جلوگیری از تامین انرژی سرطان تخمدان به جلوگیری از گسترش آن کمک می کند

سرطان تخمدان

0

سرطان تخمدان – در اغلب موارد تشخیص داده شده ی سرطان تخمدان نشان می دهد که تومور موجود به بافت های مجاور سرایت کرده است. در حال حاضر، دانشمندان روش بالقوه ای را برای قطع تامین انرژی ذخیره شده در این مرحله ی تهاجمی از سرطان تخمدان کشف کرده اند.

مطالعه جدیدی که توسط دانشگاه شیکاگو در ایلینویز رهبری می شود، نقش گلیکوژن را در ترویج گسترش سرطان تخمدان اثبات کرده است.

این اولین بار است که بررسی شده است که چگونه سلول های تومور با سلول های پشتیبانی کننده به نام فیبروبلاست های مرتبط با سرطان ارتباط برقرار می کنند تا این اتفاق بیفتد.

ارنست لینگل، استاد گروه زنان و زایمان دانشگاه می گوید: بدون مطالعه سیستماتیک، از طریق مسیرهای سیگنال های ایجاد شده توسط سلول های سرطانی انسان و فیبروبلاست های مرتبط با سرطان این کار انجام شده است.

او و همکارانش یافته های اخیر خود را در مقاله ای منتشر کرده اند که در حال حاضر در مجله Cell Metabolism در دسترس است.

پروفسور لنگیل ادعا می کند: ما فکر می کنیم که این امر می تواند مفاهیم پزشکی مهمی داشته باشد.

سرطان تخمدان و متاستاز

تخمدان ها غدد تولید کننده هورمون زن هستند که تخمک را تولید می کنند. هر زن دو تخمدان دارد که در طرفین رحم قرار دارند. حدود یک بار در ماه یک تخمک بالغ که ژن های مادر بیولوژیکی را حمل می کند از یک لوله فالوپ به رحم عبور می کند.

در آنجا، برای لقاح توسط اسپرمی آماده می شود که ژن های پدر بیولوژیکی را حمل می کند. تخمک پس از آن، به جنینی تبدیل می شود که دارای ژن های والدین است.

سرطان تخمدان هنگامی شروع می شود که سلول های تخمدان یا لوله های فالوپ از کنترل خارج می شوند و تومور را تشکیل می دهند.

مطالب مرتبط
افزایش خطر ابتلا به سرطان ناشی از دیابت و چاقی

انجمن سرطان آمریکا (ACS) تخمین می زند که حدود ۲۲،۲۴۰ زن در ایالات متحده شناسایی شده اند که سرطان تخمدان دارند و حدود ۱۴،۰۷۰ نفر از این بیماران در سال ۲۰۱۸ جان خود را از دست می دهند.

در حدود ۴ مورد از ۵ مورد سرطان تخمدان، تومور قبل تر از تشخیص به اومنتوم هجوم برده است، اومنتوم پرده ای از بافت چربی است که در طول روده آویزان است.

هنگامی که سرطان به این “پد چربی متراکم انرژی” نفوذ کند، سرعت آن افزایش می یابد. روند گسترش، که با تهاجم بافت آغاز می شود، متاستاز نامیده می شود و پیچیده و چندگانه است.

مرحله بعدی این است که سلول های تومور از طریق جریان خون و سیستم لنفاوی به منظور ایجاد تومورهای جدید در قسمت های دیگر بدن حرکت کنند.

درمان سرطان متاستاتیک بسیار سخت تر از سرطانیست که محدود به تومور اولیه است و دلیل اصلی مرگ و میر افراد مبتلا به سرطان است.

تجهیز کردن منابع انرژی

در مورد سرطان تخمدان، به این دلیل که تومور به اومنتوم حمله میکند، سلول های چربی خود را از بین می برد و سپس از سلول هایی به نام فیبروبلاست های مرتبط با سرطان برای کمک به انجام مرحله بعدی انرژی میگیرد.

فیبروبلاست ها با کمک به سلول های سرطانی به منظور تامین منابعی که برای رشد و تکثیر نیاز دارند، مانند افزایش عرضه خون به تومور و جمع آوری منابع انرژی، به متاستازیس سرعت می بخشند.

پروفسور لینگیل و همکارانش سیگنال هایی را که بین سلول های سرطانی تخمدان و فیبروبلاست های مرتبط با سرطان به وجود می آیند بررسی کردند.

آنها با افزایش تعداد سلول های سرطانی تخمدان و فیبروبلاست ها در آزمایشگاه و سپس با استفاده از روش (فسفو پروتوئومیکس کمی) برای نظارت بر (تداخل سلولی) این کار را انجام دادند.

مطالب مرتبط
چالش ۳۰ روز غذای سالم: زغال اخته برای مبارزه با سرطان

محققان دریافتند که سیگنال های شیمیایی به واسطه فیبروبلاست ها ، سلول های سرطانی را برای متابولیسم کردن گلیکوژن ذخیره شده خود به گلوکز تحریک می کنند.

این امر سبب آماده سازی گلوکز جهت هجوم به بافت های دیگر می شود که به نوبه خود منجر به ایجاد تومور تهاجمی و سرعت بخشیدن به متاستاز می شود.

جلوگیری از تامین انرژی

محققان نشان داده اند که می توانند راهی برای توقف یا کاهش سرعت تهاجم پیدا کنند. آنها دریافتند که یک مسیر سیگنال دهنده به نام p38α MAPK موجب تحرک و انتقال گلیکوژن در فیبروبلاست های مرتبط با سرطان شده است.

آنها همچنین نشان دادند که اختلال در آنزیم های موجود در این مسیر، یا مسدود کردن مسیرهای سیگنال دهنده که باعث تحریک متابولیسم گلیکوژن در سلول های سرطانی می شود، باعث کاهش متاستیز می شود.

آنها نشان دادند که این موضوع می تواند یک روش درمانی برای کاهش تومورهای متاستاز شکمی پس از جراحی باشد.

این اولین بار است که نقش گلیکوژن در متاستاز سرطان به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.