سندروم ایگل ( Eagle ) چیست؟

0

سندرم عقاب با ایگل یک بیماری است که موجب درد در گلو و صورت می شود. این بیماری  به طور معمول بوسیله یک استخوان فرآیند استایلوئید ایجاد می شود که دقیقا استخوان زیر گوش است. درد ناشی از سندرم  ایگل یک نوع درد عصبی است، به این معنی که این امر بوسیله سیگنال های عصبی غیر معمول ایجاد می شود و به ناحیه دردناک آسیب نمی رساند.

درد معمولا خفیف و خسته کننده است که ممکن است شامل این احساس باشد که چیزی در گلو گیر کرده است. بعضی از افراد نیز حالت وزوز گوش و گردن را تجربه می کنند.

با توجه به مرکز اطلاعات ژنتیک و بیماریهای نادر (GARD)، حدود ۴ درصد جمعیت جهان دارای فرایند استایلوئید غیرعادی هستند. با این حال، فقط بین ۴ تا ۱۰ درصد از این افراد – حدود ۱ در ۶۲۰۰۰ نفر – هر گونه نشانه ای از این عارضه دارند. همچنین یادآور می شود که سندرم ایگل در زنان شایع تر از مردان است و حدود سه برابر زنان  بیش از مردان دارای علائم هستند. در این مقاله، علائم سندرم عقاب  یا ایگل را همراه با علل احتمالی بررسی می کنیم. ما همچنین در مورد چگونگی درمان با جراحی و یا بدون آن صحبت می کنیم.

علائم سندروم ایگل ( Eagle ) 

سندرم عقاب ممکن است باعث درد در فک، گلو و گوش شود. بسیاری از مردم یک فرایند استیلوئید غیر معمول دارند اما هیچ نشانه ای ندارند. وقتی علائم ظاهر می شوند، اغلب عبارتند از:

 • مشکلات بلع
 • یک احساس گرفتگی که در گلو وجود دارد
 • تیرکشیدن درد از گلو به گوش یا فک
 • درد در پایه زبان
 • درد هنگام بلعیدن یا چرخیدن سر به سمت یک طرف
 • یک زنگ ثابت یا وزوز در گوش
 • سردرد
 • تغییر در فک
مطالب مرتبط
علائم اولیه بارداری را بهتر بشناسید!

بعضی افراد علائم دیگری مانند احساس غیر معمول در سر و گردن را تجربه می کنند.

علل سندروم ایگل ( Eagle ) 

در اکثر افراد، یک استخوان فرایند استیلوئید عامل ایجاد سندرم عقاب است. بعضی از مردم بعد از یک آسیب جراحی یا عمل جراحی، یک پروسه طولانی مدت استیلوید دارند. در سایر موارد، این فقط یک تفاوت یا تغییری در رابطه با افزایش سن است. یک فرآیند استیلوئیدی طولانی می تواند بر گلو فشار وارد کند و عصب ها یا عروق خونی را درهم بشکند و باعث درد شود. علل دیگر سندرم عقاب عبارتند از:

تونیسلکتومی: گاهی اوقات، پس از مشکلات لوزالمعده، بافت زخم در داخل و اطراف گلو ایجاد می شود. این می تواند بر روی اعصاب اطراف آن فشار ایجاد کند، که باعث درد و زنگ در گوش شود.

رسوب کلسیم و سفت شدگی رباط استیلوید: برخی از افراد رسوبات کلسیم بر روی رباط استیلوید، که متصل به فرایند استیولید است، ایجاد می کنند. اکثر مردم علائم را نمی بینند، اما برخی ممکن است درد و سایر احساسات غیرمعمول را تجربه کنند.

درمان سندروم ایگل ( Eagle ) 

جراحی درمان مشترک و موثر برای سندرم عقاب است. جراحی برای کوتاه کردن فرآیندد استیلوئید، درمان اولیه برای سندرم عقاب است. این روش، به نام استیلودکتومی می تواند از طریق دهان یا گردن انجام شود. جراحی از طریق دهان به حذف لوزه ها می انجامد و جراح می تواند به روند فرایند استیلوئید دسترسی پیدا کند. همچنین خطر کمی از آسیب به عروق خونی اطراف وجود دارد. جراحی از طریق گردن دسترسی بهتر به فرایند استیلوئید را فراهم می کند اما یک اسکار یا زخم  ایجاد می کند. همچنین می تواند به قسمت های اطراف بدن و اعصاب چهره آسیب برساند.

