MS : آیا اثر متقابل مغز مختل شده و گره لنفاوی مقصر است؟

MS

0

علت MS یا مولتیپل اسکلروز، که یک بیماری عصبی پیشرونده است، ناشناخته است. با این حال، یک مطالعه جدید یک نقطه آغاز کلیدی را کشف کرده است: یک سیگنال عجیب که توسط مغز به گره های لنفاوی ارسال میشود. مرکز ملی بهداشت سلامتی کامل و دائم میگوید که MS حدود ۴۰۰۰۰۰ نفر در ایالات متحده و حدود ۲.۵ میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است.

در MS سیستم ایمنی بدن، میلین را درمان میکند. (ماده ای که آکسونها «ساقه ها» و سلولهای مغز را به یکدیگر متصل میکنند، به عنوان پاتوژن شناسایی کرده، به آن حمله میکند و از بین میبرد.)

این باعث می شود که سیگنالینگ بین نورون ها مختل شود، در توازن و هماهنگی اختلال ایجاد شود و عضلات و بینایی تضعیف شود، که اینها بعضی از علائم رایج بیماری MS هستند.

علل واقعی این که چرا سیستم ایمنی به اشتباه به ساختارهای سالم مغز آسیب میزند، هنوز نامشخص است.

با این حال، تحقیقات جدید توسط دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا در Charlottesville نشان میدهد که این ممکن است به یک سیگنال غیر منتظره منتقل شده توسط مغز به گره های لنفاوی مرتبط شود.

سیگنالی از مغز ممکن است باعث ایجاد MS شود

سال گذشته، برخی از محققان در تحقیقی، کشف تازه ای کردند. اینکه مغز مجهز به عروق لنفاوی است که به حذف ضایعات در مغز کمک میکند.

در حال حاضر، محققان توضیح میدهند که این ممکن است همان سیستمی باشد که در توسعه MS دخالت میکند؛ چرا که آنها سیگنال های مغز را به سیستم ایمنی بدن منتقل می کنند که دستور دومی را برای راه اندازی برخی از مکانیسم هایی که این شرایط را ایجاد می کنند، میدهد.

این یافته ها که در مجله Nature Neuroscience نیز دیده میشود، همچنین نشان میدهد که درمان بالقوه MS، بر اساس مسدود کردن سیگنال های انتقال مغز به گره های لنفاوی با استفاده از عروق لنفاوی ممکن است.

مطالب مرتبط
درمان بیماری هانتینگتون با داروی ضد سرطان بکساروتن

مقاله آنتوان لوو: داده های ما نشان میدهد که سیگنالی از مغز به گره های لنفاوی وجود دارد که سلول های ایمنی را به مغز باز میگرداند و باعث آسیب شناسی MS میشود. این یک مسئله مهم است که در بررسی نقش این عروق در اختلالات عصبی مختلف، از جمله مولتیپل اسکلروز، ارزش دارد.

در تحقیقی جدید، به رهبری جاناتان کیپنیس، این تیم موفق به جلوگیری از توسعه MS در یک مدل موش با مسدود کردن و یا از بین بردن عروق لنفاوی در مغز او شدند. تمام این راهکارها موجب کاهش سطح سلول های ایمنی بدن میشود که باعث فلج شدن در بیماری MS میشود.

نویسنده همکار، جزمین هرتز توضیح میدهد: این نظریه به منظور جلوگیری از آسیب گسترده تر به سیستم عصبی بود.

اگر ارتباط التهاب مغز از طریق رگ های لنفاوی علت اصلی مولتیپل اسکلروزیس باشد، درمان هایی که این عروق را هدف قرار می دهند، می توانند از لحاظ بالینی مهم باشند.

loading...

این اثر متقابل پیچیده نیاز به پژوهش بیشتر دارد

در حالی که محققان فهمیدند که چگونه مغز سیگنال نارسایی را برای سیستم ایمنی بدن ارسال میکند، آنها هنوز مشخصه سیگنال را درک نمیکنند.

لووو میگوید: من فکر میکنم گام بعدی در این تحقیق خاص، مشخص کردن ماهیت این سیگنال است، آیا این یک سیگنال سلولی است و یا یک سیگنال مولکولی است؟

لووو می گوید، هنگامی که این امر مشخص شد، محققان باید سعی کنند به طور خاص آن سیگنال را، برای جلوگیری از توسعه MS بدون اینکه به هیچ عنصری از سیستم لنفاوی آسیب برساند، هدف قرار دهند.

علاوه بر این، محققان توضیح میدهند که در حالی که این امر یک راهکار موثر بر روی رگ های لنفاوی مغز است، اما پیشرفت MS را به طور کامل متوقف نمیکند. آنها توضیح میدهند، این امر نشان میدهد که احتمالا عوامل دیگری وجود دارند، که به ایجاد این وضعیت کمک میکند.

مطالب مرتبط
علت خونریزی بین دو دوره قاعدگی یا لکه بینی

با این حال، تحقیقات همچنین به دانشمندان اجازه داد تا تایید کنند که چگونه رگ های لنفاوی مغز، کار میکنند.

هرز توضیح میدهد: مقدار عروق لنفاوی مینژنی در مقایسه با سایر عروق لنفاوی بدن بسیار کم است و ما و دیگران در پی این هستیم که ببینیم آیا ممکن است میزان و حجم محموله هایی که میتوانند از طریق این عروق عبور کنند، را کاهش داد یا خیر.

او ادامه میدهد: در طول التهاب، آنها در ابعاد و پیچیدگی زیاد تغییر نکرده بودند، اما آنچه که واقعا کشنده بود کشف شد؛ آنها اجازه دادند که کلیه سلول های ایمنی از طریق آنها عبور کند و ما نشانه های مولکولی را برای آن را پیدا کردیم.

تعاملات خارج از کنترل

تحقیقات جدید و قدیمیتر در مورد تعامل بین مغز و سیستم ایمنی ممکن است منجر به راه های جدید تفکر در مورد MS، و همچنین دیگر شرایط عصبی مانند بیماری آلزایمر شود.

کیپنیس میگوید: یافته ها در مورد نقش عروق لنفاوی مغزی در MS، همراه با کار اخیر ما در مورد نقش آنها در بیماری آلزایمر، نشان میدهد که مغز و سیستم ایمنی بدن در تعامل هستند. هنگامی که این تعاملات از کنترل خارج میشوند، پاتولوژی ها ظاهر میشود.

او می گوید: این ایده که ما میتوانیم اختلالات عصبی عمده را با دستکاری درمانی ساختارهای محیطی مانند عروق های لنفاوی، هدف قرار دهیم بسیار هیجان انگیز است.

کیپنیس اکنون قراردادی را با شرکت PureTech Health Biopharmaceutical امضا کرده است که در آن او متعهد میشود تا تحقیقات پزشکی کاربردی بالقوه تیمش را مورد بررسی قرار دهد.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.