعکس کند.  فشار خون، میزان خونرسانی خون را در رگ های خونی بدن اندازه گیری می کند. خواندن فشار خون شامل دو عدد است که نشان می دهد فشار داخل رگ ها به عنوان جریان خون در کل بدن چقدر است.  عدد بالایی که فشار سیستولیک نامیده می شود، فشار داخل شریان ها را اندازه گیری می کند، فشار خونی که قلب در رگ های بدن پمپاژ میکند. شماره پایین تر، فشار دیاستولیک نامیده می شود، فشار داخل سرخرگ است، زمانی که قلب بین هر دو پمپاژ استراحت میکند.

به گفته انجمن قلب آمریکا، فشار خون طبیعی کمتر از ۱۲۰/۸۰ mmHg است. اگر این اعداد بالاتر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر باشند، اغلب نشانه ای است که قلب بیش از حد سخت به پمپ خون از طریق شریان ها عمل می کند. فشار خون بالا می تواند توسط بسیاری از عوامل ایجاد شود، از جمله:

 • فشار
 • ترس
 • کلسترول بالا
 • ایجاد پلاک در شریان ها

قرائت دقیق فشار خون مهم است، زیرا فشار خون بالا ممکن است تا زمانی که خطرناک نبوده است علایمی ایجاد نکند. پزشکان برای اندازه گیری فشار خون در کلینیک از دستگاه های الکترونیکی یا مکانیکی استفاده می کنند. در برخی موارد ممکن است به نظارت و ثبت فشار خون در خانه را توصیه نمایند.

نظارت بر فشار خون در خانه معمولا نیاز به دستگاهی دارد که  توسط بیمه ممکن است پوشش داده شود یا نشود. علت اینکه پزشک ثبت فشار خون را در خانه توصیه می کند، به دلیل نیاز به دانستن فشار خون در زمانهای خاص روز یا بعد از مصرف داروهای خاص است. با این حال این امکان پذیر است که بدون استفاده از یک دستگاه فشار خون را کنترل کنید.

مطالب مرتبط
۴۱ راه برای سوزاندن بیشتر کالری، آب کردن شکم و تناسب اندام قسمت دوم

بررسی فشار خون به صورت دستی

برای اندازه گیری فشار خون دقیق، یک استتوسکوپ، کاف یا دستبند فشار خون و مانیتور فشار سنج مورد نیاز است. برای بررسی فشار خون بدون کمک یک ماشین اتوماتیک، فرد به موارد زیر نیاز دارد:

 • یک استوسکوپ
 • یک کاف فشار خون با یک بالون فشرده
 • یک مانیتور فشارسنج که دارای شماره ای برای خواندن عدد اندازه گیری شده است

برای چک کردن فشار خون به صورت دستی، در حالت آرام بازو را در حال استراحت روی یک میز قرار دهید. کاف را بر روی بسپار بگذارید و بالون را فشار دهید. مانیتور فشارسنج را تماشا کنید و فشار را تا حدود ۳۰ میلی متر جیوه بیش از فشار خون طبیعی و یا به طور کلی تا ۱۸۰ میلی متر جیوه افزایش دهید. هنگامی که کاف پر می شود، استوسکوپ را فقط در داخل آرنج در زیر کاف قرار دهید.

به آرامی بادکنک را از باد خالی کنید و از طریق استتوسکوپ گوش دهید. هنگامی که اولین ضربه را شنیدید، به شماره در مانیتور فشار سنج توجه داشته باشید . این فشار سیستولیک است. گوش دادن را ادامه دهید تا صدای پایدار ضربان قلب متوقف شود و شماره را از مانیتور فشارسنج دوباره ثبت کنید. این فشار دیاستولیک است. این دو عدد فشار خون است.

هنگام بررسی فشار خون در خانه، مهم است که به یاد داشته باشید:

کافهای دستی بسته به اندازه بازوی فرد به اندازه های مختلف درمی آیند. با استفاده از اندازه مناسب دقیق ترین خواندن را تضمین می کند.

 • کاف همیشه باید روی پوست لخت نشسته باشد.
 • چندین نفس عمیق بکشید و تا ۵ دقیقه قبل از اندازه گیری فشار خون آرام باشید.
 • از صحبت کردن در طول آزمون اجتناب کنید.
 • پاها را روی کف قرار دهید و هنگام اندازه گیری فشار خون صاف بنشینید.
 • از بررسی فشار خون در یک اتاق سرد اجتناب کنید.
 • از بازو برای تشخیص فشار استفاده کنید به این عنوان که نزدیک به قلب است.
 • فشار خون را در چند روز مختلف اندازه گیری کنید.
 • تا ۳۰ دقیقه قبل از اندازه گیری فشار خون، سیگار کشیدن، نوشیدن و یا ورزش نکنید.
 • قبل از آزمایش فشار خون، مثانه را خالی کنید. یک مثانه پر ممکن است فشار خون نامناسب به شما بدهد.
مطالب مرتبط
آیا می توان عفونت گوش را در خانه درمان کرد؟

دستگاه اندازه گیری اتوماتیک فشار خون

ساده ترین و دقیق ترین روش برای اندازه گیری فشار خون در خانه این است که یک مانیتور خودکار فشار خون با یک کاف بالای بازو خریداری کنید. دستورالعمل های مربوط به استفاده ممکن است درهر دستگاه متفاوت باشد، و فرد باید به دقت آنها را برای اطمینان از عملکرد مناسب دنبال کند. اگر دستورالعمل ها دشوار است، مرکز محلی قادر به ارائه نحوه کارکرد دستگاه  به مصرف کننده است.