در حال حاضر بعضی از پزشکان جراحی آندوسکوپی را انجام می دهند که از یک لوله با یک دوربین برای دسترسی به فرایند استیلویی استفاده می کند. یک مطالعه ۲۰۱۷ که این پروسه را مورد بررسی قرار داد، نشان داد که ۱۰۷ نفر از ۱۳۳ نفر که عمل جراحی را تجربه کرده بودند، تسکین کامل علائم را تجربه کردند و ۲۰ مورد تا حدی بهبود یافتند. در مجموع ۱۲۲ نفر از ظاهر برش کوچک بعد از عمل راضی بودند. این یافته ها نشان می دهد که این جراحی ممکن است گزینه خوبی برای کاهش علائم باشد.

مطالب مرتبط
نحوه مصرف آلپرازولام ( Alprazolam ) + عوارض و تداخلات دارویی

بهبود و مدیریت سندروم ایگل

هیچ جراحی بدون ریسک نیست و تمام استیلوئدکتومی ها موثر نیستند. بعضی افراد ممکن است تصمیم بگیرند راه های دیگری برای بهبود علائم خود پیدا کنند و یا از عمل جراحی نجات پیدا کنند. برخی از استراتژی هایی که ممکن است در مدیریت درد کمک کننده باشد عبارتند از:

 • داروهای ضد درد، مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)
 • تزریق استروئید
 • پزشکی جایگزین و مکمل

سندرم عقاب یک نوع درد عصبی است، به این معنی که آسیب به ناحیه دردناک وجود ندارد. در نتیجه، ماساژ، ورزش، و دیگر استراتژی هایی که در ناحیه دردناک هدف انجام می شوند، بعید است که کمک کنند.

 تشخیص سندروم ایگل ( Eagle ) 

پزشک ممکن است بر اساس علائمی که فرد ارائه می دهد، سندرم عقاب را بهبود دهد. با این حال، ضروری است که پزشکان دیگر علل احتمالی درد در این ناحیه بدن را رد کنند، مانند:

 • درد دندانی که به گردن می رسد
 • مشکلات عروق خونی در نزدیکی
 • عفونت گوش
 • آسیب های فیزیکی به فک
 • دیسک های فتق

پزشک ممکن است از علائم، سابقه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی او سوال کند. مطالعات تصویربرداری، مانند اشعه ایکس نیز می تواند کمک کند. در بعضی موارد، ممکن است پزشک بتواند یک فرایند استیلوئید غیرمعمول را ببیند که به گلو فشار وارد می کند.

چشم انداز

اگر درمان نشود، سندرم عقاب ممکن است موجب ناراحتی شود. حدود ۸۰ درصد از افرادی که در معرض سندرم عقاب قرار دارند، صرف نظر از درمان دریافتی، تسکین می یابند. برای افرادی که جراحی می کنند، ممکن است چشم انداز حتی بهتر باشد. طبق یک مطالعه، حدود ۹۵ درصد از افرادی که از جراحی اندوسکوپی برای سندرم عقاب استفاده می کنند، گفتند که علائم آنها کاملا یا تا حدی از بین رفته است. برای افرادی که انتخاب می کنند که جراحی نکنند یا جراحی روی آنها موثر نیست، سندرم ایگل ممکن است یک بیماری مزمن باشد. با مدیریت پزشکی، علائم می توانند بهبود یابد، اما بعید است که به طور کامل ناپدید می شوند.

مطالب مرتبط
با ورزش از آلزایمر پیشگیری کنید

سندرم عقاب بیماری پیشرفته نیست و دیگر شرایط پزشکی را ایجاد نخواهد کرد. با این حال، بعضی افراد متوجه می شوند که درد در طول زمان بدتر می شود یا به سایر نقاط بدن گسترش می یابد. زندگی با درد مزمن همچنین می تواند باعث افسردگی، اضطراب و مشکلات روانی شود. افرادی که  کاملا تسکین درد پیدا نمی کنند ممکن است از گروه های پشتیبانی، درمان، و سایر اشکال حمایت روانی بهره مند شوند.

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.