۶ عارضه جانبی گاباپنتین که شما نباید نادیده بگیرید

0

گاباپنتین – اگر تا به حال درد عصب را تجربه کرده اید، می دانید که داروهای معمولی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن، آن را تسکین نمی دهند. به همین دلیل است که درد عصبی که اغلب به عنوان سوزش، لرزیدن یا سوزن سوزن شدن شناخته شده است، کاملا متفاوت از دردهایی مانند درد قاعدگی است که درد احشایی (درد در اندام یا ارگان های داخلی بدن) نامیده می شود یا درد عضلانی که جسمی در نظر گرفته می شود (زمانی که گیرنده های درد در بافت ها فعال می شوند).

به همین دلیل است که بسیاری از افراد مبتلا به نوروپاتی، درد عصبی به گاباپنتین مراجعه می کنند که همچنین تحت نام نورنتین هم به فروش می رسد.

کیران پاتل، مدیر بیماری های اعصاب و جراحی در بیمارستان لنکس هیل در نیویورک می گوید: “ما از این دارو بسیار استفاده می کنیم زمانی که هر نوع عصب تحریک شده، اغلب رادیکولوپاتی کمر، در شرایط ناسالم قرار دارد. همچنین برای  تسکین درد ناگهانی گردن که به دست ها نیز می رسد، از این دارو استفاده می کنیم” او می گوید: این دارو همچنین برای درمان درد ناشی از آسیب عصبی  حاصل از دیابت و شیمی درمانی تجویز می شود. گاباپنتین بر خلاف سایر داروهای ضد درد که از طریق مسدود کردن احساس درد عمل می کند، روشی که بدن درد را حس می کند تغییر می دهد.

پاتل می گوید: این دارو اغلب بدون نسخه تجویز می شود. (به این معنا است که پزشکان آن را تجویز می کنند تا به درمان بیماری هایی که FDA آن را تایید نکرده است، کمک کنند.)  سایر عوارض و شرایط غیر دردی مانند اضطراب و  عوارض الکل نیز از گاباپنتین سود می برند، آندرو ساکسون، رئیس روانپزشک آمریکایی شورای انجمن روانپزشکی احتمال اعتیاد به این را اعلام نمود.

مطالب مرتبط
دانستنی های جالب و مفید درباره تفاله قهوه

اما، چون گاباپنتین می تواند برای شرایط مختلف موثر باشد، بعضی از پزشکان از تجویز بیش از حد آن نگرانند. گزارش ۲۰۱۷ در مجله پزشکی نیوانگلند نشان می دهد که گاباپنتین به طور فزاینده ای برای تقریبا هر نوع درد تجویز می شود. در سال ۲۰۱۶، این دارو بارها در ایالات متحده آمریکا تجویز شد و در مجموع ۶۴ میلیون نسخه در سال منتشر شده است که از ۳۹ میلیون نسخه در سال ۲۰۱۲ به شمار می رود. گزارش های اخیر نشان می دهد که مواد مخدر امکان سوء استفاده را دارند. مقامات در کنتاکی و اوهایو گزارش می دهند که این در افرادی که مواد مخدر مصرف کرده اند، نشان داده شده است.

پاتل توضیح داد که – اگرچه معتقدند که این دارو علت مصرف بیش از حد مواد  یا اوردوز نیست که به مواد مخدر مانند هروئین و فنتانیل مرتبط است، اما می تواند عامل کمک کننده نیز داشته باشد. داروهای متعدد که همزمان برای درمان یک بیماری مصرف می شود  “چند دارویی (polypharmacy)” نامیده می شود. گاباپنتین همچنین ممکن است موجب افزایش ناامنی ناشی از مصرف مواد مخدر شود.

با توجه به گفته های پاتل و ساکسون، گاباپنتین معمولا هنگامی  به خوبی تحمل می شود که مستقیما مصرف شود. با این حال، مهم است که از این عوارض جانبی گاباپنتین آگاه باشید.

عوارض ناشی از گاباپنتین

۱- حتی پس از خواب شبانه، همیشه احساس گیجی و خواب آلودگی می کنید.

ساکسون می گوید: رایج ترین عوارض جانبی گاباپنتین، خواب آلودگی است. طبق گفته کلینیک مایو، احساس خواب آلودگی ممکن است بیشتر در زمانی که شما اولین بار گاباپنتین را دریافت می کنید ایجاد شود و بعد از آن به آرامی زمانی که بدن خود را به دارو تطبیق می دهد، این عوارض کاهش پیدا کند. در این حالت از رانندگی یا  کار با ماشین آلات اجتناب کنید. اگر احساس خواب آلودگی از بین نفت، با پزشک خود مشورت کنید، او می تواند دوز دارو را تغییر دهد، یا ممکن است به شما بگوید مصرف آن را متوقف کنید.

مطالب مرتبط
تحرک اسپرم چگونه بر باروری تاثیر می گذارد؟

۲- شما مسائل مربوط به حافظه و یا مشکل تشکل افکار دارید.

پاتل می گوید: “من تعدادی از بیمارانم را دیده ام که از نظر شناختی تیزهوش و با حافظه به نظر نمی رسند.” قبل از اینکه مصرف دارو را متوقف کنید با پزشک خود صحبت کنید. پاتل می گوید، دارو را به طور ناگهانی قطع نکنید – به احتمال زیاد باید مصرف دارو را به تدریج کاهش دهید، زیرا اگر گاباپنتین به طور ناگهانی متوقف شود باعث می شود که احساس بدتری داشته باشید.

۳- شما احساس عدم تعادل یا لرزش می کنید

پاتل می گوید: مشکلات تعادل نیز ممکن است یک اثر جانبی از مصرف گاباپنتین همراه با حرکت های غیر هماهنگ باشد. مجددا به پزشک خود بگویید که ممکن است بخواهید دوز خود را تنظیم کنید یا در مورد گزینه های دیگری برای کاهش  این عارضه صحبت کنید.

۴- شما پس از شروع دوره مصرف گاباپنتین، داروهای دیگری را نیز مصرف می کنید و احساس بدتری خواهید داشت

به طور یقین، گاباپنتین را با مواد مخدر مخلوط نکنید بدون اینکه با پزشک خود مشورت کرده باشید. در صورت استفاده از داروهای گیاهی، مانند گینکو بلوبیا، که می تواند اثرات گاباپنتین را کاهش دهد، به پزشک خود اطلاع دهید. آنتی اسیدها همچنین می توانند اثربخشی دارو را کاهش دهند. پاتل می گوید، گاباپنتین را با دوز مناسبی از داروهای ضد درد ضد ایبوپروفن یا استامینوفن ترکیب نمایید.

۵- شما اخیرا احساس افسردگی کرده اید.

عوارض جانبی گاباپنتین همچنین می تواند خطر ابتلا به افکار و رفتارهای خودکشی را افزایش دهد (اداره غذا و داروی آمریکا هشدار در مورد این امکان، هشداری را در سال ۲۰۰۸ صادر کرد). در صورتی که این اندیشه ها یا احساسات را تجربه می کنید با پزشک یا متخصص بهداشت روان صحبت کنید.

مطالب مرتبط
علائم بالا بودن اوره در خون چیست؟

۶- شما دچار مشکلات تنفسی هستید.

“گاباپنتین نباید با سایر داروهایی که می توانند باعث آرامش شوند، از جمله بنادریل، کمک کننده های خواب، آرامبخش عضلانی – و قطعا با الکل – مصرف شود.

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است


بیشتر بخوانید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.