فیبروز و کیست ساده در پستان + تشخیص و درمان

بیماری های غیر سرطانی پستان

0

بسیاری از غدد پستان ناشی از فیبروز و یا کیست ‌هایی بوده که همان تغییرات غیر سرطانی (خوش‌ خیم) در بافت پستان می ‌باشد و به صورت همزمان در زندگی بسیاری از زنان اتفاق می ‌افتد. این تغییرات در برخی موارد « تغییرات فیبروسیستی » نامیده شده که پیش تر به آنها « بیماری‌ فیبروسیستی » گفته می ‌شد.

فیبروز و یا کسیت‌ ها عمدتا در سنین باروری زنان شایع است اما می ‌تواند در هر سنی تاثیرگذار باشد.

فیبروز

فیبروز اشاره به مقادیر زیادی از بافت فیبری دارد که همان بافت سازنده زخم و رباط ‌ها است. ناحیه فیبروز ممکن است سفت، سخت یا محکم باشد.

کیست ‌ها

یک غده گرد و متحرک که ممکن است به لمس نیز حساس باشد، کیست را نشان می‌ دهد. کیست ‌ها، کیسه ‌های گرد یا بیضی و پر از مایع در پستان‌ ها هستند. آنها اغلب در سنین ۴۰ سالگی در زنان یافت می ‌شوند اما می‌ تواند در هر سنی نیز رخ دهد.

تغییرات هورمونی ماهانه اغلب موجب می‌ شود تا کیست‌ ها بزرگتر و دردناک شده و گاهی اوقات درست پیش از دوران قاعدگی و بیش از قبل، قابل مشاهده گردد.

کیست ‌ها زمانی آغاز می‌ شوند که غدد پستان شروع به ساختن مایع می‌ کند. میکروکیست ‌ها (کیست‌ های بسیار کوچک و میکروسکوپی ) بسیار کوچکتر از آن هستند که حس شوند و تنها زمانی یافت می ‌شوند که بافت زیر یک میکروسکوپ دیده شود.

اگر مایع همچنان ساخته شود، ماکروکیست ‌ها (کیست‌ های بزرگ) می‌توانند شکل بگیرند. این امر به راحتی محسوس بوده و می‌ تواند به بزرگی ۱ یا ۲ اینچ باشد.

تشخیص بیماری فیبروز و کیست ساده در پستان

پست های مرتبط

۹ واقعیت که احتمالا راجع به ورم کبد ( هپاتیت ) نمی دانید

مطالب مرتبط
تومور های فیلودس پستان چیست؟

گاهی اوقات تغییرات فیبروسیستی را می ‌توان از علائمی چون غدد، تورم و یا درد پستان تشخیص داد. این علائم معمولاً پیش از شروع دوران قاعدگی بدتر شده  و ممکن است در طی چرخه قاعدگی تغییر کند. پستان‌ های شما ممکن است موج‌ دار به نظر رسیده و در برخی موارد امکان دارد متوجه تخلیه مایعی روشن یا اندکی تیره شوید.

گاهی اوقات یکی از غدد ممکن است سفت‌ تر به نظر برسد یا ویژگی‌ هایی داشته باشد که منجر به نگرانی‌ هایی در رابطه با سرطان گردد. در چنین شرایطی، به وسیله سونوگرافی می‌توان مشاهده کرد که آیا توده سفت شده یا فقط با مایع پرشده است (کیست ساده). اگر در سونوگرافی مشاهده شود که غده سفت شده یا اجزای سفت و مایع را با هم دارد (کیست مختلط)، برای اطمینان از عدم وجود سرطان، باید بافت ‌برداری انجام شود.

فیبروز و کیست ساده چگونه بر خطر سرطان پستان تأثیرگذار است؟

نه فیبروز و نه کیست ساده خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی‌ دهند. در رابطه با کیست‌ های مختلط نگرانی‌هایی وجود دارد و بسته به چیزهایی که در زمان بافت‌ب رداری مشاهده می ‌شود، احتمال کمی وجود دارد که این کیست ‌ها حاوی سرطان بوده یا بعدها شما را در معرض خطر سرطان قرار دهد.

درمان فیبروز و کیست ساده در پستان

مایع کیست نباید تخلیه شود. مگر اینکه موجب ناراحتی گردد. اما می‌توان با فرو بردن یک سوزن نازک و توخالی به درون کیست آن را تخلیه کرد که اینکار برای تأیید شدن تشخیص بیماری نیز انجام می ‌گردد. گاهی اوقات ممکن است تخلیه مایع کیست باعث کاهش فشار و درد شود. در صورت تخلیه، ممکن است مایع بعداً بازگردد اما کیست‌ها به مرور زمان از بین می ‌روند. از گزینه ‌های احتمالی برای حذف کیست ‌هایی که مداوماً باز گشته و باعث ایجاد علائم بیماری می ‌شوند، جراحی است.

مطالب مرتبط
فیبرو آدنوم سینه چیست؟ بررسی راه های تشخیص و درمان

اغلب زنانی که دارای تغییرات فیبروسیستی، بدون علائم ناراحت ‌کننده هستند، به درمان نیاز نداشته اما باید به دقت تحت نظر باشند. اگر از ناراحتی خفیف ناشی از فیبروز رنج می‌ برید، باید با استفاده از سوتین ‌های کاملا متناسب و راحت، اعمال گرما روی ناحیه یا استفاده از داروهای مسکن، ناراحتی خود را تسکین دهید.

از آنجا که تورم پستان در انتهای دوران قاعدگی در برخی از زنان دردناک است، بعضی از پزشکان مسکن ‌هایی چون استامینوفن یا ایبوپروفن یا دیگر داروها را پیشنهاد می‌ کنند. البته پیشنهاد شده است که شاید بعضی از انواع ویتامین یا مکمل‌های گیاهی علائم کیست را از بین ببرند اما کارآمد بودن هیچ یک از آنها تاکنون اثبات نشده و در صورت مصرف دوز بالا، ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد.

بعضی از پزشکان هورمون ‌هایی نظیر داروهای پیشگیری از بارداری (قرص‌های ضد بارداری)، تاموکسیفن (تعدیل کننده انتخابی گیرنده استروژن) یا آندروژن تجویز کنند اما این داروها معمولاً فقط برای زنانی که مبتلا به علائم شدید هستند، تجویز می‌شود؛ چرا که دارای عوارض جانبی جدی می‌ باشند.

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.