هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر آمریکا

0

هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر آمریکا

 

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان، که اغلب به عنوان رتبه‌بندی شانگهای شناخته می‌شود، یک نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در سطح جهان است.

ایده اولیه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی جهان توسط دانشگاه شانگهای جیاتانگ در سال ۱۹۹۸ پایه‌گذاری گردید. طرح این ایده در پاسخ به دغدغه رئیس جمهور وقت چین بود که تأکید داشت تعدادی از دانشگاه‌های چین بایستی در سطح بین‌المللی فعال باشند و در شمار دانشگاه‌های برتر جهان محسوب شوند.

بنابراین در راستای دستیابی به هدف فوق، سیاست گذاران چینی تصمیم گرفتند ابتدا مدلی برای رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان طراحی نمایند و سپس با بهره‌گیری از نتایج آن؛ نخست جایگاه دانشگاه‌های چین در مقایسه با سایر دانشگاه‌های جهان مشخص شود، دوم نقاط قوت و ضعف دانشگاه‌های چین براساس نتایج حاصل شناسایی شود و در نهایت برای بهبود وضعیت و ارتقاء جایگاه دانشگاه‌های چین در رتبه‌بندی جهانی اقدام‌های لازم تدوین گردد.

از این رو طی پروژه‌ای به دانشگاه شانگهای جیاتانگ مأموریت داده شد دانشگاه‌های جهان را رتبه‌بندی کند و جایگاه دانشگاه‌های چینی را در سطح جهانی مشخص نماید. در واقع هدف این رتبه‌بندی اندازه‌گیری فاصله و شکاف دانشگاه‌های چین و دانشگاه‌های برتر دنیا و همچنین برنامه‌ریزی در جهت کاهش فاصله و بهبود کیفیت دانشگاه‌های چینی و ارتقاء جایگاه آنها در سطح بین‌المللی بود.

 

سرانجام نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توسط نظام رتبه‌بندی دانشگاه شانگهای که به رتبه‌بندی علمی دانشگاه‌های جهان شهرت یافت، برای اولین بار در سال ۲۰۰۳، در سطح بین‌المللی منتشر گردید و از آن سال به بعد به طور سالانه به روز می‌شود.

 

نظام رتبه‌بندی علمی دانشگاه‌های جهان بر مبنای این فرض که نمی‌توان همه دانشگاه‌های جهان را با هم مقایسه کرد، تمرکز و جامعه هدف خود را بر دانشگاه‌های تحقیقاتی برتر دنیا قرار داده‌است.

به طور کلی دانشگاه‌هایی که دارای جایزه نوبل، پژوهشگران دارای استناد بالا یا مقاله‌های منتشر شده در مجله های nature و science هستند در این رتبه‌بندی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

علاوه بر این دانشگاه‌هایی که دارای تعداد زیادی مقاله‌های نمایه شده در نمایه گسترده استنادی علوم و نمایه استنادی علوم اجتماعی هستند نیز توسط این نظام رتبه‌بندی، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند؛ بنابراین از بین دانشگاه فعال جهان حدود ۱۰۰۰ دانشگاه در این رتبه‌بندی بررسی می‌شوند و در نهایت در جدول رتبه‌بندی لیست ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا منتشر می‌شود.

 

مطالب مرتبط
نیمه ی دوم سال 2018 را با رونمایی از اسپیکر هوشمند سامسونگ همراه باشید

در اینجا به به روزترین رتبه بندی دانشگاه های آمریکا خواهیم پرداخت.

از میان ۱۱ دانشگاه معرفی شده ، ۵ دانشگاه از کالیفرنیا هستند. در این رتبه بندی میزان علم، دانش و فناوری، استادان، دانشجویان و میزان هزینه دانشجو برای تحصیل مورد بررسی قرار گرفته است.

۱۱- دانشگاه فلوریدا

مکان : گینهسویل، فلوریدا

رتبه جهانی : ۴۲

هزینه تحصیل: ۱۶.۱۸۳ دلار

 

۱۰- دانشگاه کالیفرنیا-سن دیگو

مکان : سن دیگو، کالیفرنیا

رتبه جهانی : ۴۲

هزینه تحصیل: ۱۶.۱۸۳ دلار

 

۹- دانشگاه ارواین، کالیفرنیا

مکان : ارواین، کالیفرنیا

رتبه جهانی : ۴۲

هزینه تحصیل: ۱۵.۵۱۶ دلار

 

۸- دانشگاه سانتاباربارا، کالیفرنیا

مکان : سانتاباربارا، کالفرنیا

رتبه جهانی : ۳۷

هزینه تحصیل: ۱۴.۴۰۹ دلار

 

۷- انستیتو فناوری جورجیا

مکان : جوجیا، آتلانتا

رتبه جهانی : ۳۴

هزینه تحصیل: ۱۲.۴۱۸ دلار

 

۶- کالج ویلیام و ماری

مکان : ویلیامزبورگ، ویرجینیا

رتبه جهانی: ۳۲

هزینه تحصیل : ۲۰.۲۸۷ دلار

 

۵- دانشگاه چپل هیل، کارولینای شمالی

مکان : چپل هیل، کارولینای شمالی

رتبه جهانی: ۳۰

هزینه تحصیل: ۹.۰۰۵ دلار

 

۴- دانشگاه آن باربور

مکان : آن باربور، میشیگان

رتبه جهانی: ۲۸

هزینه تحصیل: ۱۴.۸۲۶ دلار

 

۳- دانشگاه ویرجینیا

مکان : شارلوتزویل، ویرجینیا

رتبه جهانی: ۲۵

هزینه تحصیل: ۱۶.۱۴۶ دلار

 

۲- دانشگاه لس آنجلس

مکان : لس آنجلس، کالیفرنیا

رتبه جهانی: ۲۱

هزینه تحصیل: ۱۳.۲۵۶ دلار

 

۱- دانشگاه برکلی

مکان : برکلی، کالیفرنیا

رتبه جهانی: ۲۱

هزینه تحصیل: ۱۴.۰۹۸ دلار

اختصاصی وبسایت وردنگار: کپی تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.