نحوه نگهداری و سلامت دندان ها و لثه در حین بارداری

0

نحوه نگهداری و سلامت دندان ها و لثه در حین بارداری

پس از باردار شدن، هورمون های شما، به ویژه پروژسترون، شروع به افزایش و تغییر می کنند. هورمون ها تنها بر رشد جنین شما تأثیر نمی گذارد؛ بلکه تاثیر بسیار زیادی بر بدن شما می گذارد. به همین دلیل است که سلامت دندان ها و لثه در حین بارداری مهم تر از همیشه است.

در این مقاله که توسط کارشناسان سلامت health وبسایت ورد نگار تهیه شده است در مورد نحوه نگهداری و سلامت دندان ها و لثه در حین بارداری توضیح داده شده است:

قبل از بارداری

اگر شما و شریک زندگی تان در مورد بچه دار شدن، تصمیم جدی دارید، حتما قرار ملاقاتی با دندانپزشک خود بگذارید. دندانپزشک شما، نه تنها دندان های شما را معاینه می کند، بلکه سلامتی لثه ها را نیز مورد بررسی قرار می دهد.

اگر دندانپزشک هر گونه مسائل بالقوه را ذکر کرد و یا درمان هایی را برای دندان هایتان مشخص کرد، می توانید قبل از بارداری برای آنها برنامه ریزی کنید.

سلامت دندان ها و لثه در حین بارداری

اگر در سه ماهه اول بارداری، اختلال در سلامت دندان خود را نادیده بگیرید و بهداشت دهان و دندان خود را از نظر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، رعایت نکنید، به مشکلاتی بر می خورید.

لثه اغلب متورم می شود که می تواند منجر به مسائل دیگر، به ویژه گنگی ویت و بیماری پریودنتال (آدامس) در هر سه ماهه بارداری شود. افزایش هورمون در دوران بارداری اغلب به خشکی دهان، به ویژه در شب، منجر می شود.

علاوه بر این، زنان در حدود ۱۰ درصد از حاملگی ها، گرانولومای بارداری یا رشد بافت آدامس را تجربه می کنند. هورمون ها همچنین رباط های بدن شما را تقویت می کنند، از جمله آنهایی که در دهان شما هستند.

زنان باید مطمئن باشند که با دندانپزشک خود در مورد چگونگی حفظ سلامت دندان ها و لثه هایشان صحبت کنند و مراقبت های لازم را آموزش ببینند.

توصیه های مهم برای بارداری و مراقبت های دهان و دندان:

  • هنگام بیدار شدن از خواب، دهان خود را حتما بشویید. همچنین اگر خمیر دندان شما سبب احساس ناخوشایندی شود، مارک های خمیر دندان را عوض کنید و از خمیر دندان های مناسب با عطر و طعم ملایم استفاده کنید.

  • اطمینان حاصل کنید که در دوران بارداری دندان های جلو و دندان های آخری را به خوبی بشویید. برای جلوگیری از وقوع التهاب لثه در بارداری و همچنین پوسیدگی دندان ها، سطوح بین دندان ها را به خوبی شستشو دهید و لا به لای آنها را به خوبی تمیز کنید.

  • اگر شما میان وعده غذایی در نیمه شب مصرف کردید، حتما پس از آن دندان های خود را بشویید تا احتمال پوسیدگی دندان ها کاهش یابد.

  • حتما برای شستشوی دندان ها از فلوراید نیز استفاده کنید.

  • از لبنیات به اندازه کافی استفاده کنید.

همه اینها نه تنها برای شما بلکه برای نوزاد شما نیز دارای اهمیت است. بهداشت ضعیف دندان ها با نوزادان نارس و مشکلاتی برای جنین همراه است.

دندانپزشک خود را در حین بارداری ببینید

تمیز کردن حرفه ای دندان ها، برای حفظ دندان ها و لثه های سالم، در طول بارداری ضروری است. در طول سه ماهه دوم، یک قرار ملاقات با دندان پزشک خود بگذارید و حتما قبل از هر درمانی، باردار بودن خود را به دندانپزشک خود اطلاع دهید و هر گونه دارو یا ویتامین هایی که در بارداری مصرف می کنید، برای ایشان لیست کنید.

با توجه به وضعیت سلامت دندان، دندانپزشک شما ممکن است دستورالعمل هایی را برای تمیز کردن و بهداشت دهان شما، ارایه دهد. این کاملا طبیعی است. بهتر است که دستورات لازم را انجام دهیم تا خطر عفونت باکتریایی یا عوامل خطر ابتلا به آن را کاهش دهید.

سلامت دندان پس از به دنیا آمدن نوزاد

قرار ملاقات های دوساله ای با دندانپزشک خود، داشته باشید و با دندانپزشک خود به طور منظم برای حفظ سلامت دهان و دندان همکاری کنید.

اختصاصی وبسایت وردنگار: کپی تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط
طبق تحقیقات بدست آمده، تعاملات اجتماعی از حافظه محافظت می‌ کند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.