سوزن خشک در برابر طب سوزنی : آنچه پژوهش می گوید

0

سوزن خشک و طب سوزنی شامل سوراخ کردن پوست با سوزن های نازک برای اهداف درمانی است. در حالی که هدف هر دو روش کمک به تسکین درد است، شیوه ها بسیار متفاوت است. درمان کنندگان با روش سوزن خشک سعی می کنند تنش را از گره ها و نقاط فشار در عضلات آزاد کنند.

در طب سوزنی، سوزن برای آزاد سازی اندورفین و تاثیر بر سیستم عصبی وارد بدن می شود. به طور سنتی، طب سوزنی برای تنظیم انرژی فرد استفاده می شود.

در حالی که محققان طب سوزنی را به عنوان یک درمان مکمل برای بسیاری از بیماریها مورد مطالعه قرار داده اند، سوزش خشک یک عمل جدیدتر است و نتایج کمتر جامع است. همچنین، دستورالعمل های دقیق برای پزشکان طب سوزنی وجود دارد، اما برای روش سوزن خشک دستورالعملی تنظیم نشده است. در این مقاله، بیشتر در مورد تفاوت بین این دو شیوه و مزایای آنها بیشتر بدانید.

سوزن خشک در مقایسه با طب سوزنی

این شیوه ها شباهت هایی با هم دارند و هر دو ادعا می کنند که به درمان درد کمک می کنند. با این حال، آنها شامل روش های مختلف هستند. مردم قرنها طب سوزنی را استفاده کرده اند و اکنون به خوبی شناخته شده است. سوزن خشک شده اخیرا توسعه یافته است و هیچ دستورالعمل رسمی برای آن وجود ندارد. طب سوزنی را می توان برای انواع بیماری های مختلف استفاده کرد.

فلسفه اولیه این است که وقتی انرژی در بدن آزاد می شود درد می تواند بهبود یابد. سوزن خالص برای کاهش گرفتگی و درد در عضلات طراحی شده است. کسانی که این روش را دنبال می کنند معتقدند که قرار دادن یک سوزن به طور مستقیم در یک گره یا نقطه فشار، تنش در عضلات اطراف را آزاد می کند.

مطالب مرتبط
تغذیه مناسب هنگام ابتلا به بیماری اسهال

سوزش خشک چیست؟

هدف اصلی این است که درد عضلانی و گرفتگی عضلات کاهش یابد، اما همچنین ممکن است به بهبود انعطاف پذیری فرد کمک کند.

فرد سوزن های کوتاه، نازک و فولادی ضد زنگ را به نقطه های فشار که همچنین نقاط ماشه نامیده می شوند، وارد می کند. این ها ناحیه های گرفته یا گره در عضلات هستند. سوزنها حاوی مایع و هیچ چیزی برای تزریق نیست. درمانگران ورزشی و دیگر متخصصان فیزیوتراپی معمولا روش سوزن خشک را به کار می برند.

با توجه به فقدان مقررات و دستورالعمل ها، یک فرد می تواند سوزن خشک را با حداقل آموزش و بدون مجوز انجام دهد. شایع ترین روش این است که یک سوزن کریستالی را در عضله ۱۰ تا ۳۰ دقیقه نگه دارید. با این حال، دو نوع تکنیک سوزن خشک وجود دارد:

تکنیک درون و بیرون، در طی آن سوزن کریستالی به یک نقطه ماشه وارد می شود و از آن خارج می شود. نتایج یک بررسی ۲۰۱۴ نشان می دهد که این نوع سوزن خشک هیچ مزیتی ندارد.

تکنیک نقطه غیر ماشه که طی آن سوزن به جای یک گره یا نقطه ماشه به عضلات اطراف وارد می شود.

مطالعات علمی در مورد سوزن خشک محدود است، هرچند که تحقیقات در حال افزایش است. تا کنون نتایج برخی تحقیقات مثبت بوده است. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد نشان داد که سوزن خشک موثرتر از درمان دارویی است.

با این حال، تحقیقاتی که در آن از هیچ پلاسبویی استفاده نشده بود، نتایج کمتر امیدوار کننده بود. در مطالعه ای که از سال ۲۰۱۲ انجام شد، سوزن خشک کمتر از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت در درمان زخم ها موثر واقع شد.

