مزایای مصرف روغن نارگیل برای رفع یبوست

0

در مورد مزایای روغن نارگیل به شدت بحث شده است.  با وجود تأیید مزایای روغن نارگیل، دانشمندان تلاش کرده اند تا در برابر استفاده از محصولات بهداشتی حاوی روغن نارگیل مقاومت کنند. برخی از حامیان ادعا می کنند که روغن نارگیل موجب درمان یبوست می شود.

آیا روغن نارگیل یبوست را از بین می برد؟

برخی افراد بر این باورند که مصرف نارگیل در کاهش یبوست موفقیت آمیز است، زیرا حاوی مقدار فراوانی اسیدهای چرب زنجیره متوسط ​​(MCFAs) است. تصور می شود که MCFA باعث تحرک حرکات روده و کمک به کم کردن مدفوع می شود.

MCFA

MCFA ها در تری گلیسرید زنجیره متوسط​​ (MCT) یافت می شوند که همچنین یک فرم از اسیدهای چرب است که دارای مزایای سلامتی هستند.

مطالعه ای درسال ۲۰۰۳ مبنی بر این که چگونه MCT موجود در روغن نارگیل روی چاقی تاثیر می گذارد، پایه ای برای اکثر ادعاهای فعلی در مورد مزایای روغن نارگیل، است. این مطالعه نشان می دهد که MCT ممکن است برای جلوگیری از چاقی یا تحریک کاهش وزن مفید باشد. با این حال، این مطالعه به هیچ نتیجه ای در مورد اینکه چگونه MCT ها ممکن است بر روی یبوست تأثیر بگذارند، دست نیافت.

استفاده از اطلاعات این مطالعه در مورد کاربردهای فعلی برای روغن نارگیل بحث برانگیز است. یکی از دلایل این امر این است که در این مطالعه، روغنی که حاوی ۱۰۰ درصدMCT  ها است، به جای روغن نارگیل، که حاوی فقط ۱۳ تا ۱۵ درصد MCT ها است، استفاده می شود.

بر اساس یک مقاله در روزنامه گاردین در انگلیس، حتی دکتری که این مطالعه را هدایت کرده بود ابراز نگرانی کرد که اطلاعات توسط بازاریابان روغن نارگیل مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

آیا روغن نارگیل به دیگر جنبه های هضم کمک می کند؟

loading...

به نظر می رسد یک مطالعه منتشر شده توسط انجمن آمریکایی میکروبیولوژی به این نکته پی برده است که روغن نارگیل علیه کلونیزاسیون باکتریایی (C. albicans) در روده موثر است. کلونیزاسیون باکتریایی، نوعی باکتری است که باعث ایجاد تورم دهانی و عفونت مخمر واژن می شود. آن جزء طبیعی میکرو فلور روده است.

مطالب مرتبط
7 روش استفاده از روغن نارگیل برای رشد و ضخیم شدن مو

نویسندگان این مطالعه پیشنهاد می کنند که روغن نارگیل یا باکتری را در روده می کشد یا از رشد آن جلوگیری می کند. آنها همچنین نتیجه می گیرند که روغن نارگیل می تواند اولین مداخله در رژیم غذایی برای کاهش کلونیزاسیون باکتریایی روده توسط C. albicans باشد.

با این حال، افراد دیگر پیشنهاد کرده اند که حضور C. albicans در روده و روند کشتن باکتری ها می تواند باعث یبوست شود. شواهد علمی کمی برای حمایت از این ادعا وجود دارد.

همچنین لازم به ذکر است که، همانند بسیاری از مطالعات علمی بر روی روغن نارگیل تا کنون، این مطالعه به بررسی تأثیر روغن نارگیل بر C. albicans در تمام موجودات انجام شده است. دشوار است درک کنید که آیا همان اثرات بر انسانها ایجاد خواهد شد یا خیر.

راههای دیگر برای درمان یبوست

یبوست اغلب نتیجه رژیم غذایی یا نحوه شیوه زندگی است.  یبوست ناشی از کم آبی بدن است. بنابراین، حتی گام های ساده مانند نوشیدن آب بیشتر می تواند کمک کند.

دانشمندان خیلی وقت پیش کشف کرده اند که قهوه می تواند روده را تحریک کند. قهوه دارای اثر ملین کننده است که ۶۰ درصد قویتر از آب است.

اضافه کردن فیبر بیشتر به رژیم غذایی همچنین می تواند حجم و انطباق مدفوع را افزایش دهد، که می تواند دفع آنها را ساده تر کند. شواهد نشان می دهد که مصرف غذاهای پروبیوتیک برای از بین بردن یبوست موثر است.

نکته:

مصرف روغن نارگیل و روغن MCT به اندازه کافی، برای رفع یبوست مناسب است. اگر مصرف روغن نارگیل یا دیگر روشها مفید واقع نشود، طیف وسیعی از مواد ضدعفونی (OTC) در دسترس است. هر کسی که می خواهد روغن نارگیل یا روغن MCT را امتحان کند، ابتدا باید با پزشک صحبت کند، مخصوصا اگر باردار است، به کودک شیر می دهد یا سایر شرایط سلامتی مانند بیماری التهابی روده را دارد.

مطالب مرتبط
جلوگیری و درمان یبوست با قرص سی لاکس (C-Lax) + اطلاعات دارویی

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.