۱۲ مورد از بهترین مکان های دیدنی چین (قسمت اول)

0

چین از جمله کشورهایی ست که قدمتی طولانی دارد. این قدمت طولانی در کنار وسعت بسیار زیاد آن دست به دست هم داده و موجب شده‌اند که هر توریستی با سفر به این کشور خود را بتواند از مکان های دیدنی بسیاری دیدن کند. در این مطلب از ورد نگار می‌خواهیم به معرفی چند مورد از برترین مکان های دیدنی چین بپردازیم. با ما همراه باشید.

مقدمه

از زمانی که جهان، چین را از طریق نوشته های ماجراجویی مارکوپولو و سفر به چین او، حدود ۷۰۰ سال پیش کشف کرد، می گذرد. امروز ما آمده ایم تا این شهر بزرگ آسیایی را به عنوان مظهری از عناصر مرموز و عجیب ، محترم بشماریم. حتی هم اکنون، بعد از دهه ها رشد اقتصادی این کشور وسیع هیچ یک از شگفتی هایش را از دست نداده. در حقیقت، تقابل بین سنت های باستانی چینی و امپراطوری فرا مدرنی که در حال توسعه است تنها شیفتگی ما را به فرهنگی که از میلیون ها سال پیش می آید، افزایش داده است.

این فرهنگی است که توسط خود مردم چین جشن گرفته می شود، از آن جایی که گواهی شده است تا جاذبه های گردشگری چین که مهمند از جمله، شهر ممنوعه و کاخ تابستانی در پایتخت پکن (Beijing) حفظ شوند که هر کدام منحصرا روزهایی از امپراطوری چینی را به یاد ها می آورند.

دیوار مشهور چین به طول ۶۷۰۰ کیلومتر از دریای زرد به مرکز آسیا کشیده شده در حالی که معابد بی شمار اش نیز روح ادیان قدیمی شرقی را بیرون آورده اند. چین با بزرگی یک قاره، ماجراجویی در قلمرویی نامحدود را به شما پیشنهاد می کند. در ادامه به معرفی ۶ مورد از مکان های دیدنی چین و در بخش بعدی به معرفی ۶ مورد دیگر خواهیم پرداخت.

مکان های دیدنی چین

۱- دیوار بزرگ چین

نمی شود سفر به چین داشت و دیوار چین را ندید! یکی از مکان های دیدنی چین دیوار چین است. هیچکس نمی تواند یک قهرمان واقعی باشد مگر اینکه در دیوار بزرگ چین حضور پیدا کند. گفته می شود که گفته های مردمی به وضوح نشان دهنده ی اهمیت توجه چین به این بنای تاریخی منحصر بفرد است.

 دیوار بزرگ و مجلل چین که در چینی با نام چَنگ چِن (Changcheng) یا دیوار بلند شناخته می شود، بیش از ۶۰۰۰ کیلومتر از قلعه نظامی شانهایگوان (Shanhaiguan) در شرق به سمت شهر جیایوگوان (Jiayuguan) از غرب، با گذر از شهر هبئی (Hebei)، شهر تیانجین (Tientsin) و پکن (Beijing) (جایی که محفوظ ترین قسمت دیوار می تواند مورد بازدید قرار گیرد)، مغولستان داخلی، نینگ شیا (Ningxia) و گانگسو (Gansu) در طی مسیر، کشیده شده است.

میانگین ارتفاع دیوار بین ۶ تا ۸ متر است اما در مکان هایی تا ارتفاع ۱۶ متر نیز بالا رفته است و برای عبور سوار نظام به اندازه ی کافی وسیع است. این دیوار با برج های دیدبانی و برج های تیراندازی متعدد به دشمنان هشدار می دهد، که تاریخ برخی از آن ها به قرن هفتم قبل از میلاد باز می گردد. مناطق به خوبی شناخته شده ای هم حدود سال ۲۱۰ پیش از میلاد به آن جا پیوستند. امروزه قسمتی که بیشتر از همه بازدید می شود در نزدیکی گذرگاه بِیدِلینگ (Badaling) در شمال غربی پکن است. این قسمت به راحتی با وسایل حمل و نقل عمومی یا تور های سازمان یافته در دسترس است.