نویسندگان یک مطالعه ۲۰۱۷ به این نتیجه رسیدند که بهبود گرفتگی عضلات نیز همانند سوزن خشک است. سوزش خشک ممکن است مؤثرتر از دریافت نکردن درمان باشد، اما روش های معمول تر و ارزان تر مانند کشش و ماساژ درمانی ممکن است برای کاهش درد عضلات بهتر باشد.

مطالب مرتبط
طب سوزنی درد مزمن را بهتر از داروها کاهش می دهد

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یک تکنیک باستانی در چین است. طرفداران ادعا می کنند که می توانند استرس، درد و ناراحتی را از طریق آزاد سازی جریان انرژی در بدن کاهش دهند. طب سوزنی پزشکی شامل استفاده از سوزن های طولانی و نازک برای تحریک اعصاب در عضلات و زیر پوست است.

این می تواند منجر به تولید آندورفین ها شود که ممکن است بعضی علائم درد را از بین ببرد. طب سوزی برای از بین بردن طیف گسترده ای از علائم استفاده می شود، از جمله:

 • درد و درد در عضلات
 • حالت تهوع
 • گرفتگی قاعدگی
 • سردرد و میگرن
 • افسردگی
 • درد زایمان
 • استفراغ
 • زانو درد

برای انجام طب سوزنی، یک فرد باید دارای مجوز و آموزش دیده باشد. یک استاد طب سوزنی ۲ یا ۳ سال آموزش خواهد دید. آنها یاد خواهند گرفت که علائم و شرایط را تشخیص دهند و از تکنیک های صحیح با سوزن استفاده کنند.

بخش گسترده ای از تحقیقات، از طب سوزنی برای درمان بسیاری از بیماری های پزشکی، از جمله میگرن، افسردگی و آرتریت حمایت می کند.

یک مطالعه ۲۰۱۷ نشان داد که طب سوزنی منظم می تواند به جلوگیری از میگرن کمک کند و بررسی سال ۲۰۱۲ نشان داد که طب سوزنی می تواند برای درمان بیماری های میگرن موثر باشد.

تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا طب سوزنی می تواند به درمان آرتریت کمک کند، مورد نیاز است، اما برخی افراد آن را با کاهش درد مرتبط می دانند. نتایج بررسی ۲۰۱۸ نشان می دهد که طب سوزنی ممکن است در هنگام استفاده از درمان های سنتی، شدت افسردگی را کاهش دهد. هر کسی که در تلاش برای درمان با طب سوزنی است باید با پزشک در مورد پیدا کردن یک فرد متخصص صحبت کند.

مطالب مرتبط
نحوه مصرف بدوکسین ( Bedoxin )

خطرات

اگر پزشک از سوزن استریل استفاده کند، معمولا روش سوزن خشک بی خطر است. در غیر این صورت، یک فرد در معرض خطر انتقال پاتوژن های خون قرار می گیرد. خطرات اضافی مرتبط با سوزن خشک نسبتا شایع است. آنها عبارتند از:

 • درد موقت در محل های درج
 • خونریزی در محل ها
 • کبودی در مناطق اطراف یا اطراف سوزن

افرادی که طب سوزنی را دریافت می کنند، به ندرت عوارض جانبی را تجربه می کنند. عوارض اغلب شامل خونریزی، کبودی و درد خفیف می باشد.

حرف آخر

هر دو روش سوزن خشک و طب سوزنی ممکن است به کاهش درد، درد و تنگی عضلات کمک کند.

سوزن ها در نقاط استراتژیک قرار می گیرند تا جریان انرژی را در سراسر بدن تحریک کنند. در حالی که بعضی از شواهد نامعلوم است، طب سوزنی به طور گسترده ای برای درمان برخی بیماری ها مفید شناخته شده است.

سوزن خشک اخیرا خیلی بیشتر گسترش یافته است. بدون هیچگونه مقررات رسمی، فرد بیشتر در معرض عوارض جانبی است. تحقیقات کمی انجام شده است، اما برخی افراد متوجه می شوند که این عمل درد را کاهش می دهد. قبل از انجام سوزش خشک یا طب سوزنی، با پزشک مشورت کنید.

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.