پزشکان ممکن است از یک فرد درخواست کنند که در طی مراجعه بعدی خود نتایج ثبت فشار خود در خانه را به دکتر نشان دهند تا با خوانش های دکتر مقایسه شود.  استفاده از دستگاه با کیفیت بالا اهمیت دارد، زیرا خواندن غیر دقیق ممکن است باعث تغییرات غیر ضروری یا مضر در داروها یا درمان شود. انواع مانیتورهای فشار خون برای خرید آنلاین و در اکثر فروشگاه ها در دسترس هستند. فرد لازم است با  دکتر صحبت کند که بداند پزشک کدام مارک را توصیه می کند.

نرم افزارهای کنترل  فشار خون

برنامه های نرم افزاری فشار خون ممکن است اندازه گیری های قابل اعتماد را ارائه ندهند. برنامه های کاربردی و دستگاه های روی مچ دست هستند که ادعا می کنند فشار خون را اندازه گیری می کنند، اما این نتایج اغلب نادرست هستند و روش مطمئنی برای نظارت بر سلامت فرد نیستند. برنامه هایی که نتایج فشار خون را وارد میکنند ممکن است برای افرادی که نیاز به انجام آزمایشهای معمول فشار خون دارند مفید باشد.ضبط مجموعه ای ازاندازه گیریهای این برنامه ها ممکن است به پزشکان کمک کند تا روند فشار خون را تشخیص دهند و درمان های خود را توصیه نمایند.

نتایج

قرائت فشار خون به دسته های زیر تقسیم می شود:

 • فشار خون طبیعی : فشار سیستولیک کمتر از ۱۲۰ و فشار دیاستولیک کمتر از ۸۰
 • فشار خون بالا در مرحله ۱ : فشار سیستولیک بین ۱۳۰- ۱۳۹   و فشار دیاستولیک   ۸۰-۸۹
 • فشار خون بالا در مرحله ۲ : فشار سیستولیک بالاتر از ۱۴۰ و فشار دیاستولیک بالاتر از ۹۰
 • بحران فشار خون (به دنبال مراقبت پزشکی فوری) : فشار سیستولیک بالتر از ۱۸۰ و فشار دیاستولیک بالتر از ۱۲۰
مطالب مرتبط
سندرم رینود چیست؟

فشار خون طبیعی چیزی کمتر از ۱۲۰/۸۰ mmHg در نظر گرفته می شود. با این حال، تعداد سالم  ضربان ممکن است از فرد به فرد متفاوت باشد.اعداد ممکن است بر اساس عوامل مانند:

افرادی که در مورد فشار خون نرمال خود مطمئن نیستند، باید به یک دکتر برای راهنمایی مراجعه نمایند. اگر فشار خون اندازه گیری شده  در خانه بیشتر از حد معمول باشد، ۵ دقیقه بعد، برای اطمینان از اینکه دقیق است، خواندن دیگری را انجام دهید.

هر فردی که فشار سیستولیک بیش از ۱۸۰ میلی متر جیوه یا یک فشار دیاستولیک بیش از ۱۲۰ میلی متر جیوه داشته باشد، باید مراقبت های اورژانسی را به دنبال داشته باشد، زیرا این عدد نشانه ای از بحران پرفشاری خون است.

چشم انداز

 • فشار خون می تواند بر اساس تعدادی از عوامل متفاوت باشد، بنابراین لازم است بیش از یک خواندن برای دقت انجام شود.
 • آزمایشات انجام شده در منزل ممکن است دقیق تر از آنچه که در مطب دکتر ارائه می شود نباشد، اما اندازه گیری فشار خون اتوماتیک اغلب دقیق است.
 • هر کسی که در مورد فشار خون خود نگران است، باید در مورد بهترین روش برای نظارت و کنترل فشار خون خود را با پزشک مشورت کند.
 • تغییرات شیوه زندگی اغلب در این خصوص لازم است و ممکن است شامل مواردی مانند کاهش مصرف نمک و ورزش منظم باشد.
 • داروها ممکن است در بعضی موارد توصیه شوند. نظارت بر فشار خون در خانه می تواند به پزشک کمک کند که آیا دوز کافی است یا نیاز به تغییر دارد.

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینکدهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.