قسمت های دیگر تعمیر شده ای که ارزش دیدن دارند شمال قسمتی در نزدیکی شهرک گوبیکو (Gubeikou) است، در ۱۳۰کیلومتری پکن و در میشونیو (Mutianyu) که در ۷۰ کیلومتری از شمال غربی پکن قرار گرفته است.

۲- شهر ممنوعه و کاخ امپراطوری، پکن

از بزرگترین و مهمترین مکان های دیدنی چین ساختمان چین شهر ممنوعه است که با نام کاخ امپراطوری نیز شناخته می شود و در قلب پکن قرار گرفته. این جا مکانی است که هنگام بازدید از این کشور باید آن را حتما ببینید. در طول سلسله ی یوان این کاخ بین سال های ۱۲۷۱ تا ۱۳۶۸ بنیاد نهاده شد.

 قسمت زیادی از مجموعه ای که امروزه دیده می شود، در واقع کاخ های پر زرق و برق بسیاری در یک مجموعه است که در بین سال های ۱۴۰۶ تا ۱۴۲۰ به عنوان محل اقامت ۲۴ امپراطور مینگ و چینگ ساخته شده و حضور هر کسی به جز خانواده امپراطوری و ندیمه های آن ها به داخل مجموعه ممنوع بوده است. این مجموعه گردشگری چین با وسعتی حدود ۷۲۰۰۰۰ متر مربع با دیوار هایی به ارتفاع ۱۰ متری، برج های مراقبت و یک خاکریز وسیع محافظت می شد. شهر ممنوعه  شامل مناطقی است که برای اهداف تشریفاتی و اداری کنار گذاشته شده و محل اقامت خصوصی بوده که توسط امپراطور استفاده می شد.

در حالی که بازدید از همه جای آن می تواند چند ساعت طول بکشد، اما تعداد کمی از مکان های برجسته اش برای بازدید شامل پنج پل سفید طلایی مرمری رودخانه (five white marble Golden River Bridges)، تالار جامع هارمونی، یک ساختمان بلند با ارتفاع ۳۵ متری که جایگاه تخت امپراطوری است، سالن نفیس مهمانی های امپراطوری (تالار حفظ هارمونی) می شود.

۳- ارتش سفالین

یکی از هیجان انگیزترین مکان های دیدنی چین موزه ارتش سفالین است! در سال ۱۹۷۰ زمانی که کشاورزان در حال حفاری چاهی در حومه شهر زیان (Xi’an) بودند ارتش سفالین چین را پیدا کردند.

 بیش از ۳ گودال بزرگ زیر زمینی برای حفاظت از مقبره ی امپراطور اول با ۸۰۰۰ جنگ جو به اندازه های واقعی، تعدادی نزدیک به ۵۲۰ اسب، بیش از ۱۰۰ ارابه به همراه تعداد زیادی از افراد غیر نظامی که تاریخشان به ۲۸۰ سال قبل از میلاد باز می گردد، ساخته شد. اگر چه بعضی از آن ها به علت گذشت زمان به شدت آسیب دیده بودند و بسیاری از مجسمه های از زیر خاک درآمده که به عنوان سند با اهمیتی به امپراطور و زندگی پس از مرگش اعطا شده، به سختی دوباره مونتاژ شده اند.

 قسمتی از مکان پارک مقبره ی امپراطور شی هویانگ چینگ، یکی از مهم ترین مقاصد توریستی در چین است که تجربه ی فراموش نشدنی ایستادن در مقابل  اجتماعی از سربازان و اسب ها را به همراه بازرسی کردن میدان رژه ای قدیمی در اختیارتان می گذارد.

۴- کاخ تابستانی

در یک سفر به چین، در ۱۵ کیلومتری پکن، کاخ مجلل امپراطوری تابستانی در میان بیش از ۷۰۰ هکتار زمین و پارک های زیبا قرار گرفته که یکی از پربازدیدترین جاذبه های توریستی چین در سفر به چین است.

