محافظت از ریه با خوردن سنجد تلخ

سنجد تلخ

0

سنجد تلخ که بدلیل خواص ضد اکسیدی و ضد آماس معروف است، ثابت شده که از ریه در برابر آسیب شدید محافظت می کند. محققین ترکیبی در سنجد تلخ کشف کرده اند که میتواند به کاهش آسیب شدید ریه کمک کند. رامازین که یک فلانول شناخته شده در گیاه سنجد تلخ است، قبلا بدلیل خواص ضد اکسیدی و ضد آماس خود معروف بود.

اما پژوهشگران بیمارستان جیانگسوی چین اخیرا کشف کرده اند که رامازین همچنین میتواند از ریه در برابر آسیب شدید محافظت نماید. این یافته جدید، دلیل دیگری بر منافع سنجد تلخ برای سلامتی انسان اضافه میکند که قبلا از آن فقط در طب سنتی استفاده میشد.

آسیب شدید ریه و همچنین درد زیاد در هنگام تنفس، علائم مشکل جدی تنفسی هستند. این بیماری میزان مرگ و میر بالایی دارد و حتی اگر بیمار مبتلا به آسیب شدید ریه زنده بماند، تحقیقات نشان داده اند که این بیماری بر کیفیت ادامه زندگی بیمار تاثیر منفی میگذارد چون فرد مبتلا به این مرض دچار ورمی میشود که مسیر عبور هوا را در ریه های او مسدود میکند.

آسیب شدید ریه معمولا بخاطر استنشاق سم، غرق شدن درآب و یا زخم بدلیل صدمه و آسیب بوجود می آید اما این بیماری همچنین میتواند بطور غیر مستقیم بدلیل عفونتهای میکروبی ناشی از سوختگی ها، تزریق خون و مسمومیت عفونی ایجاد شود. وقتی این اتفاق می افتد، مواد پروتئینی حاوی چربی که در دیواره های سلول میکروبی وجود دارند، به رگهای ریه حمله میکنند و باعث ورم و آماس در آنها میشوند.

ولی فلانولها مواد طبیعی هستند که دارای خواص متعدد ضد آماس و ضد اکسیدانی میباشند که بیشتر در میوه ها و سبزیجات وجود دارند و علاوه بر ضد ورم بودن، حاوی ویژگیهای ضد سرطانی و ضد پیری نیز هستند. رامازین که همان فلانول موجود در سنجد تلخ است، به این خاطر معروف است که دارای خواص ضد آماس و ضد اکسیدانی میباشد ولی تحقیقات کمی انجام شده اند که نشان دهنده توانایی این گیاه در معالجه ورم و آماس در آسیب شدید ریه باشند.

loading...

برای آزمایش این نظریه، آسیب شدید ریه در موشهای آزمایشگاهی ایجاد گردید و آنها بمدت ۲۴ ساعت تحت نظر قرار گرفتند. بعضی از موشها بطور اتفاقی انتخاب شدند تا به آنها رامازین تزریق شود و آنها نیز برای ۲۴ ساعت تحت بررسی بودند.

مطالب مرتبط
علائم بیماری آستیگماتیسم چشم و روش های درمان آن

نتایج بدست آمده نمایانگر یک کاهش مهم در آماس ریه موشهایی بود که با رامازین معالجه شدند و توانستند از مشکل آسیب شدید  ریه رهایی پیدا کنند.

پژوهشگران در نتایج بدست آمده تاکید کردند که رامازین موجود در سنجد تلخ دارای خواص دفاعی در برابر آسیب شدید ریه است و بررسی آماس ریه پس از استفاده از رامازین، نشاندهنده بهبود قابل توجه میباشد و لذا رامازین میتواند بدلیل خواص قوی ضد آماس خود در معالجه بیماری ریه مفید باشد.

علاوه بررامازین، سنجد تلخ دارای فواید دیگری نیز برای سلامتی میباشد چون حاوی یک ترکیب بنام آنتراکویینون است که احتمالا دارای خواص ضد سرطانی میباشد. در بعضی کشورها از سنجد تلخ برای درمان بیماریهای پوستی مثل زخم ها و جراحات و انگل ها و سنگ کیسه صفرا و همچنین بعنوان یک گیاه نیروبخش و ادرارآور استفاده میشود و وقتی به مقدار کم از طریق دهان خورده شود، دارای تاثیر ضد یبوست میباشد.

بااینکه سنجد تلخ دارای منافعی برای سلامتی انسان است ولی برای کودکان زیر ۱۲ سال و زنان حامله و شیرده توصیه نمیشود. افرادی که از اختلالات روحی و زخم معده و ورم روده بزرگ و  التهاب روده رنج میبرند نیز باید قبل از مصرف سنجد تلخ با پزشک خود مشورت کنند.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.