۵ عارضه جانبی استفاده از گیاه تولسی ( ریحان مقدس )

0

۱-باروری در مردان و زنان را تحت تاثیر قرار می دهد

گیاه تولسی تاثیر منفی بر باروری در هر دوجنس مرد و زن دارد. ولی هنوز مطالعاتی در این زمینه بر روی انسان انجام نشده است اما اگر به فکر تشکیل خانواده هستید بهتر است در این باره خوب فکر کنید. مطالعاتی که بر روی حیوانات صورت گرفته نشان می دهد که این گیاه ممکن است تعداد اسپرم و تحرک آنها را کاهش دهد. هم چنین مشخص شده است که سلامت اندامهایی مانند بیضه ها، پروستات و غده آدرنالین نقش مهمی در تولید مثل مردان دارد. هم چنین مطالعات نشان داده است که این گیاه بر اندامهای جنسی زنان مانند رحم و تخمدان نیز تاثیر گذار می باشد.تصور می شود که اثر ضد بارداری گیاه ریحان بر هورمونهای تولید مثل موثر است.این اثرات ضد بارداری ممکن است برگشت پذیر باشد و از طرفی باعث آسیب دائمی شود.در تحقیقی که انجام شد، حیوان را به مدت یک ماه با گیاه تولسی تغذیه کردند و سپس تغذیه را متوقف ساختند و شاهد تغییراتی در تولید مثل حیوان شدند.

۲-استفاده از این گیاه در طول دوران بارداری، بدون خطر نیست

ترکیبی موجود در برگ های گیاه تولسی به نام استراگل، ممکن است باعث انقباض رحم شود. بنابراین بهتر است که در طول بارداری از گیاه تولسی استفاده نکنید.

۳-با داروهای زقیق کننده خون تداخل دارد

گیاه تولسی بعنوان رقیق کننده خون عمل می کند و اگر در حال حاضر از داروی رقیق کننده خون استفاده می کنید، می تواند اثرات آن را افزایش دهد و باعث لخته شدن خون  شود. بنابراین قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

۴-اثر داروهای دیابت را افزایش می دهد

مطالعات نشان می دهد ریحان مقدس می تواند باعث کاهش قند خون شود و اگر برای کنترل قند خون خود از دارو استفاده می کنید، ممکن است اثر این دارو را افزایش دهد. بنابراین قبل از مصرف گیاه تولسی با پزشک خود مشورت کنید.

مطالب مرتبط
مصرف یک تخم مرغ در روز ممکن است خطر سکته مغزی را کاهش دهد

۵-باعث ایجاد لکه بر روی دندان می شود

بطور سنتی در بسیاری از جوامع آسیایی، برگ های این گیاه را به جای اینکه بجوند، می بلعند زیرا گمان می کنند چون گیاهی مقدس است، جویدا آن نوعی بی احترامی محسوب می شود. اما یک منطق علمی نیز برای این کار وجود دارد. برگ های این گیاه حاوی آهن است و بر اثر جویدن لکه هایی را بر روی دندانها ایجاد می کند و بر روی سلامت آنها تاثیر می گذارد و باعث تغییر رنگ دندانها میشود. به جای جویدن این گیاه، می توانید آن را با یک لیوان آب قورت دهید.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.