عوارض جانبی استفاده از گارسینیا کامبوجیا چیست؟

0

گارسینیا کامبوجیا یک مکمل غذایی است که برای لاغری استفاده می شود. گارسینیا کامبوجیا یک میوه است که شامل اسید هیدروکسی سیتیک (HCA) است که با سرعت بخشیدن به سوخت و ساز بدن و جلوگیری از تجمع چربی در بدن کار می کند. گارسینیا کامبوجیا یک میوه است که در منطقه آسیای جنوب شرقی و منطقه گرمسیری رشد می کند و به نظر می رسد یک کدو تنبل کوچک است. این محصول همچنین با سرعت بخشیدن به روند سوزاندن چربی و سرکوب اشتها کار می کند.

گارسینیا کامبوجیا چگونه کار می کند؟

گارسینیا کامبوجیا و ماده فعال آن HCA با مسدود کردن آنزیم آدنوزین تری فسفات سیترات لیائاز کار می کند . این آنزیم در سنتز اسیدهای چرب، کلسترول، تری گلیسیرید ها دخالت دارد و در نتیجه، مسدود کردن آنزیم منجر به کاهش تولید چربی می شود.

تحقیقات نشان داده است که HCA سطح سروتونین را در خون افزایش می دهد (سروتونین نیز “هورمون خوشبختی” نامیده می شود)، که منجر به کاهش اشتها می شود . بعضی از داده ها نشان می دهد که این محصول همچنین خلق و خو را بهبود می بخشد، اما برای تأیید این اثر، تحقیقات بیشتری لازم است. هزاران تحقیق در مورد این محصول وجود دارد .

اگر چه برخی از آنها مشکوک هستند، بسیاری از این مطالعات به وضوح و حرفه ای این محصول را مورد بررسی قرار داده اند. تقریبا تمام مطالعات نشان می دهد که HCA وزن بدن را کاهش می دهد اما نتایج مختلفی در مطالعات مختلف به دست آمده است . این تعجب آور نیست زیرا اثر هر محصول بستگی به خصوصیات فردی بدن دارد . اثرات کاهش وزن در مطالعات بین ۴ تا ۱۲ پوند در ۱۲ هفته می باشد.

در یک مطالعه ۳۹ نفر شرکت کننده در دو گروه قرار گرفتند. گروه اول یک دارونما (قرص غیرفعال) را دریافت کرد، در حالی که گروه دیگر کپسول گارسیانیا کامبوجیا را دریافت کرد . بعد از ۱۲ هفته، تفاوت قابل توجهی در کاهش چربی احشایی (چربی که عمق حفره شکم را در آن قرار می دهد) مشاهده شد. گروهی که کپسولهای گارسینیا کامبوجیا را مصرف کردند کاهش چشمگیری در میزان چربی احشائی داشتند، در حالی که گروهی که پلاسبو مصرف می کردند هیچ کاهش چربی احشایی را نداشتند . پس از ۱۲ هفته، افراد برای یک ماه دیگر تحت نظر گرفته شدند و هیچ اثر به اصطلاح بازتوزیع ثبت نشد.

مطالب مرتبط
8 قسمت از بدن که هرگز نباید به آنها دست بزنید

در یک مطالعه دیگر ۱۳۵ نفر شرکت کننده، تفاوت معنی داری در کاهش وزن و کاهش چربی بین گروه پلاسبو و گروه گارسیانیا کامبوجیا مشاهده نشد.

بنابراین، همانطور که می بینید، یک مطالعه نشان می دهد که گارسینیا کامبوجیا برای کاهش چربی مفید است، و دیگری نتیجه ای کاملا متفاوت را نشان می دهد. کدام یک را باور داریم؟

یک مطالعه دیگر – متاآنالیز (که معتبر ترین نوع مطالعه است) است که در آن  همه کار آزمایی های بالینی تصادفی که در عصاره گارسیانیا کامبوجیا انجام شده، مورد بررسی قرار گرفت. این نشان داد که تفاوت های کوچکی در کاهش وزن بین گروه پلاسبو و گروه گارسینیا کامبوجیا وجود دارد اما اشاره می کند که این نتایج باید محتاطانه انجام شود. اگر فقط مطالعات دقیق / جدی را در نظر بگیرد، گارسینیا کامبوجیا تاثیر قابل توجهی در کاهش وزن ندارد. این مطالعه بیان می کند که تحقیقات دقیق تر و طولانی مدت ضروری است.

متأسفانه، اگر چه هزاران مطالعه در مورد گارسینیا کامبوجیا وجود دارد، تحقیقات با کیفیت بالا، جدی و غیر محرمانه در این زمینه هنوز به اندازه کافی در این موضوع وجود ندارد، و در حال حاضر، تایید این تصمیم که این محصول موثر باشد، دشوار است.

از این دیدگاه، احتمال دارد که گارسینیا کامبوجیا تاثیرات مثبتی بر کاهش وزن داشته باشد، زیرا ماده فعال HCA به خوبی مورد تحقیق قرار گرفته است و بدون شک آن باعث کاهش وزن می شود.
تنها چیزی که ما موافقش نیستیم این است که در هنگام مصرف کپسول گارسینیا کامبوجیا، شما نیازی به مراقبت از تغذیه و فعالیت بدنی خود ندارید. غیر واقعی است که انتظار می رود هر قرص می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک کند در حالی که شما به معنای واقعی کلمه هر چیزی که می خواهید و به همان اندازه که بخواهید می خورید. هیچ قرص سحرآمیزی وجود ندارد که وزن را از بین ببرد . بنابراین، باید بدانید که قرص های رژیمی برای کمک به کاهش وزن سریع تر است اما دوباره همه چیز به شما و عادات رژیم غذایی شما وابسته است . سعی کنید غذای خود را محدود کنید و حداقل چهار بار در هفته فعالیت بدنی داشته باشید (پیاده روی برای نیم ساعت کافی خواهد بود). با چنین شیوه زندگی و به کمک کپسول های گارسینیا کامبوجیا، می توانید وزن خود را بین ۴-۱۲ پوند در طی دوازده هفته کاهش دهید.

مطالب مرتبط
حمله پانیک یا اختلال هراس عصبی چیست و چگونه با آن برخورد کنید؟

چگونه کپسول های گارسینیا کامبوجیا را مصرف کنیم

یک کپسول را کمی قبل از غذا بخورید. حداکثر دوز روزانه سه کپسول است . هرگز از مقدار حداکثر روزانه تجاوز نکنید زیرا دوزهای بزرگتر می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند. توصیه می شود که هر روز ۲ تا ۳ کپسول مصرف کنید (یک کپسول اجباری قبل از ناهار و یکی قبل از شام)
کپسول را با یک فنجان آب بنوشید . توصیه می شود که زمان بین وعده های غذایی باید ۴-۵ ساعت باشد زمانی که شما تحت درمان گارسینیا کامبوجیا هستید.

شما باید رژیم غذایی و شیوه زندگی خود را تغییر دهید و به یاد داشته باشید که در هنگام مصرف قرص های گارسینیا کامبوجیا، شما نمی توانید همه چیزهایی را که می خواهید در مقادیر نامحدود بخورید . چنین رژیم غذایی مطمئنا اثر گارسینیا کامبوجیا را سرکوب خواهد کرد.

عوارض جانبی گارسینیا کامبوجیا

اگر چه اثر این محصول هنوز مورد بحث است، مشخصات ایمنی آن به خوبی شناخته شده است. گارسینیا کامبوجیا یک محصول خوب تحمل شده است و هیچ اثرات جانبی جدی در مطالعات ثبت نشده است. تنها عوارض جانبی خفیف در مطالعات بالینی گزارش شده است که عبارتند از:

  • دندان درد
  • سردرد
  • اسهال
  • حالت تهوع
  • سرماخوردگی

این محصول برای استفاده درازمدت بی خطر است.

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام و لینکدهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.