در  زمانی که خود کاخ در سال ۱۱۵۳ ساخته شد دریاچه ی بزرگ آن در قرن ۱۴ ام به منظور افزایش باغ های سلطنتی به آن اضافه شد. مکان های برجسته شامل سالن مجلل خوشبختی و طول عمر با مقبره و سالن تئاتر زیبایش و یک ساختار سه طبقه ای خصوصی که در سال ۱۸۹۱، برای راضی کردن عشق به اُپرای خانواده ی سلطنتی ساخته شد.

دیگر موارد برجسته عبارتند از: سالن شادی و طول عمر با حیاط و باغ دوست داشتنی اش که به خوبی کیلومتر ها مسیر پیاده روی خوش منظره اش است.

۵- گردش در رودخانه ی لی (Li River)

از برترین و دل انگیزترین مکان های دیدنی چین شهر گوئیلین (Guilin) در گوشه ی شمال شرقی گوانگسی (Guangxi) است. این مکان با زیبایی های حومه ی شهری کشور چین خود ستایی می کند و برای رودخانه ی کریستالی اش مشهور است که به دور شهر می چرخد و به دور کوهستان حلقه زده است.

در حالی که برای سال ها این منظره ی منحصر بفرد شاعران و هنرمندان را جذب خود کرده و موضوع داستان های افسون گری و افسانه های بی شماری بوده است، این روز ها با سیلی از توریست هایی از سراسر دنیا  که می خواهند شکوه و جلال طبیعت را از نزدیک ببینند، اشباه شده است.

بهترین راه برای لذت بردن در این منطقه این است که یک سفر با قایق را در امتداد رودخانه ی لی تجربه کنید. محبوب ترین بخش از گوئیلین به سمت یانگ شوآ (Yangshuo) کشیده شده که به آرامی به دور جنگل های بامبوی زیبا، نی زاری انبوه، تشکلات صخره ای قابل توجه و غار هایی با اسم های رمانتیکی مانند کوهستان زیبایی منحصر بفرد (Mount of Unique Beauty)، تپه ی خرطوم فیلی (Elephant Trunk Hill) و غار رید فلوت (Reed Flute) می چرخد.

بسته به نوع قایق استفاده شده (شما می توانید قایق های پانچ شده ی کوچک یا قایق های رودخانه ای چندین مسافری را انتخاب کنید) سفر ها می توانند هر کجا از چند ساعت تا چند روز طول بکشند.

۶-  مرکز تحقیقاتی پانداهای بزرگ چنگدو (Chengdu)

هیچ بازدیدی از چین بدون حداقل یکبار تجربه ی دیدن پاندا ها کامل نمی شود. یکی از برترین مکان های دیدنی چین دیدن پانداهای دوست داشتنی است. در حالی که برترین باغ وحش های خوب کشور از وجود نمونه هایی از این موجودات دل فریب بر خود می بالند، بهترین مکان برای دیدن آن ها در محیطی تقریبا شبیه به زیستگاه واقعی آن ها یعنی پایگاه عالی تحقیقاتیِ ” تعلیم و تربیت پانداهای بزرگ” در چانگدو است که در استان سی چوآن (Sichuan) قرار گرفته.

در اینجا شما فرصت تماشا کردن تعدادی حدودی ۸۰ پاندا با زندگی روتینشان، از غذا دادن به آن ها گرفته تا بازی کردنشان در محیطی شبیه به پارک را دارید. علاوه بر تماشای این حیوانات با شکوه از نزدیک، شما اطلاعات زیادی درباره ی آن ها از بسیاری از نمایشگاه های دائمی و نمایش هایی که برای حفاظت دائمی و امن نگه داشتن آینده آن ها تلاش می کنند، یاد خواهید گرفت.

 تور هایی به زبان انگلیسی در دسترس هستند و سعی کنید زمان بازدید خود را برای صبح هماهنگ کنید که جلسات غذا دادن صبح گاهی آن ها است و پاندا ها در فعال ترین حالت خود به سر می برند.

 ۱۲ مورد از بهترین مکان های دیدنی چین (قسمت دوم)

مطالب مرتبط
هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر آمریکا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.