رابطه جنسی پس از بارداری

0

داشتن رابطه جنسی احتمالا آخرین چیزی است که پس از زایمان به ذهن شما می رسد. شما قصد دارید برخی از تغییرات قابل توجه را در بدن خود مشاهده کنید، مخصوصا اگر اولین بار فرزند شما متولد شده باشد. در عوض، بسیاری از زوج ها می توانند به لحاظ ذهنی و احساسی نیز دچار مشکل باشند.

کاترین کوهری، استادیار دندانپزشکی، زنان و زایمان، دانشکده پزشکی ییل می گوید: “اغلب مشکل روانشناختی مربوط به اضطراب در ارتباط با درد بالقوه و چیزی که پس از زایمان از لحاظ جسمی احساس می شود متفاوت است ” و سخت تر این است که آن مشکل را از بین ببرید.

اگر چه برقراری رابطه جنسی اولین بار پس از زایمان بر اساس زمانی است که شما احساس راحتی می کنید، اکثر زنان پس از شش هفته بهبود می یابند و ممکن قبل از این زمان، احساس راحتی  کنند. مری جین Minkin، MD، استاد بالینی، دندانپزشکی، زنان و علوم تولید مثل در دانشکده پزشکی دانشگاه ییل می گوید: “قطعا، در عرض سه تا چهار هفته، بیشتر افراد نسبتا برای داشتن رابطه جنسی مشکلی ندارند .”

صرف نظر از این شما تصمیم می گیرید چه زمانی برای شما و شریک زندگی شما مناسب است، در اینجا هفت تغییر در مورد رابطه جنسی وجود دارد که می توانید پس از به دنیا آوردن یک کودک انتظار داشته باشید.

واژن شما ممکن است به طور غیرعادی خشک شود

اگر متوجه شده اید که خشکی از حد معمول بیشتر است، این کاملا طبیعی است. هنگامی که شما شروع به شیر دادن می کنید، تولید استروژن شما کم می شود، که می تواند به خشکی واژن منجر شود.
دکتر Minkin می گوید: “اگر این اتفاق برای شما افتاد، وحشت نکنید.” این که اطمینان حاصل کنید همه چیز لغزنده و ناراحت کننده نیست، ایده بدی نیست.” سعی کنید از یک روان کننده یا یک مرطوب کننده طولانی مدت واژن استفاده کنید تا در طول رابطه جنسی به شما کمک کند. بر خلاف استفاده از یک روان کننده معمولی که فقط قبل از رابطه جنسی خشکی را برطرف می کند در طول روزها نیز رطوبت را حفظ می کند.

دکتر Minkin می گوید: ” استفاده از استروژن های واژینال کاملا مناسب است، که به طور خاص برای خشک شدن یا ناراحتی واژن استفاده می شود.

شما دو گزینه دارید: می توانید از پزشکتان بخواهید یک کرم واژینال که به صورت موضعی استفاده می شود یا نسخه تجویزی واژینال را که به وسیله یک اپلیکاتور مشابه تامپون است به واژن خود اضافه کنید.

مطالب مرتبط
5 نکته مهم که باید راجع به رابطه جنسی در بارداری و پس از زایمان بدانید

ساختار واژن شما مانند قبل نیست

با چشم غیر مسلح، واژن شما چند هفته پس از زایمان مانند قبل خواهد بود، اما ساختار داخلی و چیزی که احساس می کنید متفاوت خواهد بود. جنیفر آستین کنتی، MD، استادیار بالینی زنان و زایمان در دانشگاه استنفورد می گوید: “ساختار واژن جادویی است. این به معنای تغییر احساس انسان است هنگامی که جسمی از آن عبور می کند، بنابراین مطمئنا احساس پس از آن دقیقا همانطور نیست.”

دکتر کوهری می گوید: خروجی دهانه رحم شما، پس از زایمان تغییر می کند. به علاوه، بافت حمایتی در اطراف واژن شما در طول زایمان کشیده می شود و گرچه ممکن است کمی کاهش یابد، ولی این همان فرم قبل از حاملگی نیست.

این به این معنی است که مهبل (واژن) ممکن است شل تر از قبل باشد. دکتر مینکین می گوید:

“من اعتقاد زیادی به تمرینات کگل دارم.” اگر مطمئن نیستید که تمرینات را درست انجام می دهید، آنها را در جلسه بعدی خود در حالی که پزشک شما را بررسی می کند، انجام دهید. دکتر مینکین می گوید: “بررسی بسیار آسان است.”

اگر میخواهید این عضلات را به تنهایی آزمایش کنید، سعی کنید جریان ادرار خود را در حالی که در دستشویی هستید متوقف کنید. دکتر Minkin می گوید: “ماهیچه هایی که در هنگام متوقف کردن جریان ادرار به کار می گیرید، بسیار شبیه به آن کاری است که شما در زمان انجام  ورزش کگل از آن ها استفاده می کنید.

ممکن است در طول رابطه جنسی احساس درد کنید

اغلب به علت خشکی واژن، ممکن است اولین بار پس از به دنیا آوردن فرزند درد را تجربه کنید. اما اگر اپیزیوتومی (برش جراحی برای کمک در به دنیا آوردن کودک شما انجام شود) یا پارگی واژن در حین زایمان مورد نیاز باشد، می تواند بر سلامت رابطه جنسی پس از تولد فرزند نیز تأثیر بگذارد.

دکتر مینکین می گوید: “نگران نباشید. همه چیز طبیعی است.” اما اگر از روغن یا استروژن استفاده می کنید و هنوز هم درد را تجربه می کنید، با پزشک خود مشورت کنید. به خصوص اگر شما در دوران پس از زایمان قرار دارید و می خواهید مطمئن شوید که این محل هنوز با روش سالم بهبود می یابد.

چیزهایی وجود دارند که احتمالا مانع احساس رمانتیک می شوند

احساس مادری بسیار خوب است – اما می تواند با رابطه جنسیتان تداخل داشته باشد. سینتیا پیزولولی، متخصص روانپزشکی، می گوید: “موضوع این است که دو دنیای واقعی و دنیای فانتزی وجود دارد.” “در دنیای فانتزی، شما با یک بچه بازی می کنید و ناگهان شما مجبور می شوید وارد رابطه عاطفی شوید .”

مطالب مرتبط
تست سرطان: تست سرطان ۱۰ دقیقه‌ ای فراگیر برای تشخیص سرطان قابل انجام است

شما معمولا به دلیل پیشرفت حاملگی خود، عدم صمیمیت جنسی را تجربه خواهید کرد، که می تواند در زندگی جنسی شما پس از به دنیا آمدن کودکتان نیز ادامه یابد. پس از تولد، اولویت های شما تغییر می کند، بدین معنی که رابطه جنسی در لیست اولویت قرار نمی گیرد.

Pizzulli می گوید: “تمایل به داشتن یک فضای وابسته به عشق شهوانی با توجه به نقش مادری در اولویت کمتر قرار می گیرد. ” برای برقراری رابطه جنسی، شما باید نوعی تفکر کاملا متفاوت داشته باشید”.

گام اول شما: درک کنید که نداشتن میل جنسی در این مرحله کاملا مطلوب است. اما، پیزولولی خاطر نشان می کند، این وضعیت نباید به گونه ای باشد که مانع از ایجاد مجدد صمیمیت با شریک زندگی شود. او می گوید: “شما باید علاقه مند و مایل به برقراری رابطه باشید.”

البته، اگر درد دارید و یا تمایلی به برقراری رابطه ندارید، مجبور کردن خودتان به برقراری رابطه جنسی راه حل نخواهد بود. اما اگر انگیزه واقعی برای بازسازی رابطه عاشقانه داشته باشید، مهم است که برخی تلاش های اضافی را انجام دهید، حتی اگر کودک ناگهان در هنگام رابطه گریه کند.

برنامه ریزی جنسی

به عنوان یک مادر جدید، زمانی که به شما فرصتی برای رابطه جنسی و یا خواب داده می شود، شما در ۹ فرصت از ۱۰ فرصت خواب را انتخاب می کنید. دکتر مینکین می گوید: “هر دو طرف می

توانند خسته شوند و شما نگهداری از بچه را در اولویت قرار داده باشید .” او می گوید کمبود خواب احتمالا  شایع ترین مشکلی است که زندگی جنسی شما با آن مواجه می شود.

این به این معنی است که رابطه جنسی به خودی خود به ندرت اتفاق می افتد. پیزولولی می گوید: “شما باید برای رابطه جنسی برنامه ریزی کنید.”  با شریک زندگی خود درمورد اینکه چگونه و چه زمانی برای برقراری رابطه امکان پذیر است صحبت کنید. اگر چه ممکن است رابطه جنسی پر سر و صدایی نداشته باشید، این کار کمک می کند تا زمان هایی که شما و شریک زندگیتان به برقراری رابطه جنسی نیاز دارید، آن را انجام دهید.

مطالب مرتبط
داشتن کلیه های سالم با خوردن این مواد غذایی

شما ممکن است نیاز به خلاقیت در مورد مکان رابطه جنسی داشته باشید

در مورد رابطه جنسی به اتاق خواب خود نگاه کنید.”Pizzulli می گوید:” یکی از دلایلی که به  دنیا آوردن یک کودک می تواند مانع از برقراری رابطه جنسی شود، این است که همه پدرها و مادرها کودکان را به اتاق خواب می برند. فضای این اتاق دیگر فضای وابسته به عشق شهوانی نیست. بلکه  جایی است که می خواهید بخوابید. “

بنابراین به جای اتاق خواب، سعی کنید رابطه جنسی را در مناطق دیگر خانه خود مانند میز آشپزخانه یا نیمکت اتاق نشیمن خود انجام دهید. تغییر مکان و ایجاد یک منطقه جدید در خانه  برای برقراری رابطه جنسی همراه با عشق شهوانی می تواند شما و شریک زندگیتان را به فکر کردن در مورد داشتن رابطه جنسی در محل جدید تشویق کنید.

شما ممکن است، مانند زمانی  که کودکتان را به دنیا نیاورده اید احساس اعتماد به نفس نکنید

این برای زنان عادی است که بعد از زایمان با مشکلات مربوط به بدنشان مبارزه کنند، که می تواند به نحوی در طول رابطه جنسی مشاهده شود. اما اغلب اوقات، اگر پس از زایمان احساس ناامنی می کنید، معمولا به دلیل افکار شما پیش از بارداری است که دوباره ظاهر می شوند. پیزولولی می گوید: “این یکی از دلایلی است که توصیه می شود زنان  دارای یک تصویر جنسی منفی از بدن پس از بارداری تحت درمان قرار بگیرند. “این واقعا عمیق تر از مواردی است که پیش از آن اتفاق افتاده است.”

یکی از راه های جلوگیری از این تصویر منفی در مورد بدن پس از حاملگی، حفظ یک رژیم غذایی سالم در طول حاملگی و یافتن روشی است که برای شما مفید باشد.

در سمت دیگر، حتی ممکن است شما بعد از زایمان احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید پیزولولی می گوید: “برخی از زنان خوشحال هستند که بدن آنها قادر به ایجاد یک زندگی جدید است.”

دکتر کانتی می گوید: “زندگی در هر زمینه که تصور کنید، از جمله رابطه جنسی و رابطه فردی شما، متفاوت است. صبور باشید و یکدیگر را دوست داشته باشید و به یاد داشته باشید که هیچ چیز ” غیر طبیعی “وجود ندارد.”